'Nem ultimátum, nem diktátum'

A Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke, Molnár Csaba szerint az ajánlat, amit az MSZP asztalára tettek, nem ultimátum, nem diktátum: mindössze ajánlat, semmi több.

– Az MSZP-vel folytatott tárgyalás után Facebook-oldalán így fogalmazott: „A legfontosabb ügyben mindenki egyetértett: összefogás kell az orbáni rezsim leváltásához. Nagyon bizakodó vagyok, menni fog!”. Ehhez képest a szocialista párt prominensei közül többen úgy értékelik: a DK újra akarja nyitni az Együttel kötött megállapodást. Biztos, hogy menni fog?

– Nem akarjuk újranyittatni az MSZP és az Együtt közötti megállapodást, nem mondtunk ilyet, és szándékunkban sem állt. Ebben valami félreértés történt, ezért Gyurcsány Ferenc pártelnök egy Facebook-üzenetben is világossá tette: továbbra is jobbnak tartjuk a közös listát és közös miniszterelnök-jelöltet állító megoldást, de reálpolitikusok vagyunk, ezért tárgyalási alapnak fogadjuk el az általuk kötött megállapodást. Sőt, az MSZP által javasolt elvi alapvetéseket is szóban, majd írásban is elfogadtuk. Mi a megegyezésre törekszünk és törekedtünk eddig is.

– Az ajánlatukban az is szerepelt, hogy a kívánt megállapodás „csak választási és nem politikai koalíciót” jelent. Tóbiás József frakcióigazgató ezt elvi alapon is elfogadhatatlannak nevezte, mondván: az MSZP-nek és szövetségeseinek nemcsak a közjogi berendezkedésre kell felhatalmazást kérnie, hanem a társadalmi viszonyok megváltoztatására képes stabil kormányt is működtetnie kell.

– Szakpolitikai kérdésekben mindhárom szereplő között van nézeteltérés, nem véletlenül voltak korábban hónapokon át tartó egyeztetések. Ezzel nincs is probléma. Mindez viszont nem jelenti azt, hogy ne tudnánk választási szövetséget kötni az Orbán-kormány leváltására. Mi a javaslatcsomagban annyit mondunk: az nem lehet az Orbán elleni szövetségkötés akadálya, hogy bizonyos kérdésekben nem értünk egyet. Ami pedig a stabil kormányzást illeti: az MSZP és az SZDSZ is képes volt irányítani az országot, minden vitájuk ellenére.

– Nem érzi úgy, hogy a DK némi fáziskéséssel próbál részese lenni az összefogásnak? Ráadásul, miután a közvélemény-kutatók rendre egy-két százalék között mérik csak a szervezetet, túl nagy szeletet követel magának a közösből?

– Szerintünk nem a DK, hanem az egész folyamat van késésben. Mi már tavasszal megállapodást szorgalmaztunk. Jobb lett volna, ha nem két fél tárgyal az együttműködésről, hanem minél több szereplő. De tudomásul vettük, hogy az Együtt politikusai egyfajta exkluzivitásként először az MSZP-vel akartak tárgyalni. Kettejük megállapodása alig pár napja született meg, mi máris tárgyalóasztalhoz ültünk, vagyis nem rajtunk múlott a mielőbbi egyezség. Ami pedig az arányokat illeti: mi pont annyit és csak annyit akarunk, amennyit a DK támogatottsága lehetővé tesz. Például a Medián kutatásai szerint a DK-nak 2013-ban egyik hónapban sem volt 112 ezernél kevesebb és nyár végéig még nem volt 192 ezernél több támogatója. Ez megfelel annak a 100-200 ezer szavazónak, amelyet a tárgyalási javaslatban írtunk. Ha a DK ennek megfelelően, arányosan szerepel a körzetekben, akkor minden választó elégedett lesz. Ezzel lehet őket a legjobban mobilizálni, és maximalizálni a szavazatokat Orbánék ellenében. A mi ajánlatunk nem ultimátum és nem diktátum. Ez ajánlat, amit el lehet utasítani, el lehet fogadni vagy más javaslatot tenni. Az MSZP egyelőre nem tett a képviselői helyekre vonatkozó hivatalos tárgyalási ajánlatot. Várjuk, hogy ők milyen megoldást javasolnak. Nem kell türelmetlenkedni. Hónapok óta zajlanak az ellenzéki tárgyalások, ezen a pár napon már nem múlik semmi.

– Gyurcsány Ferenc azt mondta, az MSZP–Együtt-megállapodás szerinti koordinált indulás csak egy fokkal jobb az elfogadhatatlannál. Ha az Orbán-kormány leváltását mint elérendő közös célt tűzi ki maga elé, akkor ön szerint az elfogadhatatlannál az hány fokkal jobb megoldás, ha a DK az egyéni körzetekben és listán is megosztja majd az ellenzéki szavazókat?

– Ön szerint, ha kihagynak minket az együttműködésből, akkor inkább az a jó megoldás, ha feloszlatjuk a pártot? Szerintem nem. De ha nem tudunk részesei lenni egy szövetségnek, akkor nincs más választásunk. Ne legyen félreértés, semmiképpen sem jó, ha nincs megállapodás. A DK álláspontja egyértelmű: meg kell állapodni. Ebből indulunk ki, és várjuk a szocialisták javaslatát.

– Mennyire volt egységes a DK elnöksége a kilencpontos tárgyalási pozíciót illetően? Állítólag ön is erősen kritikus volt a most képviselt állásponttal szemben.

– A DK elnöksége egyhangúlag döntött.

„Semmiképpen sem jó, ha nincs megállapodás”
„Semmiképpen sem jó, ha nincs megállapodás”
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.