'Pszichológiai hadviselés Magyarország ellen'

Kormánypárti vélemények a kohéziós alapok esetleges EU-felfüggesztéséről: van, aki szerint biztos, mások nem hiszik.

"Fenyegetés", "pszichológiai hadviselés", "politikai nyomásgyakorlás" a magyar kormányra – így reagáltak a Népszabadságnak kormánypárti politikusok arra a hírre, miszerint az Európai Bizottság várhatóan szerdán javaslatot tesz a kohéziós alapok támogatásának részleges vagy teljes felfüggesztésére Magyarország túlzott költségvetési hiánya miatt.

Molnár Ágnes, a fejlesztési tárca államtitkára nem kívánt reagálni a hírre, a tárca kommunikációs osztályához irányította munkatársunkat.

Egy neve elhallgatását kérő kormánytag lapunk érdeklődésére "automatizmusnak" nevezte a döntést, azaz ha a bizottság valóban ilyen ajánlást fogalmaz meg Magyarországgal kapcsolatban, azt a pénzügyminiszterek tanácsa bizonyosan jóváhagyja. Kérdés viszont, hogy minősített többség kell-e egy ilyen döntéshez, vagy teljes egyetértés, de azt is kiemelte, hogy ha születne is egy ilyen, forrásokat megvonó döntés, azt még 2013 során is lehetne korrigálni, ha Magyarország bizonyítani tudja, hogy képes 3 százalék alatt tartani a hiányt.

Más kormányközeli források viszont azt mondták: nem valószínű, hogy Brüsszel valóban felfüggeszti a pénzeszközök folyósítását. Emlékeztettek, hogy a Bizottság ajánlása, illetve az ECOFIN, azaz az uniós pénzügyminiszterek tanácsának az értekezlete között van még egy fórum, az "államtitkárok" és a jegybankdelegáltak tanácskozása, és Magyarország "lobbizhat": tartani lehet a 3 százalékos hiánycélt olyan egyszeri bevételek nélkül is, mint amilyenek tavaly a válságadók voltak, illetve a magánnyugdíjpénztár ezermilliárdjainak a központi büdzsébe való irányítása.

Egy a kormányhoz közel álló ismert fideszes honatya arra hívta fel a figyelmet: 2011-ben, londoni elemzők "meglepetésére" is, 1,7 százalékos lett a gazdasági növekedés az agrárszektor teljesítményének köszönhetően. – Mértéktartó elemzők, illetve a KSH felkészült szakemberei sem jósolnak recessziót 2012-re. Az építőipar már nem teljesíthet mélyebben, mint 2011-ben, az ipari termelés javulhat, ha pedig a mezőgazdaság a tavalyi szintet hozza, biztosan lesz gazdasági növekedés. Különösen, ha a második félév kedvezőbben alakul, mint az első – tette hozzá a fideszes politikus. Azaz a kormányzat optimista, nem 0,5 százalékos, hanem inkább 2 százalékos gazdasági növekedést tartanak reálisnak.

"Botrányt okozna az Európai Unióban, ha pusztán Magyarországot büntetnék a kohéziós alapok finanszírozási forrásainak a megvonásával. A briteknél, a spanyoloknál és az íreknél is magasabb a hiány. És Görögországot sem büntették a kohéziós alapok finanszírozásának megvonásával. Honnan tudják, hogy meglesz-e a 3 százalék alatti hiány? Honnan tudja Olli Rehn, hogy milyen lesz az időjárás, hogyan teljesít az agrárium ? Ha az ECOFIN megszavazza a részleges vagy teljes felfüggesztést, az olyan lesz, mint a 6.20 gyors!" – fogalmazta meg a véleményét egy fideszes képviselő, aki a parlament költségvetési bizottságának a tagja. Szerinte ez a kötelezettségszegési eljáráshoz, illetve az IMF-tárgyalások elé időzített politikai nyomásgyakorlás, fenyegetés, pszichológiai hadviselés a magyar kormány ellen az EU részéről. 

Egy kereszténydemokrata honatya úgy vélte: nyilván az EU szeretné "összehangolni" azokat a tanácsokat, felhívásokat, eljárásokat, intézkedéseket, melyek arra kényszerítik Magyarországot, hogy tartsa a konvergenciaprogramban leírtakat, és biztosítsa a gazdasági növekedési pályát. "Mert nyilván ilyen kondíciókkal lesz képes Magyarország teljesíteni az IMF-megállapodáshoz kapcsolódó feltételrendszert is" – közölte a KDNP-s politikus. 

Orbánék miatt van?

Kovács László volt külügyminiszter, az Európai Bizottság volt magyar adóügyi biztosa szerint nem megszokott, hanem kivételes eljárásról lehetne beszélni, ha az ECOFIN-értekezleten valóban megszavaznák a kohéziós alapok részleges vagy teljes felfüggesztését. Arra, hogy más európai uniós országok sem teljesítik a 3 százalékos hiánycélt, a szocialista politikus azzal válaszolt, Magyarország hosszú éveken át nem teljesített, tavaly is csak az egyszeri bevételekkel, például a magánnyugdíjkasszák "lenyúlásával". – Ha az eljárásnak Magyarországra nézve negatív kimenetele lesz, az annak is a következménye, hogy az Orbán-kormány a "szabadságharcos", "pökhendi" magatartásával teljes mértékben elveszítette Brüsszel és az Unió jóindulatát – összegzett Kovács László.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.