320 milliárdot kellene költeni a Balatonra
A stratégia egyeztetése a kormányzati képviselőkkel a jövő hónapban zajlik, ekkor dől el, mely elemei kerülhetnek be a következő fejlesztési ciklus operatív programjaiba, vagyis kaphatnak uniós támogatást a megvalósításhoz.
Bóka István szerint az előző uniós fejlesztési ciklusban, amikor részben előre letárgyalt programokat vett át az előző kormánytól, a forráslehívások szempontjából nem volt sikeres a Balaton.
A jövőben nemcsak a turizmusra kell koncentrálni, hanem egyéb gazdasági ágakra is, például a magas hozzáadott értéket tartalmazó ipar, és humánszolgáltatások erősítésére.
Manninger Jenő (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő méltatta, hogy az utóbbi időben sikerült egységes gondolkodást kialakítani az üdülőrégióban. „Ez egy egységes élettér, egységesen kell kezelni a fejlesztéseket és a marketing feladatokat" - fogalmazott a politikus.
A Balaton hosszas egyeztetések után elkészült stratégiája a régió kitörési pontjaiként határozta meg egyebek közt az egészségipart, a sportturizmust, és a helyi termék-előállítás, -feldolgozás fejlesztését. A tervek között szerepelnek gyógyászati-, sport-, élmény- és Erzsébet üdülő központok, a Fonyód-Badacsony komp megépítése, és egy balatoni közlekedési szövetség felállítása.
A kerékpárturizmus fejlesztésére például 7,1 milliárd forintos terv készült, az üdülőrégió kistérségei kapcsolódnának a tó körüli bringakörhöz, amelyet meg kívánnak újítani. Mindez önmagában 350-400 ezerrel emelné a régió vendégéjszakáinak a számát. A konferencián elhangzottak szerint bővítik az idős embereknek szánt szolgáltatásokat is.
Fontosnak tartják a régió szereplői a Balaton-marketing megvalósítását, amelyben a Balaton egységes arculatú kertvárosi agglomerációként, az ország legélhetőbb régiójaként szerepel, saját termék-védjegyet is létrehozva.