A vezető a vízműveknél landolt
Tegnap egyébként lejárt az FTSZV lőrinci iszaptemetőjének kármentesítésére szabott határidő. Bár a területről azóta valóban elszállítottak 500 köbméter szennyezett földet, az évek alatt odatemetett 8,2 tonna veszélyes hulladék túlnyomó része ott maradt – állítja Szaniszló Sándor, aki az ügyben két képviselőtársával együtt szeptember végén tett feljelentést. Szaniszló a grémium elnökeként tegnap délutánra összehívta a környezetvédelmi bizottságot. Az ülésre az illetékes környezetvédelmi hatóság felelős vezetőit is meghívta, de ők nem mentek el.
A budapesti kormányhivatal október elsején vett vízmintát a helyi ivóvízhálózatból. Vizsgálatai nem mutattak ki károsanyag-tartalmat. Végül arra jutottak, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. által szolgáltatott közműves ivóvízellátás biztonságos. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelet vizsgálati eredménye szerint az iszaptemetőnél vett hat helyszíni mintából öt veszélyes hulladék. A felügyelőség további vizsgálatokat indít.
A BRFK szintén vizsgálódik. A képviselők által tett feljelentés szerint az FTSZV a lakossági és nem lakossági szennyvíz elszállítása mellett évek óta folytatólagosan, nagyüzemben helyezi el az FKF Zrt., valamint egy üzemanyag-kereskedéssel foglalkozó multinacionális cég veszélyes hulladéknak minősülő, az egészséget károsító szennyvíziszapját. Az iszapot a földbe temették. Szaniszló szerint fölmerül a számvitel vagy az adózás rendjét megsértő bűncselekmény gyanúja is. Nem tartja kizártnak, hogy a telepen engedély nélkül lerakott anyagok továbbszállításáról hamis igazolások és számlák készültek. A képviselő által fellelt számlák 700 millió forintról szólnak.