Pistrui is fizessen, mint Demján!

Félpályás útlezárással nyomatékosított demonstrációt tartottak szerdán Szegeden annak a csaknem 400 alvállalkozónak a képviselői, akiknek több százmillió forintjuk ragadt be a Szeviép Zrt. felszámolása során. A demonstráló vállalkozók képviselői, Bárándy György 94 éves ügyvéd és Szabó Bálint, a Liquid Kontroll Kft. ügyvezetője petíciót kívánt átadni az egykori Szeviép Zrt. vezetőjének és fő tulajdonosának, Pistrui Lászlónak, továbbá Botka László polgármesternek. Egyikük sem vette át a dokumentumot.

A demonstrálók arra szólították fel Pistrui Lászlót, hogy – Demján Sándorhoz hasonlóan – a magánvagyonából kárpótolja azokat az alvállalkozókat, akik szerződés alapján elvégezték a munkát, de nem kapták meg az ellenértékét. (Demján tavaly decemberben a Prima Primissima díjátadója előtt tett erre ígéretet az akkor is félpályás útlezárással tüntetőknek.) Szabó Bálint emlékeztetett arra: a Szeviép csődje kapcsán eltűnt több milliárd forint felkutatására nyomozás indult ismeretlen tettesek ellen. Vélhető, hogy ezek a felszámolás alá került cég tulajdonosi, illetve vezetői köréből kerültek ki. A bíróság a közelmúltban levélben értesítette a károsult cégek vezetőit, hogy a felszámolási eljárásból egyetlen forint káruk megtérítésére sem számíthatnak. Mivel büntetőeljárás van folyamatban, zárolni kellene a lehetséges elkövetők magánvagyonát – ezt a károsult cégtulajdonosok kérelmezik is a bíróságtól. Mivel számítani lehet a lehetséges elkövetők szökésére, összebeszélésére, felmerül, hogy a személyi szabadságukat is korlátozzák.

Szabó Bálint fölvetette a politikai és gazdasági elit felelősségét: ha hagyják, hogy a fejlesztésekre adott támogatásból valakik több milliárd forintot büntetlenül ellopjanak, ezzel azt üzenik a társadalomnak, csalj, lopj, hazudj, mert úgysem lesz következménye.

A szervezők olyan információval rendelkeztek, hogy Pistrui László továbbra is bejár a Szeviép Zrt. volt irodaházába. A biztonsági őrség nem engedte be őket, tagadták, hogy Pistrui mostanában is használná az épületet.

Arra azonban nem tudtak magyarázatot adni, miért van kinn a bejáratnál a PTC Plusz Kft. és a Szeviép Investment Zrt. cégtáblája. A demonstrálók hangsúlyozták: szándékosan nem Pistrui nemrég épült, több százmilliós értékű magánvillája elé vonultak, tisztelik a vállalkozó privát szféráját.

Botka László helyett kabinetfőnöke, Szabó Sándor fogadta a demonstrálókat a szegedi városházán. Azt kérték tőle: valamennyi információval, amely Botka és a polgármesteri hivatal rendelkezésére áll, segítsék a szegedi és környékbeli vállalkozók ügyét. A kabinetfőnök a városháza kapujában kijelentette: nem érti, miért Botka Lászlóhoz fordultak a vállalkozók. Szerintük a szegedi önkormányzatnak semmi köze a Szeviép Zrt.-hez. Két beruházás – az M43-as autópálya és az 1-es villamos rekonstrukciója – ügyében dolgoztak a városban és környékén, de az autópálya-szerződést az állammal kötötte a cég, a villamos beruházásban pedig a Szeviép csak az egyik tagja volt az építő konzorciumnak.

Szabó Bálinték azt kérdezték, megvannak-e a Mars tér rekonstrukciójára, a buszpályaudvar megvásárlására és kiköltöztetésére, a biológiai inkubátorházra elnyert pénz sorsára vonatkozó iratok? Arra a kérdésre, hogy mi köze mindehhez Botka Lászlónak, Szabó Bálint azt felelte: az, hogy ez a pénz Szegeden és a környékén tűnt el, kárvallottjai is jórészt szegediek.

Bárándy György a demonstráción azt mondta: véleménye szerint ha egy fővállalkozó nem fizeti ki a pénzt az alvállalkozójának, amelyért az megdolgozott, az sikkasztás, lopás. Ki kellene dolgozni egy jogi formulát, amelyet bele kellene írni a szerződésekbe, és megteremteni a lehetőséget, hogy a sikkasztó fővállalkozók menjenek börtönbe, a politikusok pedig, akik ezt megengedik, bukjanak meg.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.