'Nemzeti konzultáció' az alkotmányozásról
A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter sajtótájékoztatóján elmondta, a kabinet csütörtöki ülésén is téma volt a magyar EU-elnökségi program szerdai strasbourgi ismertetése, és a kormánytagok között egyetértés volt abban, hogy a magyar elnökségi program példátlan támogatásnak örvend, hiszen az Európai Parlamentben (EP) nem volt olyan frakció, amely ne biztosította volna támogatásáról azt.
Navracsics Tibor külön örömnek nevezte, hogy négy területnek stratégiai jelentőséget tulajdonítottak az EP-ben felszólalók is. Az egyik ilyen a romastratégia, amellyel kapcsolatban Magyarország célja az, hogy a júniusi Európai Tanács-ülésen megszülessen egy európai szintű keretstratégia. A másik három terület a Duna-stratégia, a gazdasági kormányzás, valamint az energiapolitika.
A médiatörvénnyel kapcsolatban a tárcavezető azt mondta: úgy látják, hogy a jogszabály belekerült abba a pártpolitikai mezőben zajló vitába, amely egész Európában a jobbközép és a baloldal között folyik. Hiszen míg az EP-ben felszólalók közül a néppárti képviselők támogatásukról biztosították mind Magyarországot, mind pedig a magyar médiatörvényt, addig az európai baloldal képviselői, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek általában támadták.
Hozzátette, fontos és hasznos lehet a jogszabályról folyó vita, de ez nem jelentheti az elnökségi célkitűzések megvalósításának veszélyeztetését.
Az MTI azzal kapcsolatban is kérdezte a miniszterelnök-helyettest, hogy a Magyar Hírlap csütörtöki számában arról írt: a tervek szerint kérdőívvel is megkeresi a következő hetekben a kormány az állampolgárokat, hogy megismerje véleményüket az új alkotmány koncepciójáról.
Navracsics Tibor ezt megerősítve elmondta: ismeretei szerint a Miniszterelnökség készít olyan kérdőívet, amely egyfajta konzultációnak tekinthető, "de ez nem titok, hiszen többször be is jelentettük, hogy az alkotmányozás tekintetében szeretnénk a legszélesebb konzultációt folytatni, azaz a választópolgárokkal közvetlenül is felvenni a kapcsolatot".
A miniszter hozzátette, a kérdések szövegének véglegesítése még folyik.
A nemzeti konzultációról Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője korábban azt mondta: "az új és végleges alkotmány megszületése előtt Magyarországon mindenkinek lehetősége lesz nemzeti konzultáció keretében elmondani, hogy mit gondol az új és végleges alkotmányról".