Hamarabb jut gyerekhez, akinek nem csak szőke, kék szemű jó
Bár erre irányuló felmérés hazánkban nincs, a gyermekvédelmi ellátásban dolgozó szakemberek tapasztalatai szerint tízből jó, ha két örökbefogadásra vállalkozó szülő venne magához roma származású gyermeket. Van, aki ezt kerekperec közli is, mások inkább körülírják, mit szeretnének: szőke, kék szemű, fehér bőrű csecsemőt, lehetőleg kislányt. Ezért, noha az örökbeadható gyermekek száma évente nagyjából kétezer körül mozog (az állami gondoskodásban élő 21 500 gyermek közül), évente nyolcszáz gyermek kerül örökbefogadó családokhoz.
A szakemberek persze próbálják meggyőzni a leendő szülőket, hogy vállaljanak el roma származásúnak vélt gyermekeket, és ez olykor sikerül is. Ám a keserű tapasztalat, hogy még ha a szülők nem is előítéletesek, úgy gondolják: a környezetük, az óvoda, az iskola kirekeszti majd a sötét bőrű gyermeket, ezért inkább tovább várakoznak. A társadalmi előítéletek alapján a szakemberek szerint sajnos nem is alaptalan a szülőkben ez a félelem.
Az utóbbi időben azonban némi elmozdulás látható. A középosztálybeli, illetve a szociális szférában dolgozó, örökbefogadni szándékozó párok egyre többször nyilatkoznak úgy, hogy nem számít nekik a származás: ők azután hamarabb is jutnak gyermekhez. Általánosságban véve elmondható: egy gyermek örökbefogadási esélyei nagyban függnek attól, hároméves koráig családra talál-e. Nem csupán a bőrszín, de az életkor is jelentős visszatartó erő az örökbefogadásánál: egy tízéves gyermeket már túlkorosnak ítélnek a leendő szülők. A KSH adatai szerint ugyanakkor minden második örökbefogadható gyermek már betöltötte a 10. életévét, a háromévesnél fiatalabb örökbefogadható gyermekek aránya viszont mindössze négy-hét százalék. Ennek oka az is, hogy sok kisgyermekről nem mond le a vér szerinti szülő. Van, aki tartja a kapcsolatot gyermekével, bízva abban, hogy a körülményei majd javulnak, és vissza tudja venni maga mellé gyermekét. A másik eset, amikor nem is találják meg az anyát, mert például otthagyta a kórházban a babát: ekkor bizonyos időt ki kell várni, míg örökbeadható lesz a gyermek.
A statisztikák arra is rámutatnak, hogy minden ötödik örökbefogadott gyermek külföldi állampolgárokhoz kerül: 2007 és 2009 között Olaszországba adták örökbe a legtöbb gyermeket (mindhárom évben 80 kiskorút). Az örökbefogadó országok listájának az élén szerepel még Spanyolország, Norvégia, az Egyesült Államok, Franciaország és Hollandia is. Ez jó hír az örökbefogadásra váró gyermekek számára: a spanyol és az olasz szülőknél nem számít a bőrszín, nem utasítják el a kisebb fogyatékosságot, és nem probléma számukra az sem, ha a gyermek már 8-12 éves.