420 milliárd forintot vállal át az állam az önkormányzatoktól

Négyszázhúszmilliárd forintot vállal át az önkormányzatoktól az állam. Ez lehetővé teszi, hogy január elsejével a nagyvárosok is tiszta lappal indulhassanak.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a veszprémi városházán hangsúlyozta: 2010 óta az állam és az önkormányzatok között partnerség áll fenn a feladatelosztásban és a feladatfinanszírozásban.

Hozzátette: a feladatmegosztásban profiltisztítást végeztek, elválasztották az állami és az önkormányzati feladatokat úgy, hogy a partnerség fennmaradt a felek között.

A reform második részében a finanszírozást rendezték, hiszen 2010 előtt a kormányzat egyre nagyobb mértékben adott le feladatokat az önkormányzatoknak, az ehhez szükséges forrást viszont egyre szűkítette - magyarázta Navracsics Tibor.

Úgy véli, az önkormányzatoknak két lehetőségük volt: nem látják el a feladatot - ezt egyetlenegy sem választotta -, vagy hiteleket vesznek fel. Így 2010-re az önkormányzatok adóssága elérte az 1247 milliárd forintot, ami már költségvetési kockázatot jelentett, ezért döntöttek az átvállalás mellett - mondta a miniszter.

Első ütemben az ötezernél kevesebb lakosú települések teljes adósságát vállalták át, az ennél nagyobb településeknél pedig az adósság 40-70 százalékát; a konszolidáció második ütemében az állam összesen 420 milliárd forintot vállal át az önkormányzatoktól, ami lehetőséget teremt a nagyvárosok számára is, hogy januárban tiszta lappal induljanak - fejtette ki a miniszter.

Porga Gyula (Fidesz-KDNP), Veszprém polgármestere azt mondta: a béklyótól, amely eddig gúzsba kötötte az önkormányzatokat - hiszen már az európai uniós forrásokat sem tudták lehívni - az állam most megszabadította őket.

Veszprém a kevésbé eladósodott önkormányzatok közé tartozott, első körben a valamivel több mint hétmilliárdos adósságának 70 százalékát vállalta át az állam, most pedig a fennmaradó 2,2 milliárd forintot - ismertette a polgármester. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy a 2014-es költségvetésben - az évi kamat és tőkefizetés megszűnése miatt - 200 millió forint szabadul fel.

Porga Gyula fontosnak tartotta, hogy a többletforrást ne működésre, hanem a helyi igényekre, közszolgáltatásokra, infrastruktúrára fordítsák, így például a fejlesztésekhez szükséges pályázati önrészekre és a helyi gazdaság erősítésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.