A Facebook-nemzedék tagjai együtt élnek virtuális álarcukkal
A fiatalok világosan érzik azt is, hogy az online alteregók tőzsdéjén naponta mérettetik meg az árfolyamuk. Sokszor ezért szükséges rossznak élik meg az online világban való létezésüket. Ez derült ki abból a kutatásból, amelyet az Új Nemzedék Jövőjéért Program keretein belül készítettek a magyar „Facebook-generációról”, vagyis a 13–18 éves magyar fiatalokról.
Siklódi Levente, az Új Nemzedék Központ ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott: a mai fiatalok már nem is tudják elképzelni az életüket a Facebook nélkül, életükben gyakorlatilag nincs olyan pillanat, amikor offline üzemmódban működnének. Folyamatosan „Facebook standby-on” vannak, és bár nem igaz, hogy egész nap a közösségi térben tevékenykednek, nagyon fontos számukra, hogy be-benézzenek oda.
A kutatásból kiderült: a 13–18 éves fiatalok 9-10 éves korukban kezdték el a közösségi média használatát, és lételemük a multi-tasking, azaz több dologgal foglalkoznak egyszerre. A Facebook számukra digitális platform, amely jelenleg a legjobban szolgálja ki az online világgal kapcsolatos elvárásaikat, ugyanakkor nem a Facebookhoz, hanem az online jelenléthez ragaszkodnak.
A fiatalok azért is szeretik a Facebookot, mert úgy érzik, időt takarítanak meg általa. Túlterheltnek érzik ugyanis magukat. A kutatásból ugyanakkor az is egyértelművé vált, hogy a mai fiatalok vágynak valós élményekre is. A fiatalok virtuális énje azonban bátrabb, közlékenyebb, mint a gátlásokkal küzdő valódi. Sokszor érzik viszont, hogy a Facebookon való viselkedésük félreértésekre adhat okot.
Az online média veszélyeivel – például a pedofil felhasználók általi zaklatással – pontosan tisztában vannak. Jól tudják, hogy a többet mutató, provokatív képekkel több like-ot szereznek, de nehéz nem belemenniük a népszerűségért folytatott versenybe.
– Az igazi problémát azonban nem ezek jelentik – hívta fel a figyelmet Siklódi Levente –, hanem azok az egyre terjedő, anonim hozzászólást lehetővé tevő alkalmazások, amelyek útján névtelen megjegyzések, zaklató üzenetek áraszthatják el a fiatalokat, akik nem tudnak azokkal mit kezdeni. Ezt a jelenséget teszik felelőssé Nyugat-Európában a Facebook-öngyilkosságokért, ezért ma már nem csupán azt tanácsos a szülőknek megkérdezniük gyermeküktől, mi történt az iskolában, hanem azt is: mi történt a Facebookon.