'A kormány bukását jelzi az ország ismételt eladósodása'
Tukacs István szocialista országgyűlési képviselő fogalmazott így kedden, az MTI-hez eljuttatott közleményében, hangsúlyozva, az európai statisztikai adatok alapján Magyarország ismét a legeladósodottabb tíz uniós ország közé került, a bruttó közadósság GDP-hez viszonyított aránya ugyanis 82,4 százalékon áll.
"Kimondhatjuk: ezzel az Orbán-kormány megbukott" - hangsúlyozza Tukacs István, hozzátéve: a "mérhetetlen megszorítások értelmetlenné váltak, a magán-nyugdíjpénztári vagyon lenyúlása és az emberek pénztárcájának kiürítése teljesen felesleges volt". "Semmivé foszlott" minden, amiért a kormány létrehozta a nemzeti együttműködés rendszerét, amiért a "fideszes kétharmad a négymillió szegény országává tette hazánkat, ami miatt harminc új adót vetettek ki az emberekre" - fejti ki az ellenzéki politikus.
Az MSZP mindezekre hivatkozva lemondásra szólítja fel Orbán Viktort, továbbá elvárják, hogy a kormányfő kérjen elnézést a magyar lakosságtól, amiért "három évig a bolondját járatta" velük. Tukacs István szerint az ország vezetését olyanokra kell bízni, akik képesek növekvő pályára állítani a tönkretett magyar gazdaságot, és ezáltal elérni, hogy az emberek napról napra jobban éljenek, az MSZP pedig készen áll erre.
Az Eurostat hétfőn közölte, mind az eurózónában, mind az Európai Unió egészében nőtt az államadósság hazai össztermékhez (GDP) viszonyított aránya az első negyedévben. A magyar államháztartás GDP arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 23 339 510 millió forint, a GDP 82,4 százaléka volt. Az előző negyedév végén 22 385 620 millió forint, a múlt év első negyedének a végén pedig 22 402 732 millió forint, a GDP 79,2 százaléka, illetve 79,9 százaléka volt az adósságállomány.
Az adatok megegyeznek a Magyar Nemzeti Bank által július elején közölt előzetes adatokkal. Az államadósság negyedéves növekedésében döntő szerepe volt a februári 3,25 milliárd dolláros kötvény-kibocsátásnak.
NGM: átmeneti a növekedés
A médiában megjelent megalapozatlan és szakmaiatlan valótlan állításokkal szemben a jelenlegi Kormány hivatalba lépése óta elkötelezett az államadósság tartós csökkentése mellett, és olyan gazdaságpolitikát folytat, ami ezt lehetővé is teszi - reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium. A közleménye szerint tisztában van az államadósság jelenlegi szintjével, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az adósság hullámzik, így nem érdemes a havi adatokat nézni, mert ezek félrevezethetik a közvéleményt. Az államadósság alakulását csak hosszabb távon és csak GDP-arányosan vizsgálva kaphatunk objektív képet.
Az NGM szerint az adósságállományt a magas forint állampapír-kibocsátások növelték, mivel az év első hónapjaiban az időarányos tervet meghaladó bruttó forint kibocsátások valósultak meg, ezáltal stabilabbá válik az adósság finanszírozása az év hátralévő részében. Ennek tükrében az átmeneti állománynövekedés kedvező helyzetként és előrelátásként értékelhető a minisztérium szerint.
Mind a forint-, mind a nagyon jelentős méretű devizaalapú kötvénykibocsájtás a tartalékképzés eszközét szolgálja, amely lehetővé teheti azt a kormányzati szándékot, hogy az országgal szemben fennálló IMF-hitelt elő tudjuk törleszteni. Az alaptörvényben egyértelműen rögzítettük, hogy az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság a teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza. Ehhez a kormány továbbiakban is ragaszkodik - áll az NGM közleményében.