Bokrosék nyitottak a párbeszédre
A szabadság és az alkotmányos jogállam feltétlen tisztelete, illetve visszaállítása lehet az a közös platform, amely alapján a Bokros Lajos EP-képviselő által alapított Modern Magyarország Mozgalom (MOMA) szövetségre léphet a demokratikus ellenzék többi képviselőjével – ezt a volt pénzügyminiszter jelentette ki lapunk kérdésére.
Az új pártot négy hónappal ezelőtt alapították meg, az elnökségben Bokros mellett Pusztai Erzsébetet, Kajdi Józsefet, Pálfy G. Istvánt és a Duna Televízió korábbi elnökét, Cselényi Lászlót találjuk. A szervezet elsősorban az internetes felületeken, például a Facebookon a legaktívabb: támogatóik, pontosabban érdeklődőik száma már eléri a tízezret.
Az MDF listájáról EP-mandátumhoz jutott politikus, egykori pénzügyminiszter kérdésünkre elmondta, hogy a MOMA a személyes megjelenésre is nagy hangsúlyt fektet, az alapítók az utóbbi időben számos fórumot tartottak: egyik legemlékezetesebb eseményük az volt, amelyen mindenki felvette a „Magyar” nevet, ezzel is új, befogadó nemzetfelfogást szorgalmazva. A MOMA alapvetően négy értékre építkezik: a már említett nemzeti értékvállalásra, az európaiság tiszteletére (egyúttal az EU-ban a társadalmi és gazdasági fejlődés lehetőségét, nem pedig elnyomó összeesküvést látva), a szabad verseny, a szabad vállalkozás és a tisztességes piaci verseny tiszteletére, továbbá a szabadság és az alkotmányos jogállam védelmére.
Bokros Lajos kérdésünkre azt mondta: a MOMA aktívan készül a választásokra, az leginkább az időközben kialakuló ellenzéki együttműködés formájától függ, hogy a közös jelöltek és közös lista formációjához csatlakoznak-e esetleg, vagy a koordinált indulás mellett saját pártlistát állítanak.
– Zajlanak bizonyos egyeztetések a háttérben, ez az ősszel folytatódni is fog. Többet azonban erről jelen pillanatban nem lehet mondani – fogalmazott Bokros. Az EP-képviselő hozzátette: a MOMA kis párt, amely nem kíván tömegpárttá válni, ehhez nincs sem elég idő, sem erő. A mozgalom nemrég nyitott saját bankszámlát, amelyre várják a szimpatizánsok felajánlásait; a párt költségeit eddig az alapítók saját maguk finanszírozták.
A JESZ nem adja fel
Egy hónapon belül bemutatja és országjáró vitaturnéra indul választási programjával a Jólét és Szabadság (JESZ) párt, a dokumentum várhatóan az Új polgári Magyarország címet viseli majd. Az MDF parlamenti kiesése után a jobbközép párt alapjaira épített új közösség elnöke, Makay Zsolt lapunknak azt mondta: a szervezet jelenleg a 106 egyéni körzetből 54-ben képes saját jelöltet állítani. Tagságuk jelenleg 1500-1600 körül van, de további 2200 pártoló tag is segíti a munkájukat.
„Mi vagyunk Magyarország legfiatalabb pártja az átlagéletkor tekintetében. Nem dőlünk a kardunkba, ha a 2014-es választásokon nem győzünk. Nem is erre készülünk. Reálisan a 2018–2022-es kormányzati szerepért dolgozunk elsősorban. Arra sem készülünk, hogy egyéni körzetben mandátumot tudunk most szerezni, de listán viszont – épp a választási rendszer torzsága miatt – nem elképzelhetetlen, hogy bejussunk a törvényhozásba” – mondta Makay Zsolt, hozzátéve: hozzájuk ideológiai és értékalapon a Fidesz és az LMP áll a legközelebb, de „egyik sem kínálja azt, ami együttműködést hozhatna”.
Azzal kapcsolatban, hogy sikerült-e feldolgozni az MDF-ből hátramaradt súlyos pénzügyi örökséget, Makay azt válaszolta: négyszázmilliós kifizetetlen számlatartozás maradt az MDF után. „Vannak még adósságaink, de nincs olyan anyagi nyomás a párton, ami a szervezet megszűnéséhez vezethetne. Van némi elmaradásunk az ingatlantörlesztéssel, de ezt mindig sikerrel átütemezzük” – válaszolta a politológus pártvezető. A Bokros Lajossal való mandátumvitájukkal kapcsolatban (többször felszólították a volt pénzügyminisztert, hogy adja vissza mandátumát az MDF-ből alakult JESZ-nek) Makay azt mondta: ez „el nem évülő tett”, de egyelőre lezártnak tekintik a dolgot, és a választásokra koncentrálnak.