Atomvillongás jobbról
Más információk szerint Kövér László az orosz befolyás miatt is „morgott”, de egyetlen fórumon sem hangoztatta ellenvetését, mert „kötelezőnek érzi a maga számára a lojalitást a kormányhoz, a miniszterelnökhöz, különösen kampányidőszakban” – tették hozzá.
De azért vannak árulkodó jelek a jobboldal reakciójáról. Az Orbán–Putyin-alku után Mráz Ágoston Sámuelre hivatkozva a RIA Novosztyi orosz hírügynökség is arról számolt be: Orbán Viktor támogatói közül is sokan meglepődtek azon, hogy orosz hitelből épül meg Pakson a két új atomblokk, hiszen Orbán Viktor sokáig Oroszország-ellenes retorikát használt. A Nézőpont Intézet vezetője utóbb tagadta, hogy ilyet ő mondott volna. A Magyar Nemzet online felületére írt is egy ellencikket: e szerint a Fidesz és elnöke már öt éve szoros gazdasági kapcsolatokra törekszik Moszkvával, és már „a kezdetek kezdetén” jellemezte a „pragmatikus, kölcsönös gazdasági érdekeken alapuló együttműködést szolgáló párbeszédre való nyitottság”, hiszen visszavásárolta a Mol-részvényeket, támogatja a Déli áramlat megépítését, lobbizott azért, hogy a magyar termékek számára megnyissák az orosz piacot. A Népszabadság már megírta, hogy a szupertitkos tárgyalások során Lázár János miniszterelnökségi államtitkár vezetésével egy kormányzati csúcsszerv vitte a projektet, amelyről Orbán Viktor a kormányt is csak valamikor december közepén, karácsony előtt tájékoztatta. Vagyis hitelesnek tűnnek azok a hírek, hogy a Fidesz-elnökség is „késve értesült” az Orbán–Putyin-üzletről.
Lázár János 2011 nyarán egy a Népszabadságnak adott interjúban arról beszélt: „Annak a politikai kultúrának, ahol a döntéseket halasztgatjuk azzal, hogy majd lesz valahogy, tárgyaljunk még a semmiről, az ideje eljárt. Mert nem versenyképes. Az én generációm ebben már másképp gondolkodik: döntéseket kell hozni.” Akkor még Fidesz-frakcióvezetőként azt is elmondta: jó a kapcsolata Kövér Lászlóval is. „Mielőtt a frakcióvezetésre igent mondtam, beszéltem Kövér Lászlóval, Áder Jánossal, Szájer Józseffel és Pokorni Zoltánnal is, külön-külön. (...) Nekem számít a véleményük. De más volt a 90-es évek eleje, mint ez a mostani világ. Engem, azt gondolom, azért jelölt Orbán Viktor miniszterelnök úr frakcióvezetőnek, és azért választottak meg, hogy a »nagy öregek« döntéseit valósággá kovácsoljam. Az elvi döntések meghozatalát időnként progresszíven és hatékonyan kell végrehajtani.”
Arról forrásaink nem tudtak információval szolgálni, mi a „nagy öregek”, illetve Kövér László véleménye arról, hogy Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője azt írta: „Az orosz kapcsolat erősödése a magyar szabadságot jelenti, ennek megvédésére pedig Békemenetre lesz szükség.”
Úgy tudjuk, a Fidesz–KDNP tegnapi, Balatonszárszón tartott frakcióülésén Orbán Viktor kapott kérdéseket a paksi megállapodásról, s volt olyan képviselő, aki ellenvetéseit is kifejezte. A kormányfő azonban igyekezett mindenkit megnyugtatni azzal, hogy még az uniós elszámolás szerint sem nő a magyar államadósság, hiszen a paksi bővítés a nemzeti vagyon része lesz. Az orosz befolyást pedig azzal ütötte el, hogy a kisebb országoknak érdekük a versenyképesség és a siker, s ezt az USA-nak és Brüsszelnek is akceptálnia kell. Elismerte, hogy a megállapodás kommunikációja nem volt megfelelő, mert nem tudták kellőképp elmagyarázni az embereknek a történtek miértjét, de úgy vélte, hogy ezt a hibát helyre lehet hozni, Paks nem okozhat valódi gondot a kampányban.