Nagy pofon az ügyészségnek
Gál István 1998 és 2006 között vezette a Hajdú-Bihar megyei kisvárost, amelynek polgármestere 2006 óta a fideszes Tiba István parlamenti képviselő. Öt évvel ezelőtt éppen a fideszes városvezetés feljelentése alapján indult nyomozás azzal a gyanúval, hogy egy 2004 és 2006 közötti, 3,5 milliárd forintos szennyvízberuházás során az SZDSZ-es városvezetés a településre nézve hátrányos pénzügyi tranzakciókat hajtott végre, s ezzel 66 millió forint kárt okozott.
Akkor Tiba István balmazújvárosi polgármester tudósítónknak azt mondta: a 2006-os önkormányzati választás után szakértőket kért fel, hogy tekintsék át az elődjéhez fűződő beruházások dokumentumait, akik azt állapították meg, hogy a szennyvízberuházás során törvénytelenségek történtek, ezért tettek feljelentést ismeretlen tettes ellen.
Az ügy lényege, hogy az említett szennyvízberuházás lebonyolításával megbízott fővállalkozó alvállalkozói szerződést kötött a város 90 százalékos tulajdonában lévő, a harmadrendű vádlott által vezetett Balmazenergia Kft.-vel az úthálózat helyreállítására mintegy 338 millió forint értékben. A Balmazenergia Kft. három alvállalkozót bízott meg a munkavégzéssel, de a megállapodásokban rögzített összeg nem lett elegendő a munkálatokra, így a hiányzó összeget a városvezetés pótolta ki. A vádhatóság szerint a volt polgármester és az aljegyző különböző pénzek átcsoportosításával próbálta összeszedni a hiányzó összeget, amire nem kaptak felhatalmazást a képviselő-testülettől, a pluszban elköltött 66 millió forinttal pedig különösen nagy vagyoni hátrányt okoztak a városnak.
A bíróság azonban tegnap megállapította, hogy a szerződés megkötésekor nem lehetett előre látni, hogy a tervezett összeg nem lesz elegendő, ráadásul 2006-ban hatalmas esőzések voltak a településen, több utat a vártnál jobban tönkretett a csatorna építése, s ez emelte meg a beruházás költségeit. A tárgyalás során a bíróság által bekért szerződések, építési naplók és számlák szerint az utak helyreállítása szabályszerűen történt, a városnak ebből vagyoni hátránya nem keletkezett. A bíró közölte: nem igazolható az a vádpont sem, hogy a vádlottak a képviselő-testület felhatalmazása nélkül jártak volna el.
Gál István már a nyomozás kezdetén azt állította, hogy politikai lejáratás áldozata lett, hiszen nem követett el bűncselekményt – így a tegnapi tárgyalás egyelőre a volt polgármester igazát támasztotta alá. Egyébként a keddi tárgyaláson a volt városvezető személyesen nem jelent meg, s ezt előre jelezte a bíróságnak is. Értesüléseink szerint Gál az ellene folytatott lejárató hadjárat miatt kivonult a politikából, s évek óta Németországban él. Az ügy másik két vádlottja részt vett az ítélet kihirdetésén, amelyet mindketten tudomásul vettek.
Az ítélet ellen a vádhatóság bűnösség megállapítása iránt fellebbezett, így az ügy másodfokon hamarosan a Debreceni Ítélőtáblán folytatódik.