'Mészárlás a honvédelmi tárcánál'
Iváncsik Imre és Harangozó Tamás szocialista képviselők szerdai közös sajtótájékoztatóján a volt honvédelmi államtitkár azt mondta: megrendültség és szégyen van benne, hogy így lehet bánni tisztességes emberekkel és az új honvédelmi tárcavezető így kezdi a ténykedését. Hozzátette: egyik katonai vezető sem szolgált rá arra, hogy így küldjék el.
Úgy fogalmazott: elismerés és köszönet illeti meg a távozó katona vezetőket, akik az elmúlt években emberi és szakmai tisztességből is példát mutattak, úgy hogy közben rendkívül nehéz körülmények között dolgoztak. Iváncsik Imre véleménye szerint Tömböl László szakmaisága megkérdőjelezhetetlen, munkáját rendkívüli külföldi elismerés övezte, a NATO főtitkára név szerint is méltatta a Szekeres Imre volt honvédelmi miniszternek írt levelében.
Furcsa és teljességgel elfogadhatatlannak tartja Hende Csaba indoklását a Katonai Biztonsági Hivatal vezetőjére vonatkozóan, hiszen éppen ez a szervezet jeleskedett a visszaélések feltárásában. Álláspontja szerin Hende Csabának a döntések előtt jobban meg kellett volna ismernie a területet. Emlékeztetett arra: korábban gyakorlat volt, hogy ilyen súlyú döntések előtt a miniszter egyeztetést kezdeményezett.
Harangozó Tamás szerint Hende Csaba miniszter hitelességből és szavahihetőségből is megbukott, amikor a bizottsági ülésen kérdésére azt válaszolta, nem mondta korábban, hogy fel kellene oszlatni a rendőrséget. A sajtótájékoztatón bejátszották az Echo Tv erről szóló felvételét.
A szocialista képviselő azt kérdezte Orbán Viktor miniszterelnöktől és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettestől, hogy ezek után kívánnak-e valaki mást megbízni a honvédség morális és szakmai átszervezésével.
A szocialista politikus kormányzati szemfényvesztésnek nevezte Pintér Sándor belügyminiszter azon keddi kijelentését, hogy Borsod Abaúj Zemplén megye minden településén van már rendőr. Mint mondta, annyi történt, hogy oda vezényelték a készenléti rendőrség tagjait, de ez nem lehet megoldás hosszú távon. Hangsúlyozta: a showműsorokon túl szeretnénk látni a miniszter konkrét lépéseit arra vonatkozóan, hogyan szervezi újjá rendészeti területet.
A honvédelmi miniszter kedden a Parlamentben, újságíróknak jelentette be: június 5-ével kezdeményezi a köztársasági elnöknél Tömböl László vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnökének felmentését; Hazuga Károly altábornagy, vezérkarfőnök-helyettest a keddi nappal mentette fel, ahogy Szilvásy Istvánt, a HM Állami Egészségügyi Központ főigazgatóját is.
Madarász Károly altábornagynak, a Katonai Felderítő Hivatal (KHF) főigazgatójának és Kovácsics Ferenc altábornagynak, a Magyar Honvédség Katonai Biztonsági Hivatal (MH KBH) főigazgatójának felmentését szintén június 5-i hatállyal kezdeményezi a szakminiszter a kormányfőnél.
Hende Csaba június 1-jei hatállyal felmentette beosztásából Hamar Ferencet és Tarján István dandártábornokot, a KBH főigazgató-helyetteseit. A honvédelmi miniszter azt javasolja a köztársasági elnöknek, hogy június 5-i hatállyal Benkő Tibor altábornagyot nevezze ki vezérkari főnökké; kedden pedig már a vezérkari főnök helyettesévé nevezte ki Orosz Zoltán vezérőrnagyot.
Szintén június 1-jei hatállyal nevezte ki a honvédelmi miniszter Kovács József vezérőrnagyot a MH Összhaderőnemi Parancsnoksága (ÖHP) parancsnokává, Huszár János dandártábornokot parancsnokhelyettessé, Fucsku Sándor ezredest az MH ÖHP törzsfőnökévé.
Domján László dandártábornok lett keddtől az MH KBH főigazgató-helyettese, s a miniszter június 5-i hatállyal kezdeményezi a kormányfőnél főigazgatóvá történő kinevezését.
A honvédelmi miniszter június 5-i hatállyal kezdeményezi a miniszterelnöknél Tóth András vezérőrnagy kinevezését az MH KFH főigazgatójává, Négyesi József ezredest pedig a keddi nappal a KHF főigazgató-helyettesévé nevezte ki."A tárcánál történt felmentéseket indokolatlannak, és igazságtalannak nevezte Iváncsik Imre, a tárca korábbi politikai államtitkára. Az MSZP-nek nincs erre erkölcsi alapja. A jelenleg szocialista országgyűlési képviselőknek arról a felelősségről kellene beszélniük, amely őket és volt miniszterüket, dr. Szekeres Imrét terheli amiatt, hogy a honvédség több vezetőjével és főtisztjével szemben, jelenleg is bűncselekmény gyanújával folyik vizsgálat." - reagált közleményben a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya.
Azt írták: Hende Csaba tegnapi délutáni sajtótájékoztatóján egyértelművé tette, hogy a személyi változásokról Tömböl László vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnökének a Magyar Honvédség jelenlegi állapotáról és helyzetéről szóló jelentése után döntött. A tárcavezető - a vádakkal ellentétben - "ismeri a területet". Az elmúlt húsz esztendőben a minisztériumon belül, vagy éppen országgyűlési képviselőként folyamatosan figyelemmel kísérte a honvédségnél zajló folyamatokat.
A közlemény szerint "éppen az Iváncsik Imre és Harangozó Tamás, vagyis a Magyar Szocialista Párt által most számon kért "korábbi gyakorlattal" való szakítás jegyében kezdte meg munkáját, vagyis a honvédelmi és szövetségi kötelezettségeit a legmagasabb szinten végrehajtani képes katonaság - közvélemény előtti - becsületének visszaállítását, felszereltségben és a feladatainak ellátásában pedig a lehetőségek szerinti legjobb körülmények közötti működési feltételeinek megteremtését."
Ezekben az órákban is az árvíz sújtotta területeken mintegy ezer katona és több mint száz technikai eszköz, az életvédelemben és a javak mentésében segíti a lakosságot a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerbe kapcsolódva. A honvédelmi miniszter elrendelte az I. katasztrófavédelmi fokozatot. Ennek értelmében a többi között készenlétben áll a Bocskai István Lövészdandár és az összes alárendelt egység, valamint a Szolnoki Helikopterbázis - emlékeztet a tárca.
Hozzátették: akkor kell ezeket a feladatokat megoldani, amikor különösen nagy értékre elkövetett, vagy éppen bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, felbonthatatlan előnytelen szerződéskötések, vagy éppen befolyással való üzérkedés gyanúja miatt jelenleg is vizsgálat folyik nyolc személy - két dandártábornok, három ezredes, egy százados, egy vezérigazgató és egy főosztályvezető - ellen. Helyesebb lenne, ha a szocialista képviselők arról adnának számot, hogy az elmúlt nyolc évben hogyan juthatott a Magyar Honvédség ebbe a helyzetbe.
"A szocialista képviselők által kifogásolt intézkedések a honvédség talpra állításának, méltó megbecsültségének megteremtéséhez elengedhetetlenül szükséges lépések a rendteremtés útján, amelyre a magyar választópolgároktól kapta a megbízását dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter is" - fogalmaz a közlemény.