Otrombaság vagy felcserélt nevek?

Van, amikor nemes versengésben dől el egy-egy igazgatói pályázat sorsa. A felek felkészülnek, több grémium – szülők, pedagógusok, a helyi önkormányzat képviselői – előtt megmérettetnek, s jó esetben az lesz közülük az iskola vezetője, akit többen támogatnak. Mostanában azonban előfordulnak ettől gyökeresen eltérő, olykor megmagyarázhatatlan eljárások, amikor egy egész falu vagy város közösségének akarata és minden józan szakmai érv ellenére neveznek ki jelölteket.

Így történt ez a Borsod megyei Hernádvécsén, ahol az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiírta a pályázatot a településen lévő iskola vezetői posztjára. Ketten jelentkeztek: Vatra Katalin regnáló iskolavezető és Koscsó Miklós, aki korábban már szintén betöltötte ezt a posztot. Mivel az általános iskola körzeti funkciót is betölt, így nem egy, hanem mindjárt három önkormányzat véleményezte a pályázatokat. Hernádvécse, Hernádpetri és Pusztaradvány képviselő-testülete, valamint roma nemzetiségi önkormányzata szinte egyhangúlag – alig néhány nemmel vagy tartózkodással – Vatra Katalin elképzeléseit támogatta, s hasonlóképp döntött a nevelőtestület, a közalkalmazotti tanács, a diákönkormányzat és a szülői munkaközösség is.

Ellenfelével szemben több kifogást is megfogalmaztak. A pedagógusok azt sérelmezték, hogy Koscsó Miklós nem vette komolyan a pályázatot, erre utal, hogy mindössze háromoldalas, tőmondatokkal összegzett „szellős” anyagot adott be, amin meglehetősen elnagyoltan szerepeltek a tervei. Jó kapcsolatot akar a fenntartóval – ezt jó párszor hangsúlyozta –, de a többi elképzelése is hasonlóképp lózungszerű: a pedagógusokkal és az iskolahasználókkal „folyamatosan fejlődő, megújulni képes nevelő-oktató munka”, megfelelő munkahelyi légkör, szoros szakmai kapcsolat az óvodával és a környékbeli iskolákkal. „Lehetőség szerint minden pedagógusnak legyen laptopja” – ez a mondat is része a néhány mondatos pályázatnak.

A cigány nemzetiségi önkormányzat tagjai közül néhányan azt vetették a korábbi igazgató szemére, hogy lekezelően bánt a szülőkkel, nem volt együttműködő, ellenben utódja idejében új iskola épült, s szépen fejlődtek a gyerekek. Vatra Katalin elképzeléseit a támogatók szakszerűnek és mindenre kiterjedőnek találták, s neki szavaztak szinte teljes körűen bizalmat. Azon a nevelőtestületi ülésen, ahol mindkét pályázót meghallgatták, Koscsó Miklós kifejtette: a személyét negatívan érintő, írásban beadott vélemények „huncutul hasonlítanak egymásra”. Szerinte az ő előző munkája is benne van a megvalósult eredményekben.

A falu és az érintett társtelepülések lakóinak elképedésére a miniszter végül Koscsó Miklóst nevezte ki a körzeti iskola élére. Ez annál is inkább meglepte az itt élőket, mert korábban Hoffmann Rózsa államtitkár többször is hangsúlyozta: ha olyan jelölt indul, aki az elmúlt ciklusban mindenki megelégedésére töltötte be a posztot, s támogatja az önkormányzat is, „duplázhat” az illető.

A visszás helyzet miatt Nyakó István, a térség szocialista országgyűlési képviselője írásbeli kérdést tett föl Balog Zoltán miniszternek, „Tévedés, gondatlanság, vagy előre megfontolt szándékkal elkövetett otrombaság történt minisztériumában?” címmel. Ebben azt kérdezi: netán a postázóban véletlenül felcserélték a neveket, s így történhetett meg, hogy az nyert, akit senki nem támogatott? Az is lehet, hogy tudatos döntésről van szó, viszont akkor kik véleményezték a pályamunkákat a minisztériumi döntés előtt, volt-e valamilyen „bírálóbizottság”, készült-e a minisztériumban bármilyen írásos anyag a két pályamunka értékeléséről? – kérdezte a borsodi képviselő.

Nem Hernádvécse az egyetlen olyan település, ahol különös szempontok alapján nevezték – vagy épp nem nevezték – ki az iskolaigazgatót. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jászapátiban a tanévnyitó előtt azért demonstráltak szülők és pedagógusok, mert a város fideszes többségű önkormányzata nem támogatta a korábbi vezető, Utasi László pályázatát. Pedig neki még csak ellenfele sem akadt, egyedül indult a posztért. A helyi önkormányzat egyszerű, és nem minősített többséggel állt ki mellette. Pócs János polgármester pedig tartózkodott. Az intézményfenntartó végül emiatt eredménytelennek nyilvánította a pályázatot, és az iskola vezetésével az új pályázat kiírásáig az egyik igazgatóhelyettest bízták meg.

Azt gondolnánk, hogy az átmeneti időre legalább a helyettesi posztra felkérik a korábbi igazgatót, elvégre az intézmény irányításában neki van a legtöbb tapasztalata. Ehhez képest Utasi Lászlót „kiiktatták” az iskola vezetéséből: jelenleg alsó tagozatos tanítóként dolgozik.

Méltatlanul

A Győr-Moson-Sopron megyei Bágyogszovát általános iskolájának élére egy olyan vezetőt neveztek ki, akit a Győri Törvényszék jogerősen méltatlannak ítélt a kónyi iskola igazgatói posztjára. Az ügy előzménye, hogy 2010-ben Németh Marica kónyi iskolaigazgató, egyben a Fidesz helyi polgármesterjelöltje egy szűk körű beszélgetésen kijelentette a versenytársáról: „gyerekek, ha nem tudjuk megfogni, elbukunk, meg kell fogni ÁSZ-vizsgálattal”. Ennek a beszélgetésnek a hangfelvétele felkerült a Stop.hu portálra. Az ügyből per kerekedett. Időközben az iskolafenntartó az önkormányzat helyett a Klik lett. Ez a szervezet egyetértett abban, hogy Németh Marica méltatlanná vált a kónyi igazgatói posztra. Nem sokkal ezután pedig kinevezte a bágyogszováti iskola élére. Úgy látszik, oda időközben alkalmassá vált.

201 gyereket kísértek vissza

Idén január elseje óta a rendőrség felléphet azokkal a gyerekekkel szemben, akiket iskolaidőben közterületen találnak. Az ORFK kommunikációs szolgálata lapunknak azt mondta: a rendőrség munkatársai azóta 201 gyermeket kísértek be-, illetve vissza az iskolájába. A rendőröknek minden olyan gyerekkel szemben így kell eljárniuk, aki nem tudja orvosi – vagy a szülője, törvényes képviselője által aláírt – igazolással bizonyítani, hogy jogszerűen van távol a tanintézettől. Az ORFK közlése szerint a gyermekek iskolába történő kísérése nem okoz számottevő többletterhet a rendőrség számára, mivel „a közterületi állomány egyéb közterületi feladatai teljesítése során hajtja végre a szóban forgó intézkedést”, az iskolakerülő gyerekek miatt szolgálat átszervezésére vagy többleterők átcsoportosítására sehol sem volt szükség, és ilyen lépések megtétele nem is indokolt.

 

Jászapátiban a szülők demonstrációt tartottak a régi igazgató újbóli kinevezéséért. Sikertelenül
Jászapátiban a szülők demonstrációt tartottak a régi igazgató újbóli kinevezéséért. Sikertelenül
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.