Közös cél, kölcsönös gesztusok
A következő hetekben kezdődnek az ezzel kapcsolatos előkészítő tárgyalások, az MSZP részéről Molnár Zsolt budapesti elnök és Tóbiás József frakcióigazgató, Pest megyei pártelnök, míg az Együtt–PM részéről Szigetvári Viktor és Karácsony Gergely kapott mandátumot a tárgyalásokra.
A Népszabadság értesülései szerint mindkét fél hátrébb lépett az eredeti elképzeléseiből: a szocialisták főleg olyan körzetekben engedtek volna az Együttnek, amelyek inkább jobbra húznak, az Együtt–PM pedig pártpreferencia alapján négy kosárra osztotta volna a kerületeket, és mindegyik kategóriában egyenlő arányban osztozott volna. Most úgy látszik, hogy formálisan ugyan nem lesznek kosarak, ám a körzeteket a partnerek az esélyegyenlőség és a szavazatmaximalizálás alapján osztják majd fel egymás között. Azaz a két ellenzéki erő olyan megállapodásra törekszik, amely nemcsak mennyiségi, hanem minőségi szempontból is arányos.
Elsőként azt az országos arányszámot határozzák majd meg, amelynek alapján a 106 körzetet elosztják. Ám az, hogy ez mennyiben módosul majd megyénként, illetve helyben, természetesen függ a két erőnek az adott körzetre vonatkozó megállapodásától is, amely alapvetően a helyi politikai erőviszonyokon és adottságokon múlik.
A közös egyéni jelöltek megtalálása nem feltétlenül befolyásolja a közös vagy külön lista állítását, illetve a kormányfőjelölt személyét, ez utóbbi döntésekhez menet közben érnek majd el a felek. Az bizonyos, hogy mindkét oldal a közös listát tartja inkább célravezetőnek, a listavezető személye azonban még erősen kérdéses.
Azt lapunk már korábban megírta, hogy saját egyéni képviselőinek listáját az Együtt–PM végül úgy küldte meg az MSZP-nek, hogy bizonyos helyeken nem jelöltek meg konkrét személyt, mondván, egy-két kerületben ez még nem dőlt el, míg néhány további körzetben az Együtt szóban hajlandó volt megadni a neveket, a listába viszont még nem írta be azokat, mert a kiválasztott személyek „a civil életükben még nem jelentették be a politikai szerepvállalásukat”. Szintén lapunk írt arról, hogy – megerősített hírek szerint a budapesti MSZP kérésére – a fővárosi körzetekben indítandó Együtt-jelölteket nem lebontva, hanem „tömbösítve” küldte meg a Bajnai-féle szövetség.
Egymástól független forrásaink szerint az Együtt–PM részéről Budapesten indulna a szövetség legtöbb ismert arca, így több jelenlegi országgyűlési képviselő, például Dorosz Dávid, Jávor Benedek, Karácsony Gergely, Szilágyi Péter, illetve Szabó Tímea. Szintén a fővárosi körzetek egyikében lenne jelölt Juhász Péter (Milla), Kónya Péter (Szolidaritás), Székely Sándor, Krasztev Péter, Spät Judit, Pataki Márton, Somfai Ágnes, az egykori Fidesz-, most Haza és Haladás-alapító Szelényi Zsuzsanna, az egykori LMP-s Tordai Bence, a Szolidaritás értelmiségi tagozatának vezetője, Bódi Beáta vagy éppen a szintén Milla-alapító Benedek Márton, Göncz Kinga szocialista EP-képviselő fia.
Lapunk forrásai szerint az Együtt–PM körülbelül 5-6 egyéni körzetre számíthat Budapesten, ahol az MSZP kész átadni az indulás jogát és fölsorakozni Bajnaiék embere mögé. Ez a fővárosi körzetek közel egyharmada.
Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke lapunk megkeresésére ezzel kapcsolatban annyit közölt: a fővárosi körzeteket illető megegyezés nem lesz akadálya a közös lista és a közös miniszterelnök-jelölt kapcsán várható megállapodásnak. A politikus hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy az Együtt–PM a fővárosban erősebb támogatottságú, mint az ország más területein, így az arányokat ez nyilvánvalóan befolyásolhatja majd.
Az atv.hu portál korábban arról írt, hogy az egykor még LMP-színekben, jelenleg a fővárosi közgyűlésben a Párbeszéd Magyarországért képviseletében politizáló Kaltenbach Jenő egy szegedi körzetben indulhat a választásokon. Az atv.hu szerint ráadásul Botka László szegedi polgármester körzetében. A Népszabadság értesülései szerint azonban valószínűbb, hogy Ujhelyi István jelenlegi házalelnök kerületéről lehet majd szó, a szocialista politikus ugyanis várhatóan az Európai Parlamentben folytatja jövőre.
Szintén az atv.hu szellőztette meg, hogy Szentendre egyik választókörzetében az egykori SZDSZ-es politikust, Gulyás Józsefet – aki jelenleg a Milla egyik elnökségi tagja – indítaná az Együtt–PM, mégpedig ott, ahol Baja Ferenc szocialista politikus az MSZP lehetséges indulója. Úgy tudjuk, hogy Baja Ferenc kapcsán az Együtt–PM vezetői több alkalommal is kifejtették már azt a véleményüket, miszerint a szocialista politikus nem feltétlenül lenne képes szimbolizálni a „korszakváltást”.
Hozzá kell tenni, hogy Baja Ferenc nemrég egy hvg.hu-interjúban fejtette ki véleményét, miszerint az MSZP és az Együtt–PM támogatottsága között meglévő különbség legitimmé teszi, hogy Mesterházy Attila igényt tartson a listavezetői pozícióra, Bajnaiék pedig a külön listás indulással leginkább a Fidesz malmára hajtanák a vizet.