'Fico felmosta Bajnaival a padlót'
A miniszterelnök tájékoztatni fogja a köztársasági elnököt a magyar-szlovák kormányfői megbeszélésről és Sólyom László államfő csak ezt követően alakítja ki álláspontját - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője az MTI-nek csütörtök este.
Fidesz: kudarc
Kudarcnak nevezte a találkozót az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke csütörtökön Budapesten. Németh Zsolt szerint Robert Fico "felmosta a padlót" Bajnai Gordonnal. A politikus azért tartja kudarcnak a megbeszélést, mert a miniszterelnökök által elfogadott dokumentumban nemszerepel Szlovákia bocsánatkérése Sólyom László államfő "kitiltásáért", valamint az sem, hogy Magyarország a további együttműködés feltételének tekinti a szlovák államnyelvtörvény módosítását.
A Fidesz a szöveget elemezni fogja, és pénteken fejti ki álláspontját részletesen - közölte az ellenzéki politikus.
SZDSZ: kerekasztalt
Kevés kézzelfogható eredményt hozott a miniszterelnöki megbeszéklés - közölte az SZDSZ kül- és nemzetpolitikai kabinetje. A közlemény szerint a párt ebben a helyzetben kerekasztal összehívását kezdeményezi magyarországi és szlovákiai tudósok, művészek, értelmiségiek, véleményformálók - beleértve a magyarországi szlovákokat és szlovákiai magyarokat is - részvételével. A kerekasztal feladata "a helyzet normalizálására vonatkozó" ajánlások megfogalmazása lenne.
"Továbbra is fontosnak tartjuk a párbeszédet, ezzel párhuzamosan pedig törekednünk kell az európai intézmények tárgyalásokba való bevonására és az európai normák érvényesítésére. Helyeseljük, hogy a magyar állami vezetők nyitottak a párbeszédre, ennek azonban akkor van értelme, ha a vitás kérdéseket nyíltan és őszintén fel lehet vetni és azokban van esély az előrelépésre" - tették hozzá.
Mint írták, számukra a nyelvtörvényvita "nem presztízskérdés", hanem alapvetően emberi jogi és kisebbségi ügy.
"Mindent el kell követnünk azért, hogy északi szomszédunkban a nemzeti kisebbségek az európai normáknak megfelelő körülmények között használhassák anyanyelvüket" - fogalmaztak. Az SZDSZ szerint Magyarországnak kötelessége minden olyan lépést megtenni, amely ebbe az irányba mutat, és célszerű tartózkodnia "a felesleges indulatkeltéstől, amely semmiképpen sem szolgálja a megoldás érdekeit".
KDNP: nem tévéshow kell
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint nem közös tévéshow-ra van szükség, hanem a felvidéki magyarság anyanyelv-használatát korlátozó nyelvtörvényt kell visszavonni - reagált Rétvári Bence, a párt országgyűlési képviselője. Rétvári Bence bírálta Bajnai Gordont, aki - mint mondta - nem állt ki egyértelműen Sólyom László mellett, csupán sajnálkozását fejezte ki.
Hozzátette: jól látható, hogy továbbra is a szlovák fél diktálja z ütemet a két ország kapcsolatában.
Az egész találkozó olyan hangvételű volt, mintha Magyarország tiltotta volna ki a szlovák államfőt, és mintha a magyar parlament fogadott volna el a kisebbségi nyelvhasználatot korlátozó törvényt. Mintha mindkét félnek egyenlő felelőssége lenne a viszony megromlásában, holott egyáltalán nincs így, a szlovák fél barátságtalan magatartása és lépései vezettek a mára kialakult helyzethez - fejtette ki a KDNP-s politikus.
A két kormányfő által elfogadott 11 pontról azt mondta, abban egy év próbaidő szerepel, az EBESZ ajánlásait pedig mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja, ez nem jelent megoldást. Eszerint egy évig továbbra is bizonytalan lesz a helyzet - fogalmazott a KDNP-s politikus.
MDF: nehéz eredményesnek minősíteni
Az MDF szerint "nehéz eredményesnek minősíteni" Bajnai Gordon és Robert Fico találkozóját - közölte az MDF külügyi kabinetjének vezetője.
Bár a 11 pontos közös nyilatkozat számos, a kétoldalú kapcsolatokban kiemelten fontos kérdést tartalmaz, a mostani feszültség okairól, az azokat előidéző szlovák politikáról nem esik bennük szó - írta Kerék-Bárczy Szabolcs.
Magyarországnak a továbbiakban is minden két- és többoldalú fórumon határozottan ki kell állnia nemzeti érdekei mellett. "Ennek része, hogy felhívjuk a figyelmet a szlovák államnyelvtörvény európai értékekkel ellentétes voltára és annak visszavonását követeljük" - tette hozzá.
A szlovákiai reakciókról itt olvashat