Nagy lépés előre
A megbeszélést az Együtt pártközpontjában, a Déli Point irodaházban tartották: Mesterházy Attila pártelnök és az MSZP delegációja (Tóbiás József, Harangozó Tamás, Gúr Nándor, Lukács Zoltán, Botka László és Molnár Zsolt) részt vett az Együtt elnökségi ülésén, ezzel viszonozták Bajnai Gordon gesztusát, aki korábban a szocialisták választmányi ülésére ment el. A két politikai vezető akkor abban állapodott meg egymással, hogy az egyéni körzetekben közös jelölteket állítanak, a bázisépítésüket nem egymás kárára folytatják, és egyeztetik a jövőbeni kampánystratégiát.
Az Együtt az elmúlt napokban egy huszonegy pontos dokumentumot tett közzé, egyebek mellett azokkal a tételekkel, amelyeket a korszakváltás garanciáinak tekintenek: ezek között van például a korrupcióellenes stratégia megalkotása, az állambiztonsági akták nyilvánossága és az egykulcsos adó megszüntetése. A Népszabadság korábban részletes összeállítást közölt arról, hogy a két politikai erő alapvetései között tulajdonképpen nincs feloldhatatlan ellentét, sőt egyes „garanciális tételek” teljes átfedést mutatnak. Bizonyos szakpolitikai kérdésekben azonban még némi finomhangolásra van szükség, és el kell dönteni azt is, hogy ki legyen a közös kormányfőjelölt, már ha valóban közös listában gondolkodnak.
Ez utóbbi kapcsán Mesterházy Attila szombaton jelentős áttörést ért el. Korábban ugyanis Bajnaiék arra utaltak, hogy csak egy Bajnai vezette tömörülést lennének hajlandók támogatni, szombaton azonban mindkét fél rögzítette: elképzelhetőnek tartják, hogy a másik párt vezetője legyen a listavezető. Azaz „sajátos együttállás esetén” az MSZP kész beállni Bajnai, az E14 pedig Mesterházy mögé. A két párt első hivatalos egyeztetése eredetileg pénteken lett volna, a találkozót azonban egy nappal elhalasztották, hogy a szocialisták részt vehessenek a néhai Horn Gyuláról szóló parlamenti megemlékezésen.
A megbeszélésen az Együtt képviseletében a szövetségi vezető Bajnai Gordon mellett az E14 párt társelnökei, Juhász Péter, Szigetvári Viktor és Kónya Péter, valamit a Párbeszéd Magyarországért társelnökei, Szabó Tímea és Jávor Benedek vettek részt. A tanácskozáson –ahogy az egyik forrásunk fogalmazott – „jó volt a hangulat, kevés személyeskedéssel és villongással”. A zárt ajtók mögött folytatott – és kifejezetten sok „cigiszünettel” megszakított – megbeszélésen információink szerint a szocialisták elsősorban azt kifogásolták, hogy az E14 egyedül saját szövetségét tartja korszakváltónak, mikor az MSZP is „nagygenerálon” esett át személyi összetételét és felfogását tekintve is. Azt is szóvá tették, hogy az Együtt pártiak még mindig „nokiásdobozoznak”, mikor az érintett politikusok párton kívül vannak, ráadásul az adott ügyben megdőlni látszik a vádirat is. Állítólag Bajnaiék ez ügyben belátók voltak, és óvatosabb fogalmazást ígértek.
Bár a találkozót követő sajtótájékoztatón a pártvezetők azt mondták: nem Gyurcsány Ferencről szólt az egyeztetés, forrásaink mégis arról számoltak be, hogy – ha érintőlegesen is – szóba került a volt miniszterelnök személye. A Népszabadság értesülései szerint mindkét oldal egyetértett abban, hogy nincs érdemi akadálya a Demokratikus Koalíció szövetségbe hívásának akkor, ha a DK egyértelművé teszi: Gyurcsány semmilyen módon nem indul el a következő választásokon. Forrásaink hozzátették: mindkét oldalon az volt az álláspont, hogy – függetlenül Gyurcsány igaztalan vagy jogos megítélésétől – a volt miniszterelnök személye egyelőre tehertételt jelent egy korszakváltó szövetség megépítésében.
A lehetséges listavezető személye mellett szintén fontos előrelépés volt, hogy a felek az indulási technikákról is megkezdték a tárgyalást. Lapunk úgy tudja, az E14 azt képviselte: az együttműködés minimuma a koordinált indulás (vagyis hogy nem közös logó alatt indulnak a jelöltek, hanem megállapodnak abban, hogy melyik körzetben mely párt politikusa lesz az egyetlen induló), az együttműködés maximuma pedig a közös lista közös miniszterelnök-jelölttel és közös egyéni jelöltekkel. Az MSZP delegációja ezzel kapcsolatban jelezte, hogy mandátumuk a közös listára és közös jelöltekre szól, de a június 29-i választmányi ülésen a koordinált indulásra is felhatalmazást kérnek, ha szükséges.
Ugyanakkor Mesterházyék azt is világossá tették: olyan még nem volt, hogy az MSZP ne indult volna a választásokon, így részükről nehezen elképzelhető, hogy ne közös jelöltek legyenek az egyéni körzetekben. Úgy tudjuk, ezzel kapcsolatban a Párbeszéd pártiak pedig azt jelezték: vétójogot szeretnének az E14-nek az esetleges közös jelöltek kapcsán, ezt azonban állítólag a szocialisták vették igencsak rossz néven, és a kérdést hamar le is zárták. A tárgyalásokat lépcsőzetesen folytatják, a céljuk – mint Bajnai Gordon a találkozó után mondta – egy átfogó, győzelemre vezető, új korszakot nyitó megállapodás.
Mesterházy Attila azt közölte: elsőként négy témáról – alapelvekről és közjogi kérdésekről, gazdaság- és társadalompolitikáról, valamint a külkapcsolatokról – folytatnak egyeztetéseket a tervek szerint július közepéig. Forrásaink úgy számolnak, hogy egy hónapon belül elkészülhet a két szervezet közös választási programja, amely mérföldkő lehet az együttműködés véglegesítésében. Lapunk úgy tudja, az MSZP a következő napokban – vélhetően a választmány szentesítésével – az E14 által javasolt tézisekhez hasonlóan elfogad egy „baloldali minimumcsomagot”, amely szintén tárgyalási alap lehet a továbbiakban.