'Magyarországon visszatért a diktatúrák gyakorlata'

Csaknem harminc oldalas Fehér Könyvben összegezte a Szabadság Kör az elmúlt időszak szabadságjogi, emberi jogi sérelmeit. Úgy vélik, az állam következmények nélkül korlátozhatja a szabadságjogokat, amely helyenként a diktatúrákra emlékeztet.

Fehér könyvben összegezte az elmúlt egy-másfél évben tapasztalt szabadságjogi-emberi jogi sérelmeket a Szabadság Kör, amelynek "Jogtipró-díját" hétfőn sikertelenül próbálta átadni Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszternek Balog Zoltán fideszes képviselő.

Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke, a Szabadság Kör alapítója sajtótájékoztatóján azt mondta: a jelentést pénteken átadták Jacques Barrot-nak, az Európai Bizottság alelnökének, az unió emberi jogi és biztonsági ügyekben illetékes biztosának, valamint eljuttatják majd nemzetközi emberjogi szervezeteknek és hatóságoknak. A jövőben minden évben készítenek majd beszámolót a szabadságjogok magyarországi érvényesüléséről - hívta fel a figyelmet.

A 29 oldalas füzetben közzétett jelentés kapcsán úgy vélte, hogy 2006 őszén tapasztalt rendőri brutalitás és annak politikai támogatása óta olyan folyamatok indultak el Magyarországon, amelynek eredményeképpen a jogállam szervei nem töltik be megfelelően feladatukat, a rendőrség pedig "nyilvánvalóan politikai utasításra" nem képes betartani az emberi jogokat.

Nem a jog uralkodik az állam felett, hanem az állam a polgárai felett

Gulyás Gergely, a Szabadság Kör ügyvivője, a Fidesz EP-képviselőjelöltje azt mondta: a jelentéssel olyan színvonalas szakmai anyag készült, amely nem lehet politikai támadások alapja. Mint mondta, a beszámoló az elmúlt egy-másfél évre koncentrál, és rámutat azokra a súlyos emberi jogi sérelmekre, amelyeket Magyarországon tapasztaltak. Ma Magyarországon az állam uralma érvényesül az állampolgárok felett, holott a jogállam az, amikor a jog uralma érvényesül az állam felett - összegezte a jelentés megállapításait.

Visszatért a diktatúrák gyakorlata

A Fehér Könyvnek elnevezett beszámolóban azt írják, hogy az elmúlt években Magyarországon azzal kellett szembesülni, hogy egyes területeken a jogszabályok lényeges megváltoztatása nélkül a diktatúrák gyakorlata tért vissza. A Szabadság Kör szerint ma az állam - megváltoztatva vagy megsértve a törvényeket - maga korlátozza a szabadságjogok gyakorlását minden következmény nélkül.

Elítélik a Magyar Gárdát is

A jelentés szerint a szabad véleménynyilvánítás jogát éri a legtöbb kormányzati támadás, ugyanakkor elítélik a Magyar Gárda provokatív megnyilatkozásait és tüntetéseit is. A beszámolóban kitérnek a gyülekezési jogra, kifogásolják például a Kossuth tér vissza-visszatérő lezárását. A sajtószabadság ügyében egyebek mellett azt emelik ki, hogy rendszeres kormányzati gyakorlattá vált a kellemetlen kérdéseket felvető újságírókkal szembeni fizikai és szóbeli zaklatás.

A rövid jelentésben foglalkoznak a rendőrséggel, amely szerintük magán viseli a 2006 őszén "kormányzati utasításra történt brutális fellépés bélyegét". A titkosszolgálatokról pedig azt írják, hogy alappal vetődhet fel, hogy politikai célokra használják fel.

A Szabadság Kört 2007 októberében alapították politikusok és közéleti személyiségek, többek között Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke, Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő és Hegedűs Zsuzsa szociológus. A szervezet korábban javaslatot tett a rendőrségi törvény módosítására, valamint tiltakozott a Kossuth téri kordon ismételt felállítása ellen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.