'Schiffer András stratégiája indokolt volt'

Schiffer András háttérbe húzódása rávilágít az LMP belső problémáira. A helyzetet Kiszelly Zoltán elemezte a NOL-nak.

"Az LMP nem állt rosszul a kutatásokban, de a nagy áttörés, az önálló pólusképzés elmaradt. Miután parlamenti párt lettek, osztozniuk kellett a politikai osztály (régi és új) tagjaira zúduló népharagjából, még akkor is, ha ez őket indokolatlanul éri" – fogalmazott lapunknak Kiszelly Zoltán.

A politológus hangsúlyozta, hogy Schiffer András stratégiája indokolt volt: látványos akciókkal folyamatosan jelen lenni a nyilvánosság előtt, a civilek közül néhány új mozgalmat és vezetőt integrálni, az LMP-t pedig önállóan megmérettetni 2014-ben.

"Az LMP önmagában valóban vonzóbb a jobboldalból kiábrándult, mérsékelt szavazók számára, akik nem akarnak az MSZP-re szavazni. A jelenlegi adatok alapján vélhetőn bejutnának 2014-ben az új parlamentbe, és ott – kedvező csillagállás esetén – akár még a mérleg nyelveként kormányalkotó tényezővé is válhatnak. Schiffer stratégiája feltételezi, hogy az LMP nyitott maradjon mindkét oldal szavazói felé. Nagy nyomás nehezedik ugyanakkor a 'demokratikus' ellenzékre, hogy alkossanak választási szövetséget" – mondja Kiszelly.

Az LMP tagsága és szimpatizánsai az utcai tüntetéseken és a baloldali média helyzetértékelését osztva közeledik az MSZP-hez, így az LMP vezetése is kénytelen követni a 'borzalmas tagságot'. Nagy kérdés a körvonalazódó MSZP–LMP gravitációs mag viszonya Gyurcsányhoz és a DK-hoz. Főként az MSZP idegenkedik az eddig párton belüli ellenzékként működő csoporttól, így vélhetőn ezért is sürgetik az MSZP–LMP közeledést. Ezzel olyan kritikus tömeget érnek el, hogy a DK – mint későbbi csatlakozó – zsarolási potenciálja minimálisra csökkenjen – állítja a politológus.

Ha az LMP most látványosan közeledik a szocialistákhoz, és – várakozásom szerint – csak 2014-ben lesz választás, legfontosabb kérdésként az vetődik fel, hogy az MSZP–LMP el tudja-e foglalni a centrumot, vagy marad-e az a vákuum, amelyet Schifferék ösztönösen akartak egy önálló LMP-vel lefedni. Ha az MSZP túlontúl balra húzza az LMP-t, a mérsékelt választók zömét más vagy új párt szólíthatja meg. Akár néhány mostani LMP-s arcot is felvonultatva – fogalmazott lapunknak Kiszelly Zoltán.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.