Még egy csata zajlik Bajánál
„Ma van az a nap, amikor először kimondhatjuk azt a mondatot, hogy győzelemre állunk” – fogalmazott Orbán Viktor, megjegyezve, hogy egy „csata” van még hátra szerda este a Duna mentén, Bajánál. Mindenkit megnyugtatott azonban, hogy ott „a védekezés százszázalékosan kiépített”: a bal parton a Terrorelhárítási Központ, a jobb parton a katasztrófavédelem végzi a munka irányítását, s négyszáz katona is bevetésre vár.
Miközben Győrújfalu és Horány kitelepített lakói visszaköltözhetnek otthonukba, az ország déli részén még javában zajlik az árvíz elleni védekezés, és a munkálatokban országosan – beleértve a folyó felső szakaszát is, ahol a gátak állékonyságának csökkenése miatt továbbra is fokozott óvatosságra van szükség – több mint 13 ezren vesznek részt. A legnagyobb vízállások – Mohács kivételével, ahol csütörtökön várható a tetőzés – mindenhol meghaladták a korábban mért legmagasabb szinteket – írta az Országos Műszaki Irányító Törzs szerda déli összesítésében. A belügyminiszter jelentős erőket csoportosított át Baranyába, ahová polgárőrök, tűzoltók, katasztrófavédelmi szakemberek, rendőrök és önkéntes mentők érkeztek.
A szakemberek nem számítanak rendkívül helyzetre, de ha a Duna gátja a szerbiai szakaszon átszakad, a kiáradó víz visszafolyhat egy mélyebben fekvő magyar területre, és ez tizenegy települést érinthet. Hende Csaba honvédelmi miniszter nyilván ezért is ajánlotta fel, hogy ezer magyar katonát küldenek az ottani védekezési munkálatokhoz segítségül.
Tegnapi hír, hogy átszakadt a gát a Gemenchez tartozó Veránka-szigeten, és a víz csaknem kétszáz hektárnyi területet árasztott el. Lakott terület szerencsére nincs veszélyben, és a szigeten levő vadállomány legnagyobb része is biztonságban van a nyolc kilométer hosszúságú gátrendszeren és a mesterséges vadmentő dombokon.
Pesti Imre, a fővárosi védelmi bizottság elnöke szerdai sajtótájékoztatóján viszont már azt jelenthette, hogy megvédték Budapestet az árvíztől, és a Margitsziget is megmenekült. Elképzelhető viszont – mondta –, hogy a sziget pesti oldalán károsodott a partfal. Tájékoztatott arról is, hogy számos fát alámosott a víz, s eddig nyolc kidőlt, de nem kizárt, hogy több is veszélyben van, ezért mindenképpen ellenőrizni kell a fákat, és addig a szigetet biztosan zárva tartják.
Összesen 3,2 milliárd forint értékű kárt mértek fel az önkormányzati létesítményekben a dunai árvízzel összefüggésben, amit a vis maior alapból visszaigényelnek – mondta Tarlós István főpolgármester szerdán újságíróknak. A városvezető szerint a tényleges veszély megszűnt Budapesten, s lassan a közlekedési helyzet is normalizálódik. Az alsó rakpartokról várhatóan hétfőre levonul a víz, és a takarítás után visszaadják azokat a forgalomnak. A közterület-fenntartó már kedden megkezdte a korábban kihelyezett homokzsákok eltávolítását is.
BIZTOSÍTÓK - Kezdődik a kárfelmérés
Megérkeztek az első árvíz miatti kárbejelentések az Aegon biztosítóhoz, a Duna felső szakasza menti településekről jelentkeztek a társaságnál. A cég szerda délig 79 bejelentést regisztrált, az ügyfelek átlagosan 440 ezer forintra tették a kárukat – adta hírül a társaság. Vereczki András, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese azt mondta, eddigi tapasztalataik szerint a néhány százezer forintos nagyságrendű károkról szóló bejelentések vannak többségben, milliós károkról kevés jelzés érkezett. A biztosítók már korábban közölték, csak az ár levonulása után kezdhetik meg szakértőik a károk felmérését, addig nem is vállalkoztak arra, hogy megbecsüljék, milyen károkat okozhatott az évszázad áradása. Az adatok tehát még változhatnak a víz levonulásával párhuzamosan – jellemző, hogy egyelőre jóval többen keresik a biztosítót a hétfői vihar okozta károkkal. Ezzel kapcsolatban tegnap délig 1100 kárbejelentést rögzítettek, a becsült teljes kárérték megközelíti a százmillió forintot.
A biztosítók megerősített ügyfélszolgálattal és a kárszakértők átcsoportosításával is készülnek egyébként az árvízi bejelentésekre. Azt javasolják ügyfeleiknek, hogy a víz levonulása után azonnal jelezzék a kárt, írják össze a károsodott vagyontárgyaik listáját, lehetőleg készítsenek fotókat és őrizzék meg a károsodott tárgyakat. A kárelhárítási és helyreállítási munkálatok megkezdésével azonban nem kell megvárni a kárszakértők megérkezését sem, azok azonnal megkezdhetők.