Fideszes induló szélsőjobbos kottából?
Meglepő eredményre vezetett az a több mint száz fő részvételével zajlott fideszes választókerületi ülés, amit a párt november 6-án tartott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbogáton. A településen a nyírbátori székhelyű, 6-os számú választókerület Fidesz-tagsága azért jött össze, hogy szavazzon a párt 2014-es parlamenti választáson indítandó jelöltjéről.
Persze, a gyűlés következménye nem a megválasztott jelölt személye miatt érdekes, elvégre a tagság csak egyetlen politikusra szavazhatott: Simon Miklós nyírbogáti polgármesterre, a térség jelenlegi képviselőjére. A nyírbogáti összejövetel különlegessége az, hogy az ott történtek miatt Helmeczy László ügyvéd, a 6-os választókerület Együtt–PM színeiben induló jelöltje Simon Miklós ellen „nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó, aljas indokból elkövetett rágalmazás” miatt feljelentést tett, és indítványozta a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.
Helmeczy szerint bebizonyosodott, hogy a Fidesz a választási kampányban olyan hadiindulót játszik majd, amelynek kottáját a Kuruc.info írja. Az a tény, hogy Helmeczy nem ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, arra enged következtetni, szilárd bizonyítékokkal rendelkezik. Elmondása szerint a bizonyítékok összegyűjtése a nyomozó hatóság feladata lesz, de hogy megkönnyítse a rendőrök munkáját, maga is összeszedett már jó néhány anyagot. Először is birtokában van az a színes nyomtatású, A5-ös formátumú, négyoldalas, impresszum nélküli kiadvány, amelyből az elmúlt hetekben több száz darabot szórtak ki ingyenesen Nyírbátorban és Nyíregyházán. A Bátor próbálkozás című szóróanyag második oldalán egyebek mellett ez olvasható: „Autócsempész, sorozatgyilkos, az ukrán és az orosz maffia helytartója, korrupt, törvényszegő gazember, mindennek tetejébe pedig ügyvéd, ki az? Kevesen tudják a helyes választ: pedig az nem más, mint Helmeczy László!”
Az idézett szöveg a Kuruc.info egyik 2008-as cikkéből való, amely e blikkfangos címet viseli: „Hasfelmetsző Jacket is lepipálja Helmeczy László, a szabolcsi rém”. A Lányi Péter álnéven írt cikk mögött Helmeczy szerint egy olyan III/III-as állambiztonsági tiszt áll szerzőként, aki ellen még a rendszerváltás előtt ellenzéki ügyvédként Helmeczy pert mert vállalni, és e pert meg is nyerte. S hogy mi köze ennek a kiadványnak (amelynek készítője egyelőre ismeretlen) a Fidesz említett nyírbogáti gyűléséhez?
Helmeczy László szerint az, hogy az ülésen szétosztottak egy A5-ös formátumú, fekete-fehér szórólapot, amelynek bevezetője így hangzik: „Autócsempész, sorozatgyilkos, az ukrán és az orosz maffia helytartója, korrupt, törvényszegő gazember, mindennek tetejébe pedig ügyvéd, ki az? Kevesen tudják a helyes választ: pedig az nem más, mint Helmeczy László!” Állítása szerint ennek alapján alapos a gyanú, hogy a Bátor próbálkozás címet viselő lejárató szórólap mögött Simon Miklós és a Fidesz áll. Szerinte ennek tényét azok a fotók igazolják, amelyeket Simon töltött fel a Facebook-oldalára a gyűlésről. E posztban cikkünk megírásakor öt fotó volt látható, és az egyiken a közönség egyik tagja mellett valóban világosan kivehető egy olyan papírlap, amelynek alakja, mérete, színe megegyezik azokkal a kiosztott szórólapokkal, amelyekből több példányt fideszesek az ülés után már másnap eljuttattak Helmeczyhez – olyan fideszesek, akiket úgy tizenöt éve az akkor még fideszes megyei elnök Helmeczy alatt vettek fel a pártba. Nem mellékesen e fotók egyikén Simon Miklós egy kivetítő vászon előtt áll, azon pedig egy grafikát látni, amelyet a Gordon élete című, Bajnai Gordon volt kormányfőt, az Együtt–PM vezetőjét lejárató honlapról töltöttek le. Ennek az volt az oka, hogy az összejövetelen a Fidesz nem csupán jelöltet állított, hanem az ellenfeleket is bemutatta.
De miért vetítik ki Bajnai arcképét, miért „libáznak” és „elmúltnyócéveznek”, miért beszélnek Helmeczyről a Fidesz jelöltállító gyűlésén? A válasz valahol ott keresendő, hogy a Fidesz a jövő évi választást a saját tagsága előtt ismét úgy próbálja beállítani, mintha élet-halál harc következne. Simon Miklós esetében persze valóban fontos, hogy megmaradjon a mandátumával együtt járó mentesség, mert egy jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt indult büntetőügyben mentessége elveszítése esetén a felfüggesztett ügyet folytatni kellene.
Az ügyről Simon Miklós azt mondta: neki és pártjának a Helmeczy által emlegetett szórólapokhoz, kiadványokhoz nincs közük. Hogy ez igaz-e, a hatóságok majd kiderítik, ha egyáltalán nyomozást indítanak. Az viszont tény, hogy a szóban forgó Fidesz-gyűlésen egy másik szórólapot bizonyosan terjesztettek: egy olyan prevenciós kiadványt, amely az egészség megőrzésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Ebből a szórólapból összesen háromszázat vittek a gyűlésre, s ki is osztottak belőle majdnem százötvenet.