Basescu rendreutasít

– Az idei nyár volt az utolsó, amikor magyar politikusok háborítatlanul sétálgathattak Romániában – jelentette ki a román elnök Marosfőn (Izvorul Muresului), a külhoni románság képviselőinek részvételével rendezett nyári szabadegyetem megnyitóján. Traian Basescu hangsúlyozta: határon túli politikájával Magyarország az „instabilitás tűzfészkévé” vált a régióban, Románia pedig „vezető szerepet vállal Budapest rendreutasításában”.

A kisebbségek jogairól szólva leszögezte, hogy „az alkotmányos korlátokról nem lehet vitát kezdeni, sem pedig azokon túllépni. Hiába zarándokol Hargita és Kovászna megyébe az egész magyarországi elit.” Hozzátette: ha a tusnádfürdői Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor az ideihez hasonló körülmények között zajlana jövőre is, „sehogyan sem fog zajlani Románia területén”. Szerinte a Hargita és Kovászna megyébe látogató magyar politikusok „túlléptek a jó ízlés határán”, ezért „megálljt kell mondanunk”. Később kifejtette, hogy a régió több államát „zavarja Budapest agresszív politikája”. Románia eddig visszafogottan reagált, de ideje, hogy „félretegye fenntartásait, és rendreutasítsa Budapestet”. A kérdésre, hogy mi történik, ha Budapest „nem ért a szóból”, azt válaszolta: „érteni fog”. Utalt a Jobbik elnökének szombati kijelentésére, miszerint, ha „a magyar érdek csak konfliktus vállalásával képviselhető, akkor a konfliktust is vállalni kell”. Kitért Tőkés László javaslatára is, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi státust” az erdélyiek felett úgy, mint Ausztria Dél-Tirol felett. „Nem érdemli meg a román állampolgárságot, aki... kérte, hogy Erdélyt helyezzék protektorátus alá” – jelentette ki a román elnök.

Vona Gábor nyilatkozatát hétfőn további román politikusok ítélték el. Vasile Blaga, az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt vezetője a Jobbik-elnök beutazásának megakadályozását szorgalmazta. Többen hatósági fellépést sürgettek.

Mircea Geoana volt külügyminiszter, a kormányzó szociáldemokraták (PSD) szenátora Basescu kijelentését is bírálta. Úgy vélekedett, hogy az elnök „kétségbeesett népszerűség-hajhászása veszélyes ellentétet szíthat”, amire semmi szükség az EU-tag Romániában, még akkor sem, ha „a budapesti politikusok választási turizmusra használják a Székelyföldet”.

„Túlméretezettnek” nevezte az államfő reakcióját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is. Kelemen Hunor a román nyelvű sajtónak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Basescu jócskán túllépte azt a határt, amelyhez egy államfőnek igazodnia kellene – „olajat önt a tűzre”. Az RMDSZ ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy szélsőséges magyarországi pártok és politikusok beleavatkoznak a romániai politikába, mert ezek a politikusok „utána hazamennek, és akik itt maradnak, azoknak kell a problémáikat megoldaniuk”.

A Fidesz szerint a tusnádfürdői nyári szabadegyetem a magyar–román párbeszéd helyszíne, ahol a külhoni magyarság sorsáról mindig is higgadt, mértéktartó módon tudtak beszélni. Hidvéghi Balázs képviselő közleményében azt írta: Magyarország elkötelezett a magyar–román stratégiai partnerség alapelvei mellett, és egyben felelősséget visel minden külhoni magyar közösségért, így az erdélyi magyarságért is. Hozzátette: a szomszédos országokban élő magyarokat érintő vitás kérdésekben számukra „mindig a kölcsönös tisztelet és a párbeszédre törekvés a meghatározó”.

Egy régi barátság emléke: Orbán Viktor üdvözli Traian Basescut Tusnádfürdőn 2010. július 24-én
Egy régi barátság emléke: Orbán Viktor üdvözli Traian Basescut Tusnádfürdőn 2010. július 24-én
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.