Maguk mentek a kenőpénzért? Maguk mentek a kenőpénzért?

A nyomozás eddigi adatai szerint 2005-től 2012 májusáig több mint 320 millió forintot fizetett Vizoviczki László szórakozóhely-birodalom tulajdonosa a Nemzeti Nyomozó Iroda és a BRFK korrupcióval gyanúsított vezető beosztású rendőreinek azért, hogy az ő érdekeltségeit ne zaklassák ellenőrzésekkel, razziákkal, se más hatóságok, ellenben a konkurenciát minél gyakrabban.

Vizoviczki valójában ennél valamivel több védelmi pénzt fizetett, de a pénz egy részét a rendőrök és közte közvetítő (és a kiszivárgott hírek szerint az ügyben eljáró nyomozó ügyészséggel szorosan együttműködő) V. István eltette.

Vizoviczki László és társai ellen a múlt nyáron indított nyílt nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség, egyebek között korrupció és adócsalás gyanújával a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján. Azóta a gyanúsítottak száma már elérte a 40-et. Többségük Vizoviczki különböző szórakozóhelyeinek üzemeltetője, gazdasági vezetője volt.

Ügyészségi források szerint korrupcióval – a dolgok jelen állása szerint –már senkit nem terveznek meggyanúsítani, azaz nem tartják valószínűnek, hogy lennének még olyan rendőrök, rendőri vezetők, akiket Vizoviczki bűnszervezete pénzelt volna, és még nem figyeltek fel rájuk. A nyomozó ügyészek most már inkább az ügy adócsalási részére koncentrálnak. Gyanújuk szerint Vizoviczki ugyanis részben azért vásárolt magának és érdekeltségeinek rendőri védelmet, hogy senki ne kaphasson valós képet vendéglátóhelyei tényleges forgalmáról, bevételeiről. Ennek pedig egyenes következménye, amit a nyomozás eddigi adatai is igazolni látszanak, hogy kevesebb adót fizetett, mint kellett volna. A gyanúsítás több százmilliós adócsalásról szól.

November 25-i döntésével a bíróság az ügyészi indítvánnyal ellentétben nem tartotta fenn a korrupcióval gyanúsított rendőrök házi őrizetét, így – jó magatartásuk jutalmául – Vizoviczkihez hasonlóan immár Gulyás Imre, az NNI volt szervezett bűnözés elleni főosztályvezetője, Hopka Lajos, az NNI speciális bűnszervezeti csoportok elleni osztály vezetője, Kalmár Tamás, a BRFK volt közrendvédelmi főosztályvezetője, valamint K. Attila, a BRFK nyomozója is szabadon mozoghat Budapest és Pest megye területén.

A bíróság annak ellenére döntött így, hogy forrásaink szerint a bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel és más bűncselekményekkel gyanúsított társaságból érdemi, részletes, feltáró vallomást csak Vizoviczki tett. A többiek tagadták bűnösségüket és nem tettek vallomást.

A fővárosban és környékén szabad mozgást engedő végzés azonban még nem jogerős,mivel az ügyészség fellebbezést jelentett be. A nyomozás sikere érdekében azt szeretnék, ha a korrupcióval gyanúsított rendőrök házi őrizetben maradnának.

Úgy tudjuk, nemrég a nyomozó hatóság a gyanúsítottaknak megmutatta azokat a titkosítás alól már feloldott videofelvételeket, amelyeket még a nyomozás előtt készített a Nemzeti Védelmi Szolgálat. Információink szerint több felvétel készült a gyanúsítottak különböző találkozóiról. Arató György,Kalmár Tamás védője lapunknak azt állította, védence elé kizárólag egy igen rossz minőségű hangfelvételt tártak, amely nagy valószínűséggel közterületen készült, és szerinte a beszélgetők között hangja alapján biztosan nem azonosítható Kalmár Tamás. (Gulyás ésHopka védőjét lapzártánkig nem sikerült elérni.)

A PestiSarcok.hu internetes portál azonban megszerezte a védelmi szolgálat két titokban rögzített felvételét és közzétette honlapján. Az első 2012. március 19-én, Kalmár Tamás és Vizoviczki biztonsági főnökének, a ma már az ügyészséggel együttműködő V. Istvánnak a találkozóján készült. A felvétel tanúsága szerint Kalmár (bár a képeken a volt főosztályvezető nehezen ismerhető fel) ígéret tesz Vizoviczki jobbkezének, hogy személyesen irányítja a következő akciót Vizoviczki konkurensei: a Hárem, a Symbol és a Cinema nevű szórakozóhelyek ellen.

A másik felvételen, 2012. április 27-én készült Hopka és V. István találkozóján egyebek között az hangzott el, milyen változások várhatók a rendőrség vezetésében, s hogy esetleg Gulyás az NNI vagy a BRFK főnöke lehet. Ennek ugyan soha nem volt realitása, ám porhintésnek, a rendőri védelemért adandó havi fizetés felsrófolására tökéletesen megfelelt. Emlékeztetőül: az ügyészség adatai szerint Gulyás és Hopka több hamis nyomozati és akciótervet is Vizoviczki elé tárt, bizonyítandó, hogy mi mindentől mentik meg őt, csak azért, hogy később ezekre hivatkozva járandóságuk további folyósítását, illetve felemelését kérhessék. A találkozón elhangzottakból az derül ki: Vizoviczki 750 ezer forintra emelte Alma (ez volt Kalmár fedőneve) fizetését. Később pedig az is, hogy „a jövőben már nem a korábban kialkudott 7,5-et, hanem csak 5-öt (értsd: nem 7,5, csak 5 millió) kapnak majd (mármint Gulyás és Hopka), bár Vizoviczki ezt is sokallotta, mert mint V. rá hivatkozva fogalmazott – miniszterek kapnak ennyit. (A felvételből nem derül ki, hogy ezt honnan tudja, vagy mire alapozta.)

Kalmár Tamás az előzetes letartóztatása elrendelésekor
Kalmár Tamás az előzetes letartóztatása elrendelésekor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.