Alaptörvény-ellenes a „három csapás”

A „három csapás” rendelkezés megváltoztatásának országgyűlési kezdeményezésére szólítja fel az igazságügyi minisztert az alapvető jogok biztosa, mert alkotmányossági elvet sért a szabályozás – derül ki az ombudsman állásfoglalásából, amelyet hétfőn juttatott el a Magyar Helsinki Bizottság (MHB) az MTI-hez. A MHB beadványában azt kérte Székely László ombudsmantól: állapítsa meg, hogy sérti a jogállamiságot és a tisztességes eljáráshoz való jogot, ezért ellentétes az alaptörvénnyel a három csapás alkalmazása. Ez a rendelkezés kötelezővé teszi a bíróság számára az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását abban az esetben, ha egy vádlottat harmadszor ítélnek el erőszakos bűncselekmény miatt, és bizonyos körülmények között akkor is, ha a bűnhalmozásban szereplő tényállások közül legalább három személy elleni erőszak.

Az alapvető jogok biztosának állásfoglalása szerint nem felel meg az alaptörvénynek az, ha a törvényalkotó semmilyen lehetőséget nem ad a bíróságnak mérlegelésre. Az alaptörvény szerint ugyanis egy büntetés mértékének a meghatározása megoszlik a törvényalkotói és a bírói hatalom között, vagyis a szabad bírói mérlegelés kizárása sérti a hatalommegosztás alkotmányos elvét. Felmerül ugyanakkor a jogbiztonság és a tisztességes eljáráshoz való jog alkotmányos elvének sérelme is – állapította meg.

Az alapvető jogok biztosa szerint a szabályozás ellentétes az úgynevezett középmértékre vonatkozó szabállyal, amely szerint a büntetés kiszabásakor az enyhítő és a súlyosbító körülményekre figyelemmel a középmértékből kell kiindulni.

Az ombudsman szerint a jogbiztonság és a tisztességes eljáráshoz való jog azért sérülhet, mert a büntetés mértékét súlyosan befolyásolja, hogy külön vagy egy eljárásban születik meg az ítélet. Példaként említette, hogy az, aki egy játék pisztollyal rablást követ el, és ennek során még két kényszerítést is a terhére rónak, valamint mindezt egy eljárás keretében bírálják el, automatikusan életfogytiglant kap. Miközben, ha valakit egy kisbolt kirablásáért elítélnek, majd utóbb kiderül, hogy még két boltot rabolt ki és újabb ítélet születik, sokkal enyhébb büntetést kap, mert az ügyeket nem egy eljárásban tárgyalták. Szélsőséges példaként említette az ombudsman azt: ha valaki megöl három embert, nem kap automatikusan életfogytiglant. Ugyanis ez több emberen elkövetett emberölés, vagyis egy büntetőjogi tényállás. Ebben az esetben az életfogytiglan kiszabása nem kötelező, csak lehetőség a bíróság számára. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.