'Nem kérdés, hol a helyem'

Vállaltan szabadelvű-konzervatív politikusként beválasztották a Demokratikus Koalíció vezetőségébe, és a jelenlegi információk alapján Rogán Antal, valamint Juhász Péter ellenében indul a választásokon. Kerék-Bárczy Szabolcsot kérdeztük.

– Korábban az MDF-ben politizált, majd felbukkant a Bokros Lajos által alapított MOMA környékén, végül a Demokratikus Koalíciónál kötött ki, ahol pár napja az elnökségbe is beválasztották. Miért épp itt találta meg a helyét?

– Arra vállalkozom a DK-nál, hogy azt a szabadelvű-konzervatív értékrendet képviseljem, amely az MDF-nél töltött éveimben is meghatározó volt. Ez az értékrend a DK credójában is tükröződik. Ez demokratikus koalíció, amelyben a szociáldemokrata, baloldali, polgári, szabadelvű és mérsékelt konzervatív értékeket egyaránt fontosnak tartják. Ha úgy tetszik, beleillek ebbe a képbe. Arra a kérdésre, hogy miért most, a válaszom: ráfordultunk egy kampányra, amelyben a DK az egyetlen olyan párt, amelyben érvényesíthető az önkényuralmi törekvésekkel szemben kompromisszumot nem ismerő politika.

– Az I. számú budapesti választókerületben indul, ahol a Fidesz várhatóan Rogán Antalt, az Együtt–PM és az MSZP pedig Juhász Pétert indítja majd. Biztos benne, hogy tényleg starthoz áll?

– A DK szerint a lehető legszélesebb demokratikus ellenzéki összefogásra van szükség Orbán Viktor leváltásához. Ehhez leginkább közös lista és közös egyéni jelöltek kellenének. Az, hogy ez a helyzet egyelőre nem állt elő, nem a mi hibánk. Továbbra is nyitottak vagyunk arra, hogy ha a választások előtt a másik két párt részéről erre szándék mutatkozik, méltányos megállapodást kössünk. Minden körzetben annak kell indulnia, aki biztosabban tud győzni. Most a DK nem tud mást csinálni, mint önállóan készül a választásokra, saját jelöltekkel.

– Úgy érzi, ön jobb jelölt lenne, mint Juhász Péter?

– Az elmúlt időszakban azok bizonyultak nyerőnek ebben a körzetben, akik határozott és markáns politikai múlttal rendelkeztek, továbbá mérsékelt jobboldali és mérsékelt liberális értékrendet képviseltek. Ha nem gondolta volna a DK kongresszusa, hogy jól tudnék szerepelni ebben a körzetben, nyilván nem választanak meg. A választókörzetet alkotó két kerületben több mint kétszáz fős szervezetünk van, amelyre lehet építeni. A cél az, hogy leváltsuk Orbánt, és helyreállítsuk a demokráciát. Ebben én hasznos lehetek.

– Mesterházy Attila legutóbb azt mondta, az MSZP lezárta az együttműködési tárgyalásait. Ha a választás előtt mégsem nyílna meg újra ez a kérdés, a DK, illetve személy szerint ön képes lesz-e arra, hogy önként hátralépjen, és ne hagyja megosztani az ellenzéki szavazatokat?

– Ez egyelőre teljes fikció. Ráadásul nekem ebben nincs személyes döntési lehetőségem. A DK kongresszusa és küldöttei választottak meg e feladatra, s a DK dönti el, hogy adott esetben visszalépjek-e. Ha olyan helyzet áll elő, hogy pityipalkó jobban szolgálja a közös cél megvalósítását, akkor pityipalkónak kell indulnia. Ez nem kérdés. De még nem tartunk itt.

– Az ön által megszólítani kívánt szabadelvű és konzervatív értékrendű választókat nem riasztja el, hogy a „patás ördögnek” tartott Gyurcsány Ferenccel vállal közösséget?

