'Alkotmányos' döbbenet Monokon

Sokszor teljesen ellentmond a józan észnek az, ahogyan ma a hatóságok fellépnek a különböző gyermek- és családvédelmi eljárások során - reflektált Monok polgármestere a szociális rendeletüket megsemmisítő alkotmánybírósági döntésére.

Amit ma sok esetben tesznek a hatóságok, az teljesen ellentétes a józan ésszel - mondta Szepessy Zsolt, Monok polgármestere, az Összefogás Párt elnöke annak kapcsán, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette Monok képviselő-testületének azon rendeletét, amely megvonta volna a gyermekvédelmi támogatást attól a szülőtől, aki nem rendszeresen járatja gyermekét iskolába vagy óvodába.

Szepessy Zsolt hétfőn úgy fogalmazott: fel kell hívni a törvényi szabályozások közötti anomáliákra a figyelmet. Ebben az esetben ugyanis az Alkotmánybíróság azt mondta, joga van a szülőnek úgy nevelni gyermekét, ahogy akarja. Több esetben pedig - az önkormányzat feljelentése alapján - elmarasztalták a szülőt (felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság), mert nem járatta gyerekét iskolába.

Ha az önkormányzat nem alkalmazhat semmiféle szankciót, akkor hogyan kérheti számon ugyanezt az állam? - tette fel a kérdést a monoki polgármester. Annak a véleményének is hangot adott, hogy nemcsak a válság, hanem az aluliskolázottság, az oktatás hiánya is növeli a munkanélküliséget. Jó lenne már megláttatni a törvényt alkotókkal, hogy "gyakorlatilag azok a törvények, amelyek ezt szabályozzák, rosszak" - fűzte hozzá.

Szepessy Zsolt kitért arra: ezen indokok alapján az Összefogás Párt népszavazást kezdeményez. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy ne kapjanak segélyt azok a szülők, akik nem járatják iskolába gyermeküket. Az összeget a helyi gyermek- és családvédelmi központokhoz utaltatná a polgármester, így közvetlenül a gyermekre lehetne fordítani a pénzt.

Közölte: Monokon, akinél "visszatartották a pénzt, azt okkal és joggal" tették. Az önkormányzatnak addig nem áll szándékban semmit sem fizetni, amíg jogerős bírósági határozat erre nem kötelezi.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei monoki képviselő-testület 2008 tavaszán döntött úgy, munkához köti a szociális segélyek folyósítását, illetve arról is határozott, hogy a szülők csak akkor kapják meg az adható segélyeket, ha óvodába, iskolába járatják gyermekeiket.

A szociális kártyáról tavaly októberben döntöttek. A döntés szerint a szociális segély 60 százalékát kártyára utalja az önkormányzat, 40 százalékát pedig készpénzben kapják meg az érintettek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.