'Egy pillanat alatt ki lehet szedni 80 milliót az OEP-kasszából'

A jövőben szorosabban együttműködik az OEP és a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság. A mindennapi gyakorlatban ez többek között azt jelenti: a rendőrök megtanítják az egészségbiztosítási szakembereket arra, hogy hogyan kell használható feljelentést írni.

A megyei rendőr-főkapitányságok közül az országban elsőként a Hajdú-Bihar megyei rendőrséggel írt alá együttműködési megállapodást az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) vezetése szerdán Debrecenben. Ha az egészségügyi kasszát ért csalások és más visszaélések megelőzése céljából létesített kapcsolat sikeres lesz, akkor az OEP országos szintűre terjeszti az együttműködést.

Az együttműködésről szóló debreceni sajtótájékoztatón Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója érdeklődésünkre elmondta: nincs pontos számuk arról, hogy az évi mintegy 1400 milliárd forintos egészségügyi kasszát egy-egy esztendőben mennyivel károsítják meg különböző bűncselekmények révén, de a károk összege milliárdos nagyságrendű.

A leggyakoribb eset az, hogy egyes egészségügyi szolgáltatók fiktív módon jutnak OEP-támogatáshoz, történnek visszaélések gyógyászati segédeszközök, kötszerfelírások révén, és - mint fogalmazott - piaca van a vénycsalásnak is, ami a kábítószerekhez való hozzájutás egyik népszerű módja.

Kérdésünkre, hogy a megelőzésre azért éppen Hajdú-Bihar megyében kötnek-e elsőként megállapodást, mert ott kirívóbbak a visszaélések, Sélleiné Márki Mária azt válaszolta: az egészségügyi kasszát érintő, az Észak-Alföld régióban történt csalások száma országos szinten átlagos, az itteni adatok nem kiugróak. Az ok egyszerű: a Hajdú-Bihar megyei volt az első rendőr-főkapitányság, amely a szorosabb kapcsolat lehetőségét fölvetette.

Ezzel kapcsolatban elhangzott: Hajdú-Biharban az elmúlt két évben három nyomozás indult összesen 25 milliós károkozás ügyében, ezek közül egy már eljutott a vádemelési szakba. A sajtótájékoztatón Gajdácsi József, az OEP főosztályvezetője úgy fogalmazott: 2009-ben az országban százas nagyságrendű feljelentést tettek az egészségügyi kasszával kapcsolatos csalások ügyében, s ezek némelyike arra világít rá, hogy - mint mondta - sajnos pillanatok alatt ki lehet szedni a pénztárból 70-80 milliót.

Fekete Csaba dandártábornok, a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője leszögezte: az együttműködés egyik legfontosabb célja, hogy a rendőrség tanácsokkal láthassa el a jogalkotókat olyan törvénymódosításokkal kapcsolatban, amelyekkel megelőzhetők a visszaélések. Hozzátette: mivel a rendőrségen a nyomozók bűnüldözők, s nem egészségpénztári szakemberek, az OEP intenzívebb bevonásával azt is szeretnék elérni, hogy hatékonyabban és gyorsabban léphessenek föl a gyanús ügyekben.

Kérdésünkre, hogy ez miért tekinthető újdonságnak, hiszen az egészségbiztosítási csalásokkal kapcsolatos rendőrségi nyomozások során nyílván eddig is kikérték az OEP szakértőinek véleményét, Fekete Csaba azt válaszolta: ezután föl akarják készíteni az OEP dolgozóit arra, hogy hogyan kell megírni egy-egy rendőrségi följelentést ahhoz, hogy annak tartalma a nyomozás megindítása szempontjából értékelhető legyen.

Arra a kérdésünkre, hogy ezek szerint korábban előfordult-e, hogy az OEP-től nyomozati szempontból nem kellően értékelhető beadványokat kaptak, a dandártábornok azt felelte: voltak olyan ügyek, amelyekben feljelentés-kiegészítést kellett elrendelni a feljelentés hiányos volta miatt, s azt szeretnék, hogy ez a "fáziskésés" elkerülhető legyen. Ez azért is indokolt - tette hozzá -, mert az ilyen jellegű visszaélések földerítése igen bonyolult, hosszú és nehéz folyamat, gyakran sok időt vesz igénybe már annak a megállapítása is, hogy egy-egy ügy miért tekinthető bűncselekménynek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.