Újraéled a Budai Parkszínpad

A kormányülésekre harapnivalókat bekészítő cég, a Zsigmond Kert Kft. nyerte el az évek óta működésképtelen Budai Parkszínpad üzemeltetési jogát az elkövetkező 15 évre.

Más pályázat nem is érkezett a fővárosi vagyonkezelő honlapján alig két hétig megtekinthető tenderre. Az Operaház és a Thália Színház büféjét is vivő, a Heti Válasz fogadását szervező cégcsoportba tartozó vállalkozás évi nettó 4,2 millió forint (havi 350 ezer forint) bérleti díjat fizet majd a főváros és az állam közös tulajdonában lévő 2400 négyzetméteres, rendkívül elhanyagolt állapotban lévő terület használatáért.

A Dél-Buda belvárosában lévő ingatlant egyébként alig 48 millióra értékelték tavaly júniusban, a pályázatot is akkor bonyolították le, a szerződéskötésre vonatkozó javaslatot viszont most sürgősséggel terjesztették a közgyűlés elé. Többek között ezt is furcsállta Somfai Ágnes, a Párbeszéd Magyarországért képviselője, aki emellett semmi garanciát nem lát arra, hogy a területen nem egy újabb kocsma nyílik önkormányzati segédlettel. Molnár Gyula korábbi újbudai polgármester pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a szerződést az önkormányzat csak jelentős veszteséggel, például az elmaradt haszon megtérítése mellett bonthatja fel.

S nem ez volt az egyetlen előterjesztés, amelyen az ellenzéki képviselők tegnap erősen felháborodtak.

– A BKV járművein nem helyezhető el ellenzéki választási plakát – háborgott Tüttő Kata szocialista képviselő, hozzátéve: holott a villamosok, buszok és trolik az elméletileg semleges álláspontot képviselő fővárosi önkormányzat tulajdonában állnak.

– Ráadásul az új fővárosi plakátrendelet kihirdetése után tilos lesz aluljárókban, lámpaoszlopokon, közutak mentén és szinte mindenütt másutt is plakátok elhelyezése. A többségükben Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó vagy azzal üzleti kapcsolatban álló köztéri hirdetőcégek szintén nem fogadnak el ellenzéki megrendelést. Akkor hogyan beszélhetünk egyenlő hozzáférésről? – kérdezte az MSZP-s képviselő.

– Aki azt hiszi, hogy attól megválasztják, ha a képét odanyomja egy közterületre, az súlyosan téved – jelentette ki Tarlós István főpolgármester, aki szerint már így is kész röhej, mi van a városban. S arról biztosított mindenkit, hogy ő nem fog plakátolni. Nem sokkal utána György István főpolgármester-helyettes is csatlakozott az önkéntes bojkotthoz: az ő arcát sem fogják látni a járműveken.

Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezetője pedig azzal hárított, hogy a BKV valamennyi reklámfelületét a Peron Reklám Kft. értékesítheti egy 1999-es szerződés révén. A fővárosi közlekedési cég számára rendkívül előnytelen szerződés kiváltására egyébként már kiírtak egy tendert korábban, de a Közbeszerzési Döntőbízottság megsemmisítette az eredményét. Az új pályázat néhány hét múlva jelenik meg. (Így aligha bonyolódik le a választásokig.) – A Peron Kft. szintén a Fidesz-közeli Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozik – jegyezte meg Hanzély Ákos, a Párbeszéd Magyarországért képviselője, majd megkérdezte: ha a közterületek tiltott zónák lettek, akkor az ellenzék hol teheti ki a plakátjait? – Otthon – válaszolta Németh Szilárd, Csepel fideszes polgármesterere. S ezek után nem is volt min vitatkozni. A rendeletet a kormánypárti többségű közgyűlés természetesen módosítás nélkül elfogadta.

Hasonlóan heves indulatoktól tüzelve zajlott le a forrásmegosztásról szóló javaslat, illetve az állami adósságátvállalásra vonatkozó bejelentés. A fővárosi keretből 7,82 milliárdot a budapesti közösségi közlekedésre kell fordítani. A tavalyi adósságkonszolidáció után megmaradt mintegy 100milliárd forint átvállalásával kapcsolatban Tüttő Kata megjegyezte: köszönet a kormánynak, hogy kötelet dobott abba a folyóba, ahová maga lökte a fővárost. A képviselő kijelentését azzal indokolta, hogy az állami feladatelvonások révén évi 40milliárdos veszteséget kénytelen elkönyvelni Budapest.

Az ellenzék éles hangon kommentálta azt az előterjesztést is, amely a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) igazgatóságába javasolta Szemenyei Lászlót, Tarlós István (korábban a BKK igazgatóságába is javasolt) tanácsadóját, Lenk Gézát, egykori bankárt, elnökévé pedig Nagy Mártát, Chikán Attila volt fideszes gazdasági miniszter feleségét.

Miután ezen is túllendültek, rögvest megszavaztak egy azonnali egymilliárd forintos tőkeemelést a tavaly visszavásárolt Fővárosi Vízműveknek. Enélkül ugyanis nem hosszabbították volna meg a cég működési engedélyét. A vízművek az elmúlt két évben elvesztette bevételének 30 százalékát, tőkéjének 80 százalékát, hitelt felvenni nem tud, beruházásait, felújításait minimálisra csökkentette.

Évek óta csak pusztul a létesítmény
Évek óta csak pusztul a létesítmény
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.