„Csak nehogy vurstli legyen az egri várból!”
Az egri vár patinás falai sok csatározást megéltek az elmúlt évszázadok során, ám ami az elmúlt három évben történt az intézményben, az is hasonlítható kisebbfajta csörtesorozathoz. Egy évvel az után, hogy megtörtént a fideszes hatalomátvétel, a múzeumot akkor fenntartó megyeházán, Veres Gábor, az intézmény addigi igazgatója lemondott a posztról, mert „elfogyott” körülötte a levegő. Ő munkatársként dolgozott tovább. Ezt követően majdnem egy évig ideiglenes megbízottak töltötték be a posztot, mígnem tavaly júniusban a megyevezetés felkérte Rémiás Tibort, a miskolci Herman Ottó Múzeum főosztályvezetőjét, pályázza meg a posztot. Megtette. Fél évvel később neki is mennie kellett. Esete nagy vihart kavart nemcsak múzeumi körökben, de a szélesebb közvéleményben is. Nem sok, korábban állítólag széles körű bizalmat élvező vezetővel történik ugyanis meg, hogy munkatársi értekezletet hívatnak vele össze, ahol aztán neki olvassák fel az elbocsátó szép üzenetet, indoklás nélkül. Rá adásul mindez tavaly év végén történt, napokkal azelőtt, hogy az egri városi önkormányzat átvette volna a múzeum működtetésének jogait. A Heves Megyei Intézményfenntartó Központ akkor közleményben azzal indokolta a menesztést, hogy a megbízás visszavonása nem indok és ok nélküli, hanem a múzeumi szervezet zavartalan működésének érdekében történt, melynek biztosítása a fenntartó jogszabályban meghatározott legfontosabb kötelessége. A jogszabályi előírásnak megfelelően a magasabb vezetői megbízás visszavonására vonatkozó indokokról előzetesen tájékoztatták az emberi erőforrások miniszterét, aki az indokokat elfogadta, és egyetértett a megbízás visszavonásával.
Rémiás Tibor munkaügyi bírósághoz fordult, ám a per indulása előtt az új fenntartó, az egri városi önkormányzat egyezséget ajánlott. Úgy tudjuk, a volt igazgató többmilliós kártérítést kaphat az őt ért sérelmekért. Rémiás Tibor a Heol.hu hírportálnak azt mondta: az egyezség részeként „Eger városa közleményt ad ki, amelyben sajnálkozását fejezi ki a történtek miatt, és leszögezik azt is, hogy Eger önkormányzatának nem merült fel kifogása Rémiás múzeumi tevékenységével kapcsolatban”. Csakhogy épp e nyilatkozat miatt az egri önkormányzat úgy döntött, mivel Rémiás felrúgta az előzetes megállapodást, miszerint együtt nyilatkoznak majd az ügyről a sajtónak, megteszik a szükséges jogi lépéseket.
Rémiás Tibor munkaviszonya az egyezség értelmében július elsejével megszűnt, ám nem egyedül távozott az intézményből. Megkapta az elbocsátásról szóló papírt Veres Gábor korábbi múzeumigazgató és Nemesné Kiss Tímea korábbi megbízott igazgató is, aki néhány hónapig irányította az intézményt. Egerben emiatt azt beszélik, túl sok volt az egy igazgatóra eső volt igazgató az intézményben, ezért szabadult meg az érintettektől Berecz Mátyás jelenlegi megbízott vezető, akit tegnap nem tudtunk elérni.
Mivel ő korábban is az egri városházára irányított kérdéseinkkel, ezért most előbb Rázsi Botond kultúráért felelős alpolgármestertől próbáltuk megtudni, mi a sorozatkirúgások oka a múzeumban. Ő annyit mondott: az utóbbi években folyamatosan csökkent a vár látogatottsága, ezért lépni kellett. Szerinte amúgy is túl sok tudományos munkatárs dolgozik a várban, ezért a turisztikai célok nem érvényesülnek megfelelően.
Habis László polgármester szerint a vármúzeum szervezeti átalakításának csak egyik oka a látogatói létszám csökkenése, azt azonban hangsúlyozta: nem „kirúgásokról” van szó, hiszen valamennyi érintett közös megegyezéssel távozott. Úgy vélte: a gazdasági válság csak részben indoka annak, hogy az utóbbi években egyre kevesebben látogattak el az egri várba, az épület állapota is hagy maga után kívánnivalót. Tény az is, hogy évekig halogatták az épületegyüttes felújítására szánt pályázat kiírását. Lapunkban is beszámoltunk arról, hogy nemrégiben végre aláírták a másfél milliárdos rekonstrukció elkezdéséhez szükséges támogatási szerződést, amelyhez Eger városa 217 millió forintos önerőt biztosít. Habis László közölte: a vár életében először tizennégymillió forintos karbantartási keretet különítettek el, s már felmérték, melyek azok a pontok, ahol a legsürgetőbb munkákat el kell végezni.
A vár azonban nem csupán történelmi épületegyüttes, hiszen itt működik a Dobó István Vármúzeum, euró pai jelentőségű képtára van, több gyűjteményt kezelnek, s színvonalas kutatómunka folyik az épület falai között. Sokan amiatt aggódnak: azzal, hogy elismert tudományos munkatársak távoztak a múzeumi szervezettől, egyfajta paradigmaváltás is történik, s az idegenforgalmi szempontok túlságosan felerősödnek. – Csak nehogy aztán vurstli legyen a várból! – fogalmazta meg aggodalmát egy az intézmény életét jól ismerő szakember.