'Ne adja a sors, hogy erre a lépésre rákényszerüljünk'

Ujhelyi István szerint a Fidesz politikailag már elbukta a következő választást, ezért akarja adminisztratívan megnyerni.

- Egy hódmezővásárhelyi fórumon a minap támogatólag nyilatkozott arról a felvetésről, hogy a demokratikus ellenzéki oldal bojkottálja a 2014-es választásokat és tiltakozásul ne induljon el a politikai versenyben. Komolyan gondolta vagy csak elragadtatta magát?

- Ezt a javaslatot ezen a fórumon Kolláth György alkotmányjogász vetette fel az ellenzéki pártok jogi lehetőségeit vizsgálva. Ezzel kapcsolatban nekem rögtön Orbán Viktor jelent meg, amint arról beszél: ha rákényszerül, akkor a demokrácia helyett más rendszert kell építenie. Ha így van, akkor nekünk is ott kell legyen az eszköztárunkban olyan válasz, amely demokráciában nem szokás. Ez egy elvi lehetőség és elvi gondolatmenet volt, amelyet a helyszínen senki nem értett félre.

- Hogyan lenne megvalósítható ez az együttes bojkott? A Gyurcsány-féle DK korábban már szorgalmazott hasonlót és az LMP-től sem áll messze az ötlet. De, ami talán ennél is érdekesebb: mit szólnak hozzá az MSZP felső vezetői?

- Tiszta, demokratikus választási keretek között az ellenzék meg fogja verni az Orbán-rezsimet. A választójog tervezett módosítása viszont összefogásra, együttgondolkodásra készteti a demokratikus ellenzéket. Ne adja a sors, hogy rákényszerüljünk egy olyan lépésre, amely az Európai Unióban még egyetlen országban sem fordult elő. Természetesen ez a forgatókönyv csak teljes, demokratikus ellenzéki együttműködésben valósulhatna meg. Ez a választások teljes bojkottját jelentené, amely egy végső ellenzéki eszköz szokott lenni a diktatúrákban. Hangsúlyozom, hogy nincs ilyen forgatókönyv az MSZP asztalán, ez pusztán egy elvi gondolatmenet volt. De mindenre fel kell készülnünk.

- Azt is mondta, hogy ezt a felvetését korábban külföldi diplomatákkal is megosztotta. Ők miként reagáltak az ötletre?

- Sokkoltam a kérdéssel a nyugati diplomatákat, akik olyan országokban nőttek fel, ahol elő nem fordulhatna, hogy választási törvényt és alkotmányt a kormányzóhatalom magára formál. Nekik is elvi lehetőségként beszéltem a bojkottról, hogy érezzék a helyzet súlyosságát. És azt kell mondanom, érzik is a helyzet komolyságát. Sokkolta őket, hogy miként működik az Orbán-rendszer.

- Azt hallani, hogy a Fideszben is vannak bizonytalanságok az előzetes regisztráció bevezetését illetően, de Orbán Viktor hajthatatlannak tűnik az ügyben és a pártszövetség többsége is támogatni látszik a javaslatot.

- Önmagában jól jellemzi a helyzetet, hogy a rezsim csak a saját frakcióival tárgyalja meg a választójogi változásokat. Azt már látjuk, hogy miként írták át a választókerületek határait; a szakértők egységes véleménye, hogy a Fidesz saját képére rajzolta ezeket a körzeteket. Nem önmagában az előregisztráció, hanem az összes körülmény, így a határontúliak levélben történő, meglehetősen követhetetlen szavazási módja és a rezsim alapvető hozzáállása miatt félő, hogy a következő választás nem lesz tiszta. Az Orbán-kormánynak nem a Fidesz frakciójával kellene megvitatnia ezeket a kérdéseket, hanem konszenzust kialakítani. Az előregisztrációnak akkor van értelme, ha létezik Kubatov-lista. Márpedig saját bevallásuk szerint is létezik ez a névsor.

- Választási szakértők azt mondják: a kialakulóban lévő új voksolási szisztéma kétségtelenül a jelenlegi kormánypártoknak kedvez és szinte csak a Fidesz-KDNP szövetség számára biztosít kedvezményeket. A rendszer azonban – mondják a szakértők – adott esetben könnyen vissza is üthet a Fideszre. Vagyis, mindössze arról van szó, hogy ha újak is a játékszabályok, azon belül kell és lehet legyőzni az ellenfelet. Vagy nem bízik abban, hogy ez sikerülhet?

- A jelenlegi, eddig ismert új szabályok szerint is képesek lehetünk – akár kétharmados – választási győzelemre is. Ezt Orbán is látja. Ezért a következő két évben úgy módosítgatja a szabályokat, hogy az mégis nekik kedvezzen. Orbán Viktor és a Fidesz a 2014-es választásokat politikailag már elvesztette, ezért addig taktikáznak, amíg papíron még meg tudják nyerni. Erre kell nekünk választ adnunk.

Mesterházy és Ujhelyi az LMP frakcióvezetőjének vigyázó szemei előtt írják alá a népszavazási ívet
Budapest, 2012. március 26. Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője (b) és Ujhelyi István, a szocialisták parlamenti alelnöke (j) aláírja az LMP népszavazási kezdeményezésének aláírásgyűjtő ívét a Parlamentben Jávor Benedek LMP-s frakcióvezetője jelenlétében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.