Megcsúszott a töltés, de még nincs baj

Nehéz helyzet alakult ki tegnap este Győrújfalun. A sok száz ember által folyamatosan magasított gát úgy hatvanméteres hosszúságban megrepedt. A víz nem tört át, de a homokzsákokat újra a helyükre kellett illeszteni. Ezt egy helikopter segítségével sikerült megoldani, így a közvetlen veszély elhárult. Nagy Imre Attila polgármester azt mondta: továbbra sem kell kitelepíteni a község lakóit, hatalmas erőkkel dolgoznak a védekezésben.

A Győrújfalu Győrzámolyhoz közeli folyószakasza azért veszélyes, mert a Duna-projekt keretében átalakították, erősítették, némiképpen át is rendezték a töltést, s két szakaszon elbontották ugyan, de az újat még nem építették meg helyette.

Csütörtökön egyébként egész nap ötven billencs szállította a homokot erre a gátra. Budapestről érkezett egy homokzsáktöltő berendezés is, melyet a tűzoltók állítottak üzembe és működtettek. A töltéshez kavicsot is vittek, új utakat építettek ki azért, hogy a megerősítést végző gépek meg tudják közelíteni a védműveket. Győrújfalu és Győrzámoly között sok száz katona és civil magasította a gátat. Az 1600 lelkes településről néhány család a hétvégére elköltözött, mások csak összekészítették a csomagjaikat az esetleges kimenekítésre.

Nagy Imre Attila az esti órákban is úgy ítélte meg, hogy védekezésük sikeres, a töltés megbirkózik a hatalmas árral. Az iskola és az óvoda csütörtökön is nyitva tartott, a focipályán pedig a helybeli asszonyok, valamint a Hit Gyülekezete főzött meleg ételt a gáton dolgozóknak.

A gátmagasításhoz többek között a Katolikus Karitász autói viszik az önkénteseket. A budapesti központú Karitász a vámosszabadi plébánián alakította ki központját. Vadász Bálint, a katasztrófacsoport irányítója szerint addig lesznek ott, amíg szükség lesz rájuk. Most úgy látják, hogy legalább két hétig maradnak.

Csütörtökön az önkéntesek szállítására húsz autóbuszt kért a katasztrófavédelem a győri Kisalföld Volántól. Ennek következtében korlátozták a helyi járatok forgalmát Győrött.

A délután komáromi terepszemléje után Győrújfalura és Dunaszentpálra érkező Orbán Viktor még délelőtt sajtótájékoztatót tartott a kialakult helyzetről. Ekkor felsorolta a különösen veszélyeztetett települések nevét, s szám szerint azt is, hogy az egyes falvakból hány embert kell kimenekíteni. Hangsúlyozta azonban, hogy ez a legrosszabb eshetőség, melytől egyelőre nem kell tartani. Több rádióhallgató csak a felsorolásra figyelt fel, s Győrben gyorsan elterjedt a rémhír, miszerint a győújfaluiakat már mentik a községből, s a kisalföldi megyeszékhely is veszélybe került. Szerencsére ez akkor nem bizonyult igaznak. A miniszterelnök nem sokkal azelőtt Győrújfaluban személyesen is tájékozódott, amikor megroggyant a védmű.

Győrzámolynak a faluhoz közeli gátszakaszán is sok civil töltötte a homokzsákokat. A gáthoz legközelebbi ház – közvetlen a töltés tövébe építették az ötvenes években – lakója, Ugróczy Zoltánné nem fél az áradástól.

– Túléltünk mi már minden nagy vizet, egyik sem mosott ki bennünket, igaz, a falu laposabb részeit azért már egyszer-kétszer próbára tette – mondta az asszony, majd megtoldotta azzal, hogy azért lebecsülni nem szabad az áradást, mert akkor bosszút áll rajtuk. A Szigetközben megkezdték az állatok menekítését is. Dunaszegről a teheneket, Lipótról a lovakat szállították távolabbi településekre.

Győrött várhatóan negyven centivel lesz alacsonyabb a vízszint, mint amekkora maximális vízmagasságra tervezték a védműveket, ezért a kisalföldi megyeszékhelyen a péntekre, szombatra várt tetőzés idején sem valószínű, hogy a városban bárhol átszakadna a gát.

Pozsony: rekordszinten a víz

Pozsonynál csütörtök éjszakára várták a Duna tetőzését 1040 centiméteres szint körül, amely a 2002-es nagy árvíz idején mért legnagyobb magasságot is meghaladja. Lubomír Andrássy, a válságstáb vezetője közölte: kiválóan vizsgázott a 31 millió eurós ráfordítással, tizenhat kilométeren felépített árvízvédelmi rendszer. Ennek köszönhetően a belvárosban nagyobb károk nem keletkeztek. A jobb parton fekvő Pozsonyligetfalu több, a parthoz közeli utcájából viszont ideiglenesen kiköltöztették a lakókat. A legnagyobb megpróbáltatások a Duna által körbezárt dévényi (Devín) városrész polgárait érték, oda ugyanis szerda éjjeltől már teherautókkal sem lehet bejutni, csak katonai járművekkel.

A Duna teljes szlovákiai szakaszán harmadfokú árvízveszély van érvényben. Több alacsonyabb rendű utat az átfolyások és a megemelkedett talajvíz miatt lezártak. A Vámosszabadi és a Medve közötti határátkelőn szerda estétől nem lehet átjutni, Révkomáromnál egyelőre csak a kamionforgalmat korlátozzák, Rajkánál zavartalan az áthaladás. A Duna tetőzését Révkomáromnál vasárnapra virradó éjjel, Párkánynál pedig vasárnap délelőtt várják. (Pozsonyi tudósítónktól)

 

Győrújfalut a gát építése közben éri el az ár. Egy szakaszon megcsúszott a védvonal, itt katonák próbálják menteni a helyzetet
Győrújfalu, 2013. június 6. Katonák és katasztrófavédelmi szakemberek dolgoznak 2013. június 6-án Győrújfalunál, ahol egy gátszakasz megcsúszott a kora esti órákban. A történtek nem okoztak semmilyen problémát a védekezésben, a víz nem tört át. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.