Erdély magyar ügye

Választási kampányt csak a Tőkés-párttól várhat a Fidesz.

„Amennyiben kérdései vannak a regisztrációval kapcsolatban, forduljon bizalommal a határon túli magyar szervezetek képviselőihez, egyházi vezetőihez” – írja Orbán Viktor a határon túli magyar választóknak küldött levelében. 

Orbán Viktor székely zászlót szignál Tusnádfürdőn. A kormányfő által ajánlott szervezetek csak külön kérésre segítenek a választóknak
Orbán Viktor székely zászlót szignál Tusnádfürdőn. A kormányfő által ajánlott szervezetek csak külön kérésre segítenek a választóknak

Az említett szervezetek közül eddig egyedül a Tőkés Lászlóhoz köthető Erdélyi Magyar Néppárt vállalta, hogy kampányszerűen támogatja a választási regisztrációt. Képviselői az Orbán Viktorral július végén Tusnádfürdőn tartott találkozó után közölték, hogy az EMNP „minden eszközével segíteni fog a tájékoztatási és mozgósítási folyamatban”.

Az erdélyi magyarok elsöprő többségének bizalmát élvező Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) csupán azoknak segít a regisztrációban, akik ezt igénylik. – Az RMDSZ támogatta az egyszerűsített honosítást, teljesen természetes tehát, hogy segítünk azoknak, tagoknak és nem tagoknak egyaránt, akik a regisztrációval kapcsolatban hozzánk fordulnak – tájékoztatott Kovács Péter főtitkár, egyúttal cáfolva, hogy megállapodás jött volna létre a szövetség és a Fidesz között a magyar kormánypártnak nyújtott támogatásról.

A Nemzeti Választási Iroda honlapján közzétett adatok szerint augusztus elseje, a regisztráció kezdete óta 6222 külhoni állampolgár, köztük 2855 romániai kérte felvételét a választási névjegyzékbe. A külhoniak tömeges választási részvétele a Fidesznek kedvezne. Erre utalt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az ATV-ben augusztus 23-án, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt. – Aki szavazni fog, az nem jövő év márciusában fogja eldönteni, hogy kire szavaz. A kérdés csupán az, hogy hányan regisztrálnak – mondta, utalva a felmérésekre, amelyek szerint az erdélyiek többsége a Fidesszel szimpatizál.

Július végén úgy tűnt, új fejezet kezdődik az évek óta kifejezetten rossz RMDSZ–Fidesz-viszonyban. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen, a 2014-es választásokról szervezett vitán kijelentette, hogy „miután a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ellenzékbe került, a budapesti kormánynak kutya kötelessége az RMDSZ pénzügyi támogatása”. Kovács Péter ezzel kapcsolatos kérdésünkre elmondta: a szövetség egyelőre nem kíván élni a lehetőséggel. Eddig is csupán azt kérte a magyar kormánytól, hogy a stratégiai fontosságú erdélyi szervezeteket támogassa. – Mi nagyon szépen megköszöntük a felajánlást, ha élni kívánunk vele, majd jelezzük. Az RMDSZ alapítványai jelenleg más forrásokból finanszírozzák magukat – fűzte hozzá.

Az RMDSZ-hez hasonlóan a Tőkés László által korábban irányított Királyhágó melléki Református Egyházkerület (KRE) is kizárólag azoknak ad útbaigazítást a regisztrációval kapcsolatos kérdésekben, akik ezt igénylik. –Semmiképpen sem kampányszerűen tesszük ezt – hangsúlyozta a Népszabadságnak Csűry István. A KRE püspöke úgy véli, az erdélyieknek részt kellene venniük a magyarországi választásokon, bár, mint mondta, vannak a környezetében is „olyan értelmes emberek is, akik szerint nem kéne beleszólni a magyarországi politikába”. Csűry István az egymásnak ellentmondó üzenetek miatt nem hiszi, hogy az erdélyiek tömegesen elmennének szavazni.

Az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Kató Béla – akivel Orbán Viktor miniszterelnök külön is tárgyalt Tusnádfürdőn – lapunknak elmondta: konkrét megkeresést nem kaptak Budapestről, de lehetőségeik szerint készek segíteni „nemcsak a regisztrációban, hanem abban is, hogy minél többen menjenek el szavazni jövőre”.

A gyulafehérvári római katolikus érsekséggel senki nem konzultált a regisztráció kapcsán – tájékoztatott Potyó Ferenc általános helynök. Amúgy a katolikus egyház minden magyar ügyet támogat, „de anélkül, hogy bármilyen politikai párt vagy csoportosulás mellett elkötelezné magát”. – Ebben az esetben, sajnos, pártpolitikai érdekeltség van. Az egyszerűsített honosítás során a nem éppen független demokrácia-központok rendezvényeit a papjaink hirdették, segítették a híveket tanáccsal, eligazítással, ami természetes, de intézményesen ezt nem tudjuk vállalni – szögezte le az érseki helynök, hozzátéve: „A magyar ügy kormánytól és párttól független.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.