– A konzervatívok szerintem nem így gondolják. És mindenképpen különbséget kell tenni a konzervatív értékeket vallók és az Orbán-, illetve Fidesz-hívők között. A valódi konzervatívok nagyobb hangsúlyt fektetnek az egyéni és a kisközösségi felelősségvállalásra, az egyéni kezdeményezésre, mint az állami irányításra, elkötelezettek a magántulajdonon alapuló, szabályozott, de szabad piacgazdaság, a kapitalizmus, az euroatlanti integráció és az emberi méltóság tisztelete mellett. A DK programja és értékrendje mindenben megfelel annak a társadalom- és gazdaságpolitikának, amelyet én képviselek, és amelyet még MDF-es politikusként is képviseltem. Kifejezetten elutasítom a karaktergyilkosságnak még a gondolatát is, és nem fogadom el a koncepciós eljárásokat. Vagyis nem vagyok hajlandó a Fidesz kottájából játszani. A Fidesz esetében pontosan látni, miként viszonyult a szövetségeseihez, miként darálta le őket. Az MDF-ből jövök, tudom, miről beszélek. Ismerem Orbán természetét. Nem vagyok partner abban, hogy bárkit visszataszító és hazug módon minősítsenek. Épp ellenkezőleg: minden olyan demokrata mellé odaállok, aki egy autokratikus, lejárató rendszer ellen harcol. Amikor az orbáni rendszer a viszonyulási pont, akkor nem kérdés, hogy hol a helyem.

– Látható ugyanakkor, hogy a szövetségesnek várt MSZP vezetősége sem fogadja el Gyurcsányt. Ami az elutasítottsági mutatók és a pártból való kilépése miatt érthető is.

– Ez nem az én meccsem. Hogy kinek miért van rossz lelkiismerete, hogy ki hogyan ütött vissza először, nekem ahhoz nincs közöm. Azt látom, hogy van egy demokrata csapat, amely az orbáni rendszerrel semmilyen módon nem kíván kiegyezni. Én ehhez csatlakoztam.

– Az Együtt–PM viszont már azt mondta: választási győzelem esetén egy Orbán nélküli Fidesszel kompromisszumokat kell kötni az ország és a kormányozhatósága érdekében. A DK álláspontja ezzel radikálisan ellentétes. Arról nem is beszélve, hogy az MSZP markánsan mást gondol például a határon túliak szavazati jogáról vagy a 2006-os eseményekről. Így nehéz lenne együtt kormányozni.

– Nyilvánvaló, hogy amit én az oktatásról, az önkormányzatiságról vagy épp az egyéni, kisközösségi felelősségvállalásról gondolok, meglehetősen messze van attól, amit erről egy baloldali ember vall. De Magyarországon ennél sokkal nagyobb a probléma. Rehabilitálni kell a köztársaságot, új alkotmányt kell elfogadni, vissza kell állítani a fékek és ellensúlyok demokratikus rendszerét. Meggyőződésem, hogy ebben legitim és törvényes módon sok mindent el lehet majd érni kétharmados többség megszerzése nélkül is. Ami pedig a szakpolitikai kérdéseket illeti, szerintem szakaszolni kell a problémákat. Ha a közjogi változtatásokon túl vagyunk, akkor ezeket is az asztalra kell tenni. Természetes, hogy mindegyik félnek engednie kell majd alapvető elképzeléseiből. A DK nem lesz a kormányozhatóság akadálya. De az is biztos, hogy a demokratákat nem keverhetjük össze a nem demokratákkal. A demokrácia értékeit lebontó és a hatalom kizárólagos megszerzésére, majd megtartására törekvő Orbán-kormányt, annak tagjait és az őket kiszolgáló Fidesz vezető testületeit nem fogadhatom el velünk egyenrangú demokratáknak. Nem lehet relativizálni a felelősségüket.

A cél az, hogy leváltsuk Orbánt, és helyreállítsuk a demokráciát. Ebben én hasznos lehetek
A cél az, hogy leváltsuk Orbánt, és helyreállítsuk a demokráciát. Ebben én hasznos lehetek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.