Határokat szakított
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az alábbi bejegyzést írta halála kapcsán az interneten: „Mély fájdalommal értesültem Horn Gyula haláláról. A Magyar Szocialista Párt minden tagja és támogatója nevében ezúton is őszinte együttérzésemet fejezem ki halála miatt. A modern magyar baloldal legmeghatározóbb elnökét, Magyarország egyik legsikeresebb miniszterelnökét, Európa pedig a rendszerváltás egyik legnagyobb hatású alakítóját veszítette el. Horn Gyula még külügyminiszterként történelmi érdemeket szerzett a vasfüggöny lebontásában, a békés rendszerváltás elindításában, Németország, és ezáltal Európa újjáegyesítésében is. Miniszterelnökként pedig következetesen vitte tovább Magyarország demokratikus átalakítását, mélyítette el hazánk európai integrációját és állította fejlődési pályára a magyar gazdaságot. Kormányának egykor legfontosabb célja – ma már történelmi tényként leírható érdeme – az ország fejlődésének szolgálata, a munkájukból élők megbecsülése és az elesettek védelme volt. Az általa vezetett kormány egyik legnagyobb eredménye, hogy felelős nemzetpolitikájával megnyugtatóan rendezte viszonyunkat a szomszédos országokkal. (...) Hálás vagyok azért, hogy fiatal politikusként mellette dolgozhattam. És büszke vagyok arra, hogy az MSZP valamennyi tagjával közösen küzdhetek a párt elnökeként és az ország miniszterelnökeként általa képviselt baloldali, európai és demokratikus értékekért.”
Botka László, az MSZP választmányi elnöke így ír: „Egy igazi államférfit veszített az ország, aki miniszterelnökként a magyar demokrácia kiépítését és hazánk európai csatlakozását tartotta legfontosabbnak. Főszerepet töltött be a magyar demokratikus baloldal rendszerváltás utáni újjászületésében. Emlékét, nagyságát világnézettől és pártállástól függetlenül minden magyar demokrata tisztelettel őrizheti”.
Bajnai Gordon, az Együtt–PM társelnöke azt írja: „Horn Gyula halálával Magyarország ma egy jó emberrel lett kevesebb”. Közleményében úgy fogalmaz: „Horn Gyula személye jelképe volt a békés és sikeres rendszerváltásnak”.
Gyurcsány Ferenc, a DK vezetője így írt: „Elment. Ő volt a legellentmondásosabb és a legtehetségesebb. Határokat szakított. (...) Nagy ember ment el. Olyan, aki őszinte hittel állt a barikád mindkét oldalán. Értünk küzdött. Itt is, ott is. Persze sokáig vele együtt mi is sokáig hittük, hogy a szegények igazsága minden más igaz ságnál erősebb. Közösen tévedtünk. És változtunk”.
Schiffer András, az LMP társelnöke így reagált a halálhírre: Horn Gyula a rendszerváltozás utáni Magyarország egyik legjelentősebb személyisége volt, és a korszak azon kevés politikusai közé tartozik, akiknek a neve vélhetőleg megmarad a magyar történelemben. Horn Gyula kvalitásait és az emberek iránti alázatát a politikai különbözőségek ellenére el kell ismerni – mondta az LMP társelnöke, aki úgy összegzett: olyan államférfi távozott, aki „nem a percemberkék közé tartozott”.
A Fidesz-frakció részvétét fejezi ki Horn Gyula családjának, valamint az MSZP vezetőinek és tagjainak. A KDNP megrendüléssel értesült Horn Gyula volt miniszterelnök haláláról –közölte a párt, amely részvétét nyilvánítja a gyászoló családnak, és osztozik a szocialista politikust gyászolók fájdalmában.
Göncz Árpád és felesége is kifejezte részvétét Horn Gyula halála miatt – közölte a volt köztársasági elnök titkársága.