Kampányízű megemlékezés a Holokausztról
rendszerváltás óta soha nem volt még ennyire fontos, hogy leleplezzük a demokrácia köntösében megjelenő újnácikat, és azokat, akik a hatalom megkaparintása érdekében tűrik, támogatják ezt a magatartást - mondta Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke a holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapján pénteken Budapesten.
A Wesley János Lelkészképző Teológiai Főiskola rektora a Simon Wiesenthal-díjak átadása alkalmából kiemelte: nem jelentéktelen törvényhozó erővé vált a szélsőjobboldali, a náci eszméket jelvényeivel, szóhasználatával, gátlástalanságával nyíltan valló párt. "Elengedhetetlen, hogy emberségünket megőrizzük, bátrak maradjunk, és semmiféle közösséget ne vállaljunk a sötétség erőivel."
Mesterházy: Az emberiség egyik legnagyobb gyalázata
Egyre kevesebb az élő tanú, egyre kevesebben vannak, akik túlélték a gettókat, a munka- és a koncentrációs táborokat. De az emberiség egyik legnagyobb gyalázata, Magyarország egyik legnagyobb tragédiája soha nem merülhet feledésbe. Szembe kell nézni a múlttal, le kell vonnunk a tanulságait, és tovább kell adnunk a felnövekvő generációknak azért, hogy a jövőnk jobb, emberségesebb legyen.
'Hova vezet a szélsőséges beszéd'
A Holokauszt arra figyelmeztet, hova vezet a szélsőséges beszéd, a kirekesztő gondolat és az erőszakos tett: romba dönt embert, népet és országot is. Ezért minden lehetséges törvényes eszközzel küzdeni kell ezeknek a szavaknak és elveknek a terjedése, az antiszemitizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet minden formája ellen. "Ennek egyik eszköze lett az MSZP frakcióvezetője által, a tragédia áldozatainak nemzetközi emléknapján beterjesztett, a Holokauszt tagadását tiltó törvénytervezet, amelyet februárban szentesített az Országgyűlés. Ennek ellenére továbbra is küzdenünk kell a szélsőséges erők ellen, különösen akkor, ha azok látszólag törvényes keretek között terjednek és erősödnek."
Magyarországon továbbra is erős a demokrácia, stabil a köztársaság, bármilyen eszközzel támadja is ezeket a szélsőjobboldal. Ugyanakkor rajtunk múlik, hogy így lesz-e továbbra is. Mert ezt az erőt és stabilitást valamennyi demokratikus politikai párt, a köztársaság intézményei és minden szabadságszerető polgár közös meggyőződése alkotja és tartja fenn. Ha a pártok elkötelezettsége, az intézmények stabilitása, az emberek meggyőződése közül bármelyik is meginog, vele együtt gyengül a köztársaság és csorbul a demokrácia. Ezért ahhoz, hogy a szélsőségesek ne erősödhessenek tovább, hogy megvédhessük egymás jogait, szabadságát, egyszerre kell saját demokratikus meggyőződésünket megerősíteni és a demokrácia kereteit, intézményeit megvédeni. Minden igaz demokratával közösen - zárul a szocialista miniszterelnök-jelölt közleménye.
Navracsics: Demokratikus felfogásunk tovább érvényesül
A Fidesz olyan következetes politikára készül, amelynek jóvoltából származásától és vallásától függetlenül minden magyar ember biztonságban érezheti magát Magyarországon - írja a holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapja alkalmából Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében emlékeztetett, a parlament még 2000-ben, az első polgári kormány idején nyilvánította április 16-át a holokauszt magyar áldozatainak emléknapjává. "Az 1944. márciusi német megszállás után, 66 éve ezen a napon állították fel az első gettót Kárpátalján. Ezzel kezdetét vette a magyar történelem egyik legszégyenteljesebb időszaka: zsidó származású magyar állampolgárokat zártak előbb gettókba, majd küldtek hamarosan megsemmisítő táborokba" - idézte fel Navracsics Tibor. A politikus hangsúlyozta: a Fidesz a rendszerváltás óta következetesen elutasít minden olyan magatartást, amely faji, vallási alapon húz falat magyar és magyar közé. "Eltökélt szándékunk, hogy az előttünk álló időszakban e demokratikus felfogásunk tovább érvényesüljön, és olyan következetes politikát folytassunk, amely jóvoltából származásától és vallásától függetlenül minden magyar ember biztonságban érezheti magát hazánkban".
Bajnai: Emlékezni kötelesség
Bajnai Gordon miniszterelnök reggeli közleményében arról írt, hogy "a holokausztra, az emberiség - egyben Magyarország - történetének egyik legnagyobb tragédiájára emlékezni emberi kötelesség, emlékeztetni pedig demokratikus felelősség". Mert a vészkorszak számunkra nemzeti tragédia volt. Magyarok öltek magyarokat. Ezért a mai napon sok százezer egykor élt honfitársunkat gyászoljuk, a túlélők fájdalmában osztozunk, de szembe kell néznünk a gyilkosok bűneivel is. A múltra emlékezünk, de közben a jelenre és a jövőre is gondolunk. A jelenkor egyik legsúlyosabb és legszomorúbb tapasztalata pedig az, hogy újból vannak, akik az egykori gyilkos eszméket nem megtagadják, hanem követik: mások ellen uszítanak, gyűlöletet szítanak, megfélemlítenek -írja közleményében a kormányfő. Mindannyiunk felelőssége megakadályozni, hogy bárki újból elkövesse a múlt bűneit. Ezért nap mint nap közös erővel kell kiállnunk a demokratikus értékek, a szabadság, az emberi méltóság védelme mellet. Ma, a holokauszt áldozatainak emléknapján is, és holnap, meg holnapután, a hétköznapokban is.