'Meg akarják félemlíteni a magyar képviselőket'

Lukács Tamás KDNP-s képviselő szerint meg akarják félemlíteni a magyar parlamenti képviselőket, akik "illetékesség nélkül" arra szólították fel a magyar kormányt, hogy az Országgyűlés halassza el hétfőn az alkotmánymódosítás végszavazását. A politikus minden bizonnyal az amerikai nyilatkozatra gondolt.

A futárpostával kiküldött jövő heti parlamenti napirend szerint a T. Ház hétfőn szavaz a negyedik alkotmánymódosításról szóló döntés elhalasztásáról – igaz, az MSZP-frakció kérésére. Így nem valószínű, hogy a Fidesz-KDNP parlamenti kétharmad elhalasztaná a zárószavazást.

A kormánypárti politikusok (Gulyás Gergely, Selmeczi Gabriella) nyilatkozatai arról szólnak, hogy a koncentrált külföldi felszólításoknak, az Európa Tanács főtitkárának, Jaglandnak és az amerikai külügyminisztérium szóvivőjének is ellenáll az Orbán-kormány. Gulyás Gergely az Atv-ben a külföldi kritikákkal kapcsolatban azt mondta: elvárják, hogy ugyanaz az eljárásmód illesse meg a magyar kormányt is, mint a többi tagállamot. A Fidesz ismert jogi szakpolitikusa úgy fogalmazott, "semmi esély sincs, hogy visszavonjuk az alkotmánymódosítást". 

Lukács Tamás, a parlament emberi jogi bizottságának a KDNP-s elnöke a Népszabadságnak úgy kommentálta a negyedik alkotmánymódosítás zárószavazásának elhalasztására tett európai és amerikai felszólításokat, hogy "azok antidemokratikus gondolkodásra vallanak, hiszen minden nemzetnek első számú nemzeti ügye az alkotmánya. Ezért az alkotmányért, illetve annak módosításáért mindig az adott ország megválasztott képviselői a felelősek. "Én soha nem venném a bátorságot, hogy az amerikai kongresszust felszólítsam, hogy vonjon vissza egy törvényt" – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus, aki kérdések sorát vetette fel.

Vajon a negyedik alkotmánymódosítás hiteles angol nyelvű szövege rendelkezésére áll-e azoknak, akik felszólították a kormányt, hogy az Országgyűlés halassza el a hétfői végszavazást? Miért nem a rendes eljárás keretében a Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes által folytatott megbeszéléseken álltak elő az érveikkel, hiszen az igazságügy-miniszter kinyilvánította tárgyalási készségét? Melyik más EU-tagállamot helyeztek ilyen kontroll alá, még egy törvény, vagy az alkotmánymódosítás elfogadása előtt? Miért éppen a zárószavazás előtt szólították fel a parlamentet, miért nem négy héttel ezelőtt, amikor ismertté vált a alkotmánymódosítás szövege? Érthetetlen, hogy nem konkrét pontokat kifogásolnak, megjelölve azokat a nemzetközi, európai uniós szerződéseket, amelyeket sérthet szerintük az alkotmánymódosítás, hanem csak általánosságban fogalmaznak.

Lukács Tamás hozzátette, ráadásul olyanok is tettek felszólítást, akik nem rendelkeznek illetékességgel, és ezzel "meg kívánják félemlíteni a magyar parlamenti képviselőket". – Én erre a Bibói-gondolattal tudok válaszolni, "a demokrata nem fél" – közölte a politikus. A bizottsági elnök végezetül még egy kérdést felvetett: akik ilyen felszólításokat tesznek a magyar alkotmánnyal kapcsolatban, számolnak-e a politikai következményekkel? Arra, hogy milyen politikai következményekre gondol, a KDNP-s politikus azzal reagált, a nemzeti érzések megsértése okán éppen a szélsőjobb erősödhet Magyarországon, ami nyilván azoknak sem lehet a célja, akik a felszólítást tették.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.