Lendvai: Aki bűnbak, meghal
Bajnai Gordon elmondta azt is, hogy az október 23-i közös demonstráció után – szerinte többen felrúgták az előzetes megállapodást – nem kereste Gyurcsány Ferencet. „Épp a szövetségekhez szükséges alapvető bizalmat rombolta az, hogy a választási győzelem érdekében kezdeményezek egy rendezvényt, amelyet aztán meghackelnek. Az nem az összefogás valódi szándékára utal, ha az ellenzék egyik vezető politikusát lekiabálják a színpadról. De nem akarok erről többet beszélni, mert az elmúlt egy évben megtanultam, hogy a kormányváltásnak az árt a legjobban, ha egymásnak üzengetünk. Én Orbánnal szeretnék foglalkozni” – tette világossá Bajnai Gordon.
Szintén az ellenzéki összefogásról és benne Gyurcsány Ferencről is beszélt a Hvg.hu-nak adott interjúban az MSZP korábbi elnöke. Lendvai Ildikó ebben megerősítette, hogy nincsenek politikai ambíciói, Mesterházy Attila pártelnöki tanácsadó testületében viszont szívesen vállalt feladatot.
„Vannak értelmes programjaink, van együttműködő partner, de hiányzik a mondandó szuggesztivitása és talán a megfelelő szervezeti konstrukció is, ami a kormányváltó szavazatokat nem fordítja egymás ellen (…) Én magam is erőltetettem, hogy legyen végre megállapodás. Agitáltam, nyomtam bele mindenkit. Persze én is azt szerettem volna, mint mindenki, hogy közös lista legyen egy miniszterelnök-jelölttel. De ennek hiányában a két listát is elfogadtam. Most csak azt mondom, hogy a helyzet változott, tovább kell gondolni a lehetőségeket” –fogalmazott Lendvai Ildikó, hangsúlyozva: „esze ágában sincs felrúgni” az Együtt–PM-mel kötött szövetséget, mert azt komoly értéknek érzi, „de a változásokat figyelni nemhogy szabad, hanem kötelező”. Lendvai hozzátette: a kétlistás modell technikai megoldás volt az adott helyzetre. „De ezek után sem jött meg a katarzis, ez a megállapodás nem mozgósított érzelmeket. Hova jutottunk 2012. október 23-a óta? Egy évvel ezelőtt a felajzott közönség felöltözött a színházra, és arra készült, hogy megtapsolhassa az előadást. Hát ez elmaradt. Abban mi is hibásak vagyunk, hogy mindkét szervezet magával foglalkozott: mi listát állítottunk, Gordonéknak új alakulatként meg kellett találniuk a 31 jelöltet. És akkor még egy szót se szóltunk Gyurcsányról. Egyszóval: a színházban van olyan, hogy újrarendezik a darabot. Lehet, hogy ez vitákat fog előhozni, de ennél még az is rosszabb, ha nem csinálunk semmit (…) Gyurcsány Ferenc itt van, bejött a szobába. Innentől akadémiai okoskodás lenne azon elmélkedni, hogy milyen jó lett volna, ha kint marad. Súgva mondom, talán szerintem is egyszerűbb lett volna az élet, ha másképp történik. Magam is ama kismillió ember között voltam, aki jó szándékkal tanácsolta neki az ideiglenes visszavonulást. De ezen már kár tépelődni. Másképp döntött, belépett a színre, a rá jellemző elánnal és szenvedéllyel (…) Gyurcsány is képes arra, hogy az MSZP számára kellemetlen, nem végiggondolt mondatokat mondjon. Az együttműködésnek vannak egészen laza formái is. Abban biztos vagyok, el kell kerülnünk, hogy egymás ellen induljunk egyéni körzetekben” – mondta Lendvai, hozzátéve, szerinte Gyurcsány van olyan okos, hogy a végén belátja: nem lehet a kudarc felelőse. „Márpedig, ha nem állapodik meg velünk, akkor ő lesz az. Aki itt bűnbak lesz, az meghal. És joggal hal meg” – fogalmazott a Hvg.hu-nak Lendvai Ildikó.
Meggyalázott emlékmű
Ismeretlenek meggyalázták Horn Gyula volt miniszterelnök emlékművét Marcaliban – tudatta a szocialista párt hétfőn közleményben az MTI-vel. Mesterházy Attila felháborodását fejezte ki a volt kormányfő és MSZP-elnök emlékét gyalázó bűncselekmény miatt, és azonnali rendőrségi vizsgálatot, valamint az elkövetők felelősségre vonását követeli. Az Index hétfőn számolt be arról, hogy valaki egy kabátot és egy kötelet, valamint egy Pufajkát a pufajkásnak feliratot akasztott Horn Gyula arcszobra alá Marcaliban.
Fidesz: Gyurcsány mégiscsak a lottóötös?
A fideszes és jobboldali politikusok a hétfőn megjelent, Bajnai Gordonnal és Lendvai Ildikóval készült interjúk alapján azt a következtetést vonták le, hogy „a baloldal megint visszaesett a nullpontra”, már ami az egységet, illetve a miniszterelnök-jelöltséget illeti.
„Olyan ez, mint a testnevelésórán a kötélmászás, csak most hárman, Mesterházy, Bajnai és Gyurcsány egy kötélen másznak. És a személyes érdekük –Mesterházy és Bajnai miniszterelnök szeretne lenni, Gyurcsánynak pedig létkérdés, hogy bejusson a parlamentbe – felülír mindent” – mondták a lapunknak név nélkül nyilatkozó képviselők.
A fideszes helyzetértékelés szerint Gyurcsány valóban lottóötös a kormánypártok számára, hiszen több szavazatot taszít el a baloldaltól, mint amennyit hoz. „Ha még sokáig a porondon marad, lehet, hogy a Fidesz–KDNP-kétharmadot is elősegíti, immár másodszor” – mondták munkatársunknak, hozzátéve: „De az ország számára ártalmas a Gyurcsány-jelenség, a jobboldal érdeke az, hogy egy korszerű, megújult baloldal legyen a parlamenti ellenzéke. A megkérdezettek többsége úgy látja, „lényegében mindegy, hogy Orbán Viktor kivel áll szemben”, hiszen a baloldal fél évvel a választások előtt romokban hever. Mások viszont azt mondták: Mesterházy lenne a legideálisabb ellenfél, „mert ő nincs úgy felépítve”, mint a volt miniszterelnökök. Azzal kapcsolatosan szkeptikusak a jobboldalon, hogy „mint egy kalapból a nyuszit”, a baloldalon előhúzzanak egy új miniszterelnök-jelöltet. Azért van, aki tart a Bajnai–Mesterházy-megállapodás „meghackelésétől”, attól, hogy „elővesznek valahonnan egy Bajnai-szerű üzletembert, és a Gyurcsány–Soros-milliárdokkal felépítik tavaszra”. (Cs. I.)