'Még nem ért véget a vesszőfutása'

Politikai és erkölcsi értelemben is megbukott az MSZP Pest megyei elnöke - többek között ezzel indokolta Fekete Zoltán, az MSZP Népi Platformjának és fóti szervezetének elnöke, hogy "megpuccsolták" a párt megyei vezetését. A hírek szerint Fekete mozgatja a szálakat a háttérben, de ő azt állítja: csak a pártért dolgozik.

- Tíz hónapja választották meg a Pest megyei MSZP élére Kovács Barnabást, néhány napja mégis lemondott a teljes elnökség. Minderre az adott alapot, hogy régóta zajló belső viták és személyeskedések után a testület szimpátiaszavazást kér magával szemben, és a közgyűlésen megjelentek többsége nem adott bizalmat Kovácséknak. Ön hogyan szavazott?

- Az új tisztújítás lehetősége mellett szavaztam.

- Úgy hallani, hogy az elnökség elmozdításában, illetve a lemondás kikényszerítésében önnek jelentős szerepe volt. Holott annak idején még támogatta Kovács Barnabást. Miért-e pálfordulás?

- A tavaly nyári tisztújítás alkalmával Szabó Imre korábbi elnök nem indult újra, két jelölt pályázott az elnöki székért, Varju László és Kovács Barnabás. Egy erős Pest megyei MSZP érdekében néhányan leültünk, mert a legjobb elnökséget és elnököt szerettük volna támogatni. Az első egyeztetés alkalmával egyértelműen Varju László tűnt jó megoldásnak. Kijelöltünk közülünk egy embert, aki megkereste Varjut, de mint utóbb kiderült, egy buta kommunikációs hibának köszönhetően, az a válasz jött vissza, hogy ő önálló utat akar járni. Közülünk nem volt ambíciója senkinek, ezért meghívtuk Kovács Barnát és szerettük volna hallani a programját. Programot ugyan nem hozott, de azt javasolta, hogy ne szavazzunk Varjura, mert politikai csontvázak vannak a szekrényében és kockázatot jelent a pártnak. Hozzátette, hogy Varju ráadásul „gyurcsányista". Most ha jól tudom, mindketten a volt kormányfő platformjának tagjai. A választás után Kovács megkért, hogy segítsek egy erős összefogott megyei MSZP-t szervezni, mert nagyon kétséges volt, hogy lesz-e elég kopogtató cédulánk. Én a pártot támogattam, a pártnak dolgoztam, nem neki. Kovács Barna megbukott politikailag és erkölcsileg is. Semmilyen érdemi munkát nem tud felmutatni tíz hónap alatt. Vesszőfutása nem ért véget, komoly felelősségre vonás vár még rá.

- Önről sokan azt mondják a megyében, hogy jól keveri a lapokat, és olykor hogy cinkeltekkel is játszik. A HVG legutóbbi számában megjelent írás maffiamódszerekkel hozza összefüggésbe.

- Az az írás nem rólam és nem a cikk írójáról szól. A bajuk velem nyilván az, hogy példa értékű lehet mások számára is a pártban, ahogy a másod- és harmadosztályba soroltak összefognak a saját érdekükben, élnek a demokrácia biztosította lehetőségükkel, s így egy szűk kisebbség nem tud alkupozícióba kerülni a pártvezetéssel. Most itt a legnagyobb megye tisztújítása, újra lehet gombolni a kabátot. Néhányan tényleg az asztal alatt játszanak. De nem én vagyok az.

- Ha már cinkelt lapokat említettünk és személyi harcokat, emlékezetes volt, ahogyan a korábbi dunakeszi képviselő Tóth András, volt titokügyi államtitkár a helyi pártviszonyok miatt kilépett a pártból. A folyosói pletykák szerint önnek ebben is hathatós szerepe volt.

