A legújabb betegbosszantó szabályok a kormánytól
Féltucat egészségügyi törvényt módosítana az egészségügyi kormányzat, az erről szóló javaslat már olvasható a Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapján. A javaslat részben az államosított kórházak működtetési szabályait pontosítja, rendelkezik az egészségügyben dolgozók béremelésének kifizetéséről, és több, a betegek sorsát is érintő változást is megfogalmaz.
Így például a jövőben csak 62 éves kortól járna a teljes körű ingyenes fogászati ellátás. A kormány ugyanis a nyugdíjkorhatárhoz, azaz 62 évre emelné az ingyenes teljes körű fogászati ellátáshoz való jogosultságot.
Mindez azt jelenti, ha elfogadják a törvénytervezetet, akkor a 60 és a 61 éveseknek is csak bizonyos ellátásokat, így a fogmegtartó kezeléseket, a sürgősségi ellátásokat, ínyelváltozások kezelését támogatná a tb. Az indoklás szerint erre azért van szükség, mivel a kötelező egészségbiztosítás, a teljes körű fogászati ellátáshoz való jogosultság csak a nyugdíjkorhatárt betöltött személyeknek jár.
Némileg könnyíthet a táppénzesek sorsán, hogy a jövőben az elbírálás 30 napját 22-re csökkentenék, és akinél ennyi idő alatt nem sikerül eldönteni, hogy betegsége idejére mennyi keresetkiegészítésre jogosult, előleget kaphat a biztosítótól.
Betegbosszantó változás, hogy a gyógyászati segédeszközöket (mankó, kerekesszék stb.) gyártók öt százalékkal drágíthatnák a termékeiket. A kormányzat ezzel kárpótolná az érintetteket azért, mert évek óta nem volt ártárgyalás, és emiatt nyomott árakon kénytelenek értékesíteni termékeiket. Az emelés viszont azt jelenti, hogy az egészségbiztosítás helyett a betegek fizetnék meg a gyártók veszteségeinek egy részét.
Ugyanakkor a javaslat súlyosan szankcionálná a vényírás szabályainak megsértését. Ha az érintett orvosok nem a finanszírozási eljárásrendnek megfelelően rendelnek gyógyszert, úgy az orvosság árához járó támogatás 150 százalékát kellene büntetésként befizetniük az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak.