Állóháború Panni néni lakásáért

Nyolc „otthonvédő aktivista” költözött be a szerdára virradó éjjel a főváros XI. kerületében lévő Lecke utcai négyemeletes ház egyik földszinti lakásába. Letáboroztak, majd nagy munkába fogtak: vasrácsot építettek a bejárati ajtóra, ennek alapját pedig le is betonozták.

Jelenlétükkel és a lakás elbarikádozásával akarták ugyanis megakadályozni azt, hogy szerdán kilakoltathassák a lakásban élő 93 éves Kasziba Károlynét, Panni nénit. A lakásban lévő „védőkhöz” reggelre többtucatnyian csatlakoztak a ház előtti utcaszakaszon: az elmúlt hónapokban bank- és devizahitelellenes tüntetések sokaságát rendező civil szervezetek – egyebek mellett a Nem adom a házamat mozgalom és a Koppány csoport – tagjai tiltakoztak a tervezett kilakoltatás ellen. Időközben nagy erőkkel felvonult a rendőrség is, a ház udvarát pedig lezárták. Összetűzésre nem került sor, ehelyett állóháború alakult ki: a lakás védői a hatóságok képviselőt nem engedték be, s csak arra voltak hajlandók, hogy egy az udvarra nyíló ablakon át tárgyaljanak velük és a bonyolult ügy további érintettjeivel. Mindeközben a lakás egy másik, az utcára nyíló ablaka a sajtóé lett: itt másztak ki- és be az operatőrök, fotósok, s itt állt meg Panni néni, hogy röviden nyilatkozzon. A törékeny, ősz hajú asszony könnyeivel küszködve mesélte: 56 éve lakik itt, nem tudja, mihez kezdene, ha mennie kell. Amikor arról kérdeztük, tudna-e kihez költözni, egyik „védője” válaszolt helyette: „Ostoba kérdés, Panni néni nem megy sehová!”

Mivel sokáig nem történt semmi sem, volt idő arra, hogy Horváth Gábor, az idős asszony és két unokájának jogi képviselője összefoglalja a 2003-ban kezdődött „rendkívül szövevényes, jogi szempontból súlyosan aggályos bírósági döntéseket felsorakoztató ügyet”. Mint azt az ügyvéd elmondta, Panni néni fia – aki szintén ebben a lakásban élt – hatmillió forint hitelt vett fel egy kevésbé ismert pénzintézettől. A fedezet az ingatlan volt. A férfi elmaradt a törlesztéssel, emiatt a bank elindította az ilyenkor szokásos procedúrát, hogy a pénzéhez juthasson. Az ügyvéd szerint azonban ettől kezdve „semmi nem úgy történt, ahogy szokott.” A hitelező pénzintézet eladta a követelését egy szintén az érdekeltségébe tartozó társaságnak, ezután viszont – miközben az adós nem tudott törleszteni, és az ingatlant sem adhatta el a jelzálog miatt – két évig nem tett semmit azért, hogy „hízzon a jókora kamatra adott kölcsön összege”. A kivárás után a követelést több cégen keresztül újra többször továbbadták, mígnem árverésre bocsátották a lakást. Az ingatlant végül egy magánszemély vásárolta meg, ám ennek részletei nem ismertek: az adós ugyanis elhunyt, az iratok nagy része pedig eltűnt. Panni néni és két unokája – akik állítják, sokáig nem is tudtak a hitelről – örökösként hiába fordultak bírósághoz, hogy megszüntessék az időközben elindult végrehajtási eljárást, s tisztázzák a történteket. A már amúgy is nehezen átlátható ügyet tetézte: Panni néni haszonélvezeti jogát törölték, így lényegében jogcím nélkül volt a lakásban, hiszen sem tulajdonosa, sem haszonélvezője nem volt annak. Csakhogy az ügyvéd szerint egy hamis irattal törölték az asszony haszonélvezeti jogát, emiatt pedig feljelentést tettek. (A történtekről szerettük volna megkérdezni a végrehajtás indítványozóját és a lakás tulajdonosát, ám ők, illetve képviselőik nem nyilatkoztak.)

– Egymást érik a megválaszolatlan kérdések, a lakás per alatt áll, az idős asszony birtokvédelmet kért és kapott, rendőrségi nyomozás indul, a bíróság azonban érthetetlen módon mégsem találta indokoltnak a kilakoltatás elhalasztását – mondta az ügyvéd, s hozzátette: – Mindezek miatt magam is támogattam azt, hogy ha másként nem megy, akkor az otthonvédők segítségével akadályozzuk meg a kilakoltatást.

Mindeközben a lakásban lévő otthonvédők folyamatosan közvetítettek a kintieknek arról, hogy épp miként alakulnak az „udvari” tárgyalások. Amikor például egy helyi önkormányzati képviselőt arról tájékoztatott a rendőrség helyszíni parancsnoka, hogy semmiképp nem marad el a kilakoltatás, hiszen a bíróság engedélyezte azt, az utcán lévő harmincnegyven demonstráló már terrorról és gyilkosságról skandált. A korábbi bankellenes megmozdulásokról ismert Balog István pedig azt üvöltötte a hangosbeszélőbe: „Ez a néni 48 órán belül halott lesz, ha kiköltöztetik innen.” S hogy ez szóba került, újra megpróbáltuk megtudni, van-e hová mennie az asszonynak, ha kiköltöztetik. Megtudtuk, hogy végszükség esetén unokái gondoskodnának róla, ráadásul a kerületi önkormányzat is felajánlotta: az idősek házában el tudja helyezni. Nem sokkal dél után azonban kiderült, nem lesz költöztetés: üdvrivalgás tört ki a Lecke utcában, miután a „bentiek” jelentették, hogy megállapodtak az érintettek, s a néni egyelőre maradhat.

Ezt később a család ügyvédje is megerősítette. Mint elmondta, sikerült megállapodni azzal a férfival, aki a korábbi árverésen megvette a lakást, és a végrehajtás indítványozójával, s harminc napot kaptak rá, hogy próbálják tisztázni az ügyet. A jogi képviselő kérdésünkre közölte: ennyi idő alatt aligha tudnak minden kérdésre választ találni, de abban talán megállapodhatnak, hogy a folyamatban lévő perek, a rendőrségi eljárás lezártáig az asszony, talán csak bérlőként, de az otthonában maradhasson.

Délután egy órakor aztán elcsendesedett a Lecke utca. A tüntetők hazafelé indultak, csak néhányan maradtak az idős asszonynál, hogy szétszedjék a lakás bejárati ajtaja mögé épített barikádot. Panni néni pedig bejelentette: ideje végre munkához kezdenie, mert káposztás tésztát akart főzni ebédre.

 

Panni néni kitekint
Panni néni kitekint
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.