'Tarlós legyen hajléktalan!'
A Város Mindenkié hajléktalan érdek- és jogvédő csoport üdvözli, hogy – számos közelmúltbeli megnyilvánulás alapján – az új kormány és Budapest új vezetése is tenni akar a hajléktalanok problémáinak orvoslásáért. A civil szervezet emlékeztet arra, a Fidesz programja szerint a kabinet kiemelt céljai között szerepel az otthonteremtés és a lakhatás. Emellett azt is kategorikusan kijelentették, hogy „Nem élhet az utcán egyetlen család sem”.
Tarlós István választási programjában szintén számos ígéretet tett a hajléktalanok problémáinak megoldására. Előrebocsátotta, hogy segíteni fogja a közterületeken élő emberek visszailleszkedését a társadalomba és a munkaerő-piacra, valamint biztosítani fogja a lakhatásukhoz, az egészségügyi és szociális ellátásukhoz szükséges feltételrendszert. Ígéretet tett arra is, hogy a hajléktalanság megelőzése érdekében megerősíti az érintettek tájékoztatását, hatékonyabbá teszi az információáramlást, összehangolja és kiterjeszti a jelenlegi lakásfenntartási támogatásokat.
Mindezek alapján a civil csoport úgy véli, az ország és Budapest vezetése elkötelezett a hajléktalan emberek problémáinak megoldása iránt, hiszen terveket dolgoznak ki, és erőforrásokat akarnak erre a területre irányítani. A Város Mindenkié segíteni a főváros munkáját, így lehetővé teszi felelős vezetőjének, hogy a jelenlegi problémákat jobban megismerhesse, és valóban jó megoldásokat találjon.
A Város Mindenkié ezért ma bejelentette: a csoport megszervezte, hogy a főpolgármester 24 órát hajléktalanként tölthessen el Budapesten. A civilek kidolgoztak egy „autentikus napirendet”, amelyben azok a legfontosabb helyzetek és problémák szerepelnek, amelyekkel a hajléktalan emberek nap mint nap szembesülnek. Ennek a napnak az átélése lehetővé teszi a főpolgármester számára, hogy megszerezze a közterületen élő emberek problémáinak megoldásához szükséges tapasztalatokat.
Ezzel kapcsolatban az egyesület felhívja a figyelmet arra is: Tarlós István egy konferencián külön kiemelte, hogy „életszerűen és humánusan” akarja megoldani a problémákat, nem pedig – ahogy szerinte egyesek teszik – „távolról, például a Rózsadombról papolva a szociális érzékenységről”. Ezért A Város Mindenkié csoport örömmel segít neki abban, hogy a lehető legközelebbről megismerhesse a közterületen élő emberek helyzetét.
A szervezet nyílt levelében arra kéri a főpolgármestert, hogy jelezze a csoport felé: 2011 januárjában mely hétköznap lenne számára alkalmas arra egy napot hajléktalanként eltölteni annak érdekében, hogy a főváros valós segítséget nyújthasson a Budapest közterein élő csaknem háromezer embernek.