657 órába telt a Magyar Köztársaság leselejtezése

Jelenleg egy raktárban porosodnak azok a "Magyar Köztársaság" feliratú táblák, amelyeket a határátkelőhelyeken szereltek le az elmúlt év végén a közútkezelő emberei. Egyelőre nem tudni, mi lesz a 73 darab feleslegessé vált fémlemezzel, akár be is olvaszthatják mindegyiket, de lehet, hogy múzeumba vagy kalapács alá kerülnek.

Valószínűleg beolvasztják a határokról leszerelt Magyar Köztársaság feliratú fémlemezeket, amelyek jelenleg egy raktárban porosodnak, és egyelőre keveset lehet tudni a sorsukat illetően – számol be a táblacsere utóéletéről a Hír24.

A III. Köztársaság utolsó útja a hulladékgyűjtőbe vezet. A sajtó jelenlétében közben felfúrják az országot már az alkotmánnyal összhangban csak
Vámosszabadi, 2011. december 29. A Magyar közútkezelő munkatársai felszerelik a Magyarország feliratú táblát a Vámosszabadi magyar-szlovák határátkelőnél. Magyar Köztársaságról Magyarországra változik az új alaptörvény értelmében az ország hivatalos elnevezése január 1-jétől. MTI Fotó: Krizsán Csaba

Összesen 73 darab táblát kellett lecserélnie a Magyar Köztársaság Magyarországra való átnevezése kapcsán az ezért felelős Magyar Közút Nonprofit Zrt. munkatársainak – mondták el a Hír24-nek a társaság vezérigazgatói titkárságán, ahol arról is érdeklődtek, összesen mennyi munkaórát igényelt a csere.

„Egy tábla lecseréléséhez három munkatársunk szükséges, de értelemszerűen ők több tábla cseréjét is végrehajtották. A ráfordított munkaóra attól függ, hogy az adott telephelyünktől milyen messze van az országhatár, de egy cserére átlagosan három munkaórát lehet számolni, azaz összesen 657 órát fordítottunk a munkára” – írták.

Arra a kérdésre, hogy az új közúti jelzőtáblákat kiktől rendelte meg a társaság, azt a választ kapták, hogy a KRESZ- és útbaigazító táblák beszerzése éves keretszerződés alapján történik. A szállítókat nyílt közbeszerzéssel választották ki, akik a 2011-ben érvényes egységáron szállították le az új, köztársaság felirat nélküli „Magyarország” táblákat is, vagyis nem kellett új beszállítókat keresni.

A társaság tájékoztatása szerint a táblákat a Szabados-ok Kft., a Közúti Szolgáltató és Kereskedelmi Kft., a Fa-forg-tech Kft., a Alfagirod Kft. és a Magyar Plastiroute Kft. szállították le. A Hír24 szerette volna megtudni, vajon mi történik az eltávolított táblákkal, hiszen a leszerelt példányok egyrészt történelmi ereklyék, amelyek jelentős eszmei értékkel is rendelkeznek, 2004 óta a Magyar Köztársaság történelmi szimbólumai. Másrészt megeshet, hogy szükség lesz a régi országelnevezést tartalmazó táblák visszahelyezésére, ha a jövőben változtatnának az alaptörvényen.

Ezzel kapcsolatban a zrt.-nél csak annyit árultak el, hogy az érintett táblák jelenleg egy raktárban vannak. A jövőbeli sorsukról még annyit elmondtak, hogy eredetileg 2004-ben helyezték ki azokat az országhatárokra, és mivel átlagos, tervezett élettartamuk 7 év, újbóli felhasználásukra nincs lehetőség. „Ahol tudjuk, ott az alaplemezt – ha fémből készült – újrahasznosítjuk, a többit pedig a későbbiekben leselejtezzük”   tették hozzá. Mivel a selejtezés részleteiről a zrt. nem közölt részleteket, egyelőre csak reménykedni lehet, hogy a táblák múzeumba kerülnek vagy nyilvános árverésen fogják értékesíteni az ereklyéket, így bárki vehet magának egyet a kertbe otthonra – írja a Hír24.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.