Orbán „leképezése” a jelöltlista

Meglehetősen kevés új politikusjelölt kap lehetőséget a Fidesz színeiben az országgyűlési választáson, az egyéni körzetek többségében ugyanis már „bevált” személyeket indít Orbán Viktor pártelnök.

Az elemzők eltérő véleményen vannak: van, aki szerint a személyek neve nem is annyira fontos, hiszen a választók alapvetően pártlogókra szavaznak, van azonban olyan vélemény is, amely szerint épp a „régi arcok” adhatnak lehetőséget az ellenzéknek arra, hogy az „elmúlt négy évvel” kampányoljon.

László Róbert, a Political Capital választási szakértője szerint a pártok tisztában vannak vele, hogy az egyéni képviselet nem több puszta formalitásnál; a választók elsősorban a pártlogót keresik. „Elég egyértelműen látszik a Fidesz egyéni képviselőjelöltjein is, hogy nem az volt a fő kiválasztási szempont, hogy ki az, aki felépíthető, aki széles választói kört tud megszólítani, vagy hogy kinek mennyire erős a helyi beágyazottsága. Választási szempontból mindennek ugyanis minimális a jelentősége” – mondta. A választási szakember azt valószínűsíti, hogy az elsődleges szempont inkább a lojalitás és a megbízhatóság erőssége volt, egy kisebb létszámú parlament kisebb Fidesz-frakciójában ugyanis minden egyes képviselői hely és szavazat felértékelődik. Ez sokkal fontosabb szempont annál, mint hogy például a jelölteknek alig öt százaléka nő. Ezzel talán a Fidesz kisebb támadási felületet ad az ellenfeleinek, valójában ez is nagyon kevés választót érdekel –vélekedett a szakember.

– A jelöltek személye sokkal fontosabb belülről, mint kívülről. Mindig minden pártnál a belső erőviszonyok sakkjátszmájának volt része az egyéni jelöltek és a pártlisták összeállítása, most pedig a férőhely is sokkal szűkösebb. Polgármester-választáson már fontosabb a jelölt személye, de az országgyűlési választáson legfeljebb néhány százalékpontot számít. Már csak azért is, mert az újrarajzolt kerületek hatalmasak, és nem csak a szűkebb környezet választ egyéni képviselőt. Van, ahol egy kerület egy fél megyére is kiterjed. Egy aktív polgármester lehet sikeres és népszerű a településén, de többtucatnyi további település, falu, esetleg kisváros is a körzetéhez tartozik majd, s ezek akár kárvallottjai is lehetnek a tevékenységének. Vagyis erre sem lehet feltétlenül alapozni, és ezt a támogatást sem lehet automatikusan voksokra váltani – vélekedett lapunknak a Political Capital szakértője.

Másképp közelítette meg a kérdést Ceglédi Zoltán, a Republikon Intézet politikai elemzője. Szerinte a legérdekesebb kérdés a jelöltlista kapcsán a „hátországhoz” való viszony rendezése. A szakember lapunknak nyilatkozva azt mondta: a párt erős emberei közül sokan (a pártpolitikától bizonyos mértékben független) polgármesteri pozícióra is támaszkodhattak az elmúlt években; ennek viszont 2014-től vége.

– Az összeférhetetlenséggel élére állították a kérdést: míg egyes város-, illetve kerületvezetőket Orbán Viktor kormányzati, parlamenti pozíciókkal „belekompromittált” a pártpolitikába (Lázár János ciklusa közepén odahagyta polgármesteri székét az államtitkári posztért, Rogán Antal is a frakcióvezetői feladatokat emelte első helyre, és időben deklarálta a Belváros elhagyását), mások, így Pokorni Zoltán vagy Kocsis Máté, az országos politikára való befolyásukat, részvételüket adják fel, hogy „csak” kerületüket vezessék. 2014 a beleállás éve lesz, amikor a fideszes jelöltek úgymond nevükre veszik a pártot, és immár nem a 2010 előtti kormányzás „mindegy, ki, csak ne azok, akik eddig voltak” kritikáján emelkedhetnek pozícióba, hanem négy év fideszes teljesítményével számolnak el. Erről szól a fenti választási kényszer, ezt az üzenetet erősítette a párt is a jelöltekről szóló közleményében. („A képviselőjelöltek mindegyike elkötelezett abban, hogy megvédje Magyarország eddigi teljesítményét.”)

Erre utal az is, hogy tíz új arc mellett kilenvenhat olyan egyéni jelölt méretteti meg magát, aki ma is tagja a parlamentnek – nyilatkozta lapunknak Ceglédi Zoltán. A Republikon szakértője hozzátette: a jelöltlista szerinte azt is üzeni, hogy Orbán Viktor továbbra is erős kézzel irányítja a pártját; kritikusai (például Pokorni Zoltán, aki az oktatáspolitikát rendszeresen bírálta) eltűnnek, lehetséges riválisai közt szétterítette a 2010–2014 közötti kormányzásért viselt felelősséget, és hátországukat megszüntetve magához kötötte őket. – Ez egyúttal azonban az ellenzék legnagyobb esélye is a kampányban: e tekintetben minden jelölt Orbán Viktor „leképezése’”, mindegyikük támadható azzal, hogy a kormányzás kudarcaiért személyes felelősséggel tartozik, és vele ez a gyakorlat folytatódna – vélekedett Ceglédi Zoltán.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.