- Ez valótlan állítás. Az új kis szervezetek megalakítása senkinek az érdekeit nem sértette. Tóth András helyi munkatársa a tisztújítás előtt egy körlevélben leírta, hogy az események mögött sokan az én személyi ambícióimat látták, pedig időben jeleztem: semmilyen városi, önkormányzati pozíciót nem vállalok. Tóth Andrást száz százalékkal választották meg pártelnöknek, de jószerivel semmit nem tett a helyi erőkért. A Szegfűbálon sem vett részt, pedig több száz ember várta. Emlékszem, 2007-ben behívatott egyszer Szili Katalin irodájába, és azt kérte, hogy nyilatkozzam: indulni akarok-e majd 2010-ben helyette képviselőnek. Mondtam, hogy még önkormányzati képviselő sem leszek soha, nincsenek ilyen ambícióim. Majd Szili előtt azt mondta, hogy most már „egy alomba tartozunk". Mármint Szili, ő és én. Mondtam, hogy én a volt házelnökasszony iránti tiszteletből betartom az ígéretemet, de mi soha nem fogunk egy alomba tartozni. Nem énmiattam vonult vissza. Ezt ő is tudja. És még sokan mások. Egyszerűen elfogyott körülötte a levegő.

- A Pest megyei tagság mellett ön az elhíresült fóti MSZP elnöke. Korábban a település önkormányzata arról volt híres, hogy Mádly Zsolt korábbi polgármester mikrofonnal orrba dobta a szocialista alpolgármesterét, majd késsel feszegette a hivatali villanykapcsoló dobozt, hogy lekapcsolja az áramot. A tavalyi önkormányzati választásokon a Fidesz újra tarolt, igaz, ezúttal nem Mádly Zsolt, hanem a helyi pártelnök Cselőtei Erzsébet mögé sorakoztak fel. Azóta, mintha csendesebb lenne Fót városa. Kibékültek?

- Pontosítsunk, 2006 decemberében választottak Fóton elnöknek. Azóta az éveken át regnáló fideszes polgármester, Szent-Iványi Géza le lett váltva, és az időközben megválasztott Mádly Zsoltot is csak a bíróság trükkje mentette meg ettől. A botránypolitizálást ő hozta Fótra. Ami a mostani helyi vezetést illeti, nem lennék meglepve, ha ebben a ciklusban is időközi választás írnának majd ki Fóton.

- Az MSZP Népi Platformjának elnökeként korábban Szili Katalin erőteljes támogatója volt. Tartják még a kapcsolatot, amióta a volt házelnök kilépett a pártból és új utakat keres?

- Szili Katalint 1995-ben ismertem meg, ekkor még párttag sem voltam. Soha nem erőltette rám a saját politikai nézeteit. A platformunk alakulásakor Podani Sándor alapító elnökünkkel elhatároztuk, hogy első vonalból nem veszünk fel tagot magunk közé. Lett volna jelentkező, aki beült volna a készbe, de udvariasan kitértünk előle. Ez egy nagy család, formalitások és tiszteletkörök nélkül. Nincs min összevesznünk, nincs pénz és hatalom, ami megosztaná a csapatunkat. Platformunk 2008-as befogadásakor Szili Katalin már a Szocialista Platform tagja volt. A politikai útkereséséről nem beszéltünk sem előtte, sem a kilépése óta. Személyesen két éve nem találkoztunk, talán egy kongresszuson váltottunk pár szót, de a korábbi barátságunkat nem akarom megtagadni. Nem fogok kígyót-békát kiabálni rá, a mostani politikai mozgásával saját magával kell elszámolnia, nem velem.

- A jelenlegi pártvezetés az újjászervezés évének tartja az ideit. Ön szerint milyen átszervezésre van szükség és milyen esélyei vannak annak, hogy az MSZP hatékony és támogatott ellenzéki erő legyen?

- Az MSZP már sokszor volt nehéz helyzetben, de mindig megtalálta a kiutat. Sokan sokféleképpen gondoljuk a megújulást. Van, aki új alapszabályban látja az esélyt. Mások Gyurcsány Ferenc visszatérésében. Egyesek a fiatalok előrelépésében hisznek, míg megint mások a szakpolitikai káderképzésben. Az MSZP-nek van legitim vezetése. Bármelyik utat választja a többség, a baloldali értékeket, baloldali jelképeinket vissza kell szereznünk. A bizonytalanokat kell megtalálnunk és meggyőznünk, hogy 2014-ben váltópárt lehessünk.

Fekete Zoltán
Fekete Zoltán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.