"A vízvagyon nem lehet privatizációs préda"
Fónagy János, az ellenzéki párt képviselője vasárnapi sajtótájékoztatóján egyrészt örömének adott hangot, hogy a múlt hét csütörtökön a vagyongazdálkodási tanács "visszakozott", és hatályon kívül helyezte a kelet-magyarországi régióban lévő három állami víziközmű cég működési struktúrájára vonatkozó határozatát.
A fideszes szakpolitikus másrészt felhívta a figyelmet arra, hogy "a nemzeti vízvagyon tavasszal erőszakosan megkezdett privatizációjához" nagyon hasonlóak a jelenlegi vasútbezárási tervek, ugyanis - mint mondta - a vasúttal kapcsolatos kérdések sincsenek előkészítve, átgondolva.
Fónagy János "a nemzeti vízvagyon privatizációjával" kapcsolatban felidézte: idén tavasszal a vagyonkezelő arról döntött, hogy a Duna menti és a Tisza menti regionális víziközmű társaságot szervezetileg összevonják az észak-magyarországi regionális vízművel. A döntés miatti felháborodás azonban mind a szakma, mind az önkormányzatok részéről jelentős volt, még a környezetvédelmi miniszter is tiltakozott.
Ez az átszervezés a magyar közösségi vízvagyon egy újabb részének a privatizációját készítette elő - közölte a politikus. Fónagy János ezután párttársával, Ékes Józseffel törvénymódosítást indítványozott, miszerint a 2005-ben a tartós állami vagyon köréből kivett öt víziközmű társaságot a parlament sorolja vissza előbbiek közé. Ezt az Országgyűlés többségi szavazással meg is tette - emlékeztetett.
Hangsúlyozta ugyanakkor: az öt nagy víziközmű cég szervezeti létének korszerűsítése a következő évek feladata lesz, de szerinte mindezt úgy kell végrehajtani, hogy szigorúan közösségi tulajdonban maradjon a nemzeti vízvagyon.