Ároktő: A falu fél, két bandatag szökésben
– Ez már nem egyszerű hiba. Hanem blamázs. Várható volt, hogy valamelyikük megszökik, hisz nincs mit veszíteniük. A bírósági tárgyaláson életfogytiglani büntetést kért rájuk az ügyész. Ha most megtalálják őket, legfeljebb letöltik az életfogytiglant. Ha meg sikerül elbújniuk, akkor megúszták és röhögnek a markukba. A helyükben én is megpróbáltam volna – ezt mondja egy ároktői férfi, de a nevét nem árulja el.
A borsodi falu hallgat, és még jobban bezárkózik, mint idén májusban. Akkor derült ki, hogy miután előzetes letartóztatásuk négyéves időtartama miatt nem sikerült elsőfokú ítéletet hozni a vádirat szerint időseket bántalmazó és két ember halálát okozó R. Elemér és öt társa ügyében, így szabadon engedték őket.
Visszatérhettek Ároktőre, ahol házi őrizetbe kerültek: háromóránként ellenőrizte őket egy-egy rendőrjárőr. A Fővárosi Törvényszéken zajló elsőfokú eljárásban most szeptemberben hangzottak el a perbeszédek: az ügyész öt vádlottra tényleges életfogytiglani börtönbüntetés kiszabását kérte, nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés, számos minősített rablás, testi sértés, személyi szabadság megsértése és más súlyos bűncselekmények miatt.
A vádlottak közül ketten október 4-én, péntek éjjel megszöktek a házi őrizetből. Rostás Elemér és Rostás Henrik ellen elfogatóparancsot adtak ki – nevük épp ezért már nyilvánosságra hozható –, s nagy erőkkel keresi őket a rendőrség. Lapzártánkig egyelőre sikertelenül.
A sokakat felháborító jogi baklövésről, az ügy elhúzódásáról, a gyanúsítottak kiengedéséről, s a falu félelméről lapunkban is beszámoltunk. A hivatalos magyarázatok szerint több ok hátráltatta a nyomozást: például, hogy az ügyet tárgyaló bírót előléptették, így új bírói tanácsot kellett kinevezni. A folyamatban lévő DNS-vizsgálat jogszabályi változás miatt a Semmelweis Egyetem laboratóriumától a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézethez került, s ez újabb csúszást okozott. Az ORFK azzal érvelt, hogy több mint négyszáz bűnjelmintát kellett elemezni, ez sem ment máról holnapra.
Az elhúzódó eljárást nemcsak az ellenzéki pártok, hanem a Fidesz-frakció is kifogásolta, Varga István kormánypárti képviselő egyenesen „bénázásnak” nevezte azt. Ha Rostás Elemérék előzetes fogva tartásának megszüntetése fricska volt az igazságszolgáltatás számára, akkor pénteki éjjeli szökésük már-már brutális jobbegyenes. Bárándy Gergely és Harangozó Tamás szocialista országgyűlési képviselők tegnap bejelentették, hogy szerdára összehívják az alkotmányügyi és a rendészeti albizottságot. Szerintük rendszerszintű hibát jelez, hogy a bűnbanda ügyében négy év alatt nem sikerült elsőfokú ítéletet hozni, majd két veszélyes bűnöző a házi őrizetből szökhetett meg.
Javaslatuk szerint soron kívül kellene értékelni a bíró tevékenységét, ha négy éven belül nem hoz ítéletet. Megjegyezték: a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet anyagi problémákkal küzd, emiatt nem tudott több mint két évig egy átfogó szakvéleményt készíteni. – Egy 240 millió forintos fejlesztés a többszörösére növelné kapacitásukat. Döbbenetes, hogy erre nincs pénz, amikor Pintér Sándor egykori cége évente 270 millió forintért nyújt biztonságtechnikai szolgáltatást a Magyar Postának – mondta tegnap Harangozó Tamás, hozzátéve: a rendőrség eredményessége 2012-ben több mint húszéves mélypontra süllyedt, 270 ezer nyomozást zártak le eredménytelenül.
„Ha egy országnak nincs arra elég rendőre meg pénze, hogy a rendőrkapitányságokon fogdákat üzemeltessen, hogyan lenne arra, hogy az ároktői cigányputri mellett éjjel-nappal rendőr álljon és figyeljen a házra, ahol a »terhelt« eszik, iszik, szexel vagy éppen a hátsó ablakon át megszökik. A folyamatos őrzéshez legalább egy »mobil« rendőrőrsre lenne szükség, amit oda küldenek, ahol éppen szükség van rá, persze ilyen nem létezik, a házi őrizethez a napi munkától kell elvonni az embereket! A lényeg, hogy a házi őrizet törvénybe foglalása volt túl korai, addig amíg nem voltak meg a technikai őrzés feltételei, nem kellett volna a képviselő uraknak, hölgyeknek igennel szavazni! Körülbelül annyira volt értelme, mintha törvény lenne arra, hogy a taxisoknak holnaptól minden utast Ferrarival kell szállítania!” – íme, egy vélemény lapunk internetes oldaláról, amely a Belügyminisztériumnak az ügyben kiadott állásfoglalására reflektál.
A BM közlése szerint a két terhelt szökése miatt nemtelen politikai támadások érték a rendőrséget, noha a szervezet a demokratikus jogállam szabályainak megfelelően a bíróság határozatait hajtja végre. A tárca voltaképp a Fővárosi Törvényszék büntetőtanácsának elnökére, Cserni Jánosra hárítja a felelősséget, amikor úgy fogalmaz: a végzést hozó bíró nem rendelkezett a házi őrizet végrehajtásának módjáról.
„Mind az illetékes rendőrkapitányság vezetője, mind a mezőcsáti rendőrőrs parancsnoka telefonon kért útmutatást a bírótól a házi őrizet végrehajtásának rendőrség számára iránymutató elvárásairól. Miután a rendőrség sem szóbeli, sem írásbeli utasítást a folyamatos őrzés elvégzésére nem kapott, a rendőrség a házi őrizet általános szabályainak megfelelően járt el visszatérő őrzéssel. A kiemelten veszélyes személyekre való tekintettel ezt napi 7 alkalommal tették meg, figyelembe véve azt a jogszabályi korlátot, hogy a rendőrség a házi őrizet végrehajtása során a szükséges mértéken túl törvényes ok nélkül nem zavarhatja a terhelt magánéletét” – fogalmaztak – olvasható a Belügyminisztérium közleményében. Hozzátették: idén szeptember elsejétől házi őrizetben már kötelező az elektronikus lábbilincs használata. Arra azonban nem kaptunk választ, hogy ez a jogszabály vonatkozott-e már az ároktői banda tagjaira, vagy sem.
A bíróság nem érez felelősséget
A bíróságnak nincs felelőssége a fogolyszökés ügyében – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Póta Péter bíró, a Fővárosi Törvényszék szóvivője. Hangsúlyozta, hogy a bíróság a törvények szerint járt el, hivatalból nem rendelhette el a nyomkövető alkalmazását, az eljárás résztvevőitől, az ügyésztől vagy a védőtől pedig erre nem érkezett indítvány. A vádlottak között egyébként volt, aki korábban hozzájárult ahhoz, hogy nyomkövető legyen rajta a házi őrizet ideje alatt, a pénteken megszökött két vádlott azonban nem – tette hozzá. (MTI)