'A Fidesz hazudik nyugdíjügyben'
Az MSZP parlamenti frakcióvezetője és miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila csütörtökön újságíróknak elmondta, 2007-ben a parlamenti bizottsági tárgyalás során derült ki, hogy a KDNP-s előterjesztést a fideszes képviselők is támogatják. Annak napirendre tűzése viszont csak azért nem sikerült, mert a szocialista politikusok nem értettek egyet azzal. Most tehát nem egy elszólásról van szó, hanem ez a Fidesz szakmapolitikai szándéka. Mesterházy Attila megismételte pártja korábbi álláspontját, mely szerint a svéd modell bevezetése nyugdíjkatasztrófához vezetne.
A politikus örül annak, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök az ügyben január 21-re összehívta az Idősügyi Tanács ülését. Ha a tanács nem támogatja a modell bevezetését, akkor minden parlamenti pártnak el kell gondolkodnia, hogy szabad-e ezt erőltetnie, mivel a modell lényege: "dolgozz többet, kevesebbért".
Az MSZP szomorúan tapasztalja, hogy koalíció formálódik a svéd nyugdíjmodell bevezetésében az MDF és a Fidesz között. A szocialista párt ellenzi a svéd modell bevezetését, és mindent meg tesz annak érdekében, hogy megvédjék a "Fidesz-MDF-modelltől" a magyar nyugdíjasokat.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke a Figyelő január 7-én megjelent számában beszélt arról, hogy a virtuális tőkésítési nyugdíjmodell alapján a befizetett nyugdíjjárulékot egyéni számlákon vezetnék. Amikor eljön a nyugdíjba vonulás ideje, a járadékot (a nyugdíj összegét) az addig befizetett összeg alapján állapítanák meg.
Múlt szombaton Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki kabinetjének vezetője azt közölte: a Fidesz garanciát vállal arra, hogy hatalomra kerülése esetén megvédi a nyugdíjasokat és megőrzi a nyugdíjak reálértékét. Arra a kérdésre, valóban tervezi-e a Fidesz, hogy kormányra kerülése esetén bevezeti a svéd modellt, úgy válaszolt: semmilyen modellben nem gondolkodnak, az a lényeg, hogy betartják a nyugdíjasokkal szemben tett két legfontosabb vállalásukat.
Az Országgyűlés honlapján olvasható a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló, 2007. október 3-án benyújtott törvényjavaslat. A KDNP-s képviselők által jegyzett előterjesztés indoklása azt tartalmazza, hogy a nyugdíjbiztosítási ellátásokat alapvetően a biztosított nyugdíjbiztosítási számlájának egyenlege, vagyis a biztosított által megfizetett nyugdíjbiztosítási járulék összege határozza meg. Ez alól egyetlen kivétel lett volna, az öregségi alapnyugdíj, amely a javaslatban részletesen meghatározott személyi kört alanyi jogon illetett volna meg.