Alvilági fedezetelvonás

Pénteken kezdi tárgyalni a Fővárosi Törvényszék Portik Tamás és két társa perét. Prisztás József 1996. november elsejei meggyilkolásával összefüggésben előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberöléssel vádolja a Fővárosi Főügyészség Portikot, valamint a vádiratban Portik testőre és sofőreként említett H. Istvánt és F. Ferencet, egy vendéglátós vállalkozót, aki annak idején hárommillió forinttal tartozott Prisztásnak.

Ez volt az a gyilkosság, amelyet követően közel két éven át szinte egymást érték az autókereskedések és szórakozóhelyek elleni kézigránátos támadások. Akkoriban az a hír járta, hogy az alvilág bankárjaként elhíresült Lakatos András, közismertebb nevén Kis Bandi lelépett az alvilágból illegális olajügyek finanszírozására összegyűjtött milliárdokkal. Egy másik verzió szerint az orosz alvilág ajánlott egy szép nyereséggel kecsegtető gyémántüzletet a magyar bűnözőknek, amiről később kiderült, hogy átverés volt. Prisztás – e legenda szerint – szembeszállt az oroszokkal, megpróbálta visszaszerezni a pénzét, ezért kellett meghalnia.

A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint egyik korábbi feltételezés sem helytálló, bár az igaz, hogy Kis Bandinak volt némi szerepe a gyilkosságban. Őmiatta veszett össze Prisztás és Portik. Kis Bandi bankot akart alapítani; innen a gúnynév, az alvilág bankára. Egy takarékszövetkezetet, amely nem az alvilág bankja lett volna, hanem „rendes pénzintézet”, amely kölcsönöz és befektet. Persze rovott múltja miatt esélye sem volt rá, hogy megkapja a szükséges engedélyeket. Főleg azután nem, hogy a hatóságok előtt is nyilvánvalóvá vált, Kis Bandi az éjszakai élet befolyásos vezéreitől próbálta meg összeszedni a takarékszövetkezet alaptőkéjét. Ehhez Prisztástól 100, Portiktól 80 millió forintot kért. Később Portiktól még 50 milliót. Biztosítékként, hogy visszakapják a befektetésüket, három értékes budai ingatlant ajánlott fel. Mind a két nagy befektetőjének ugyanazt a három ingatlant.

Azonban az egyik ingatlanról rövidesen kiderül, hogy a tulajdonosa nem járult hozzá, hogy azt bárki is hitel vagy befektetés fedezeteként használja fel. Egyik ismerőse, aki három hónapra 65 milliót kölcsönzött Kis Banditól, mégis megtette, Kis Bandi pedig ezt a helyzetet kihasználva, maga is fedezetül használta fel az értékes ingatlant. Kevéssel az után, hogy a legértékesebb „fedezet” kiesett a pakliból, Kis Bandinak is nyoma veszett; nyilatkozatai szerint az orosz maffia elől menekült el 1996. október 6-án. Négy évvel később Miamiban fogta el az FBI. Kiadták Magyarországnak, de aztán újra eltűnt.

A hoppon maradt hitelezők október 26-án a belvárosban, a Bajcsy-Zsilinszky úton lévő egykori Sirály étteremben találkoztak. Prisztás közölte Portikkal, hogy a per alatt lévő ingatlant viheti, a másik kettő azonban az övé. A vád szerint ekkor hangzott el Portik szájából, hogy Prisztásnak meg kell halnia.

Két nappal a találkozó után Portik utasítására kézigránátot dobtak egy-egy Prisztáshoz köthető autószalonra és pizzériára, majd három nappal később a III. kerületi Ladik utcában megölték Prisztás Józsefet, aki F. Ferenccel az önkormányzat vagyonkezelőjéhez kísérte el Portikot, hogy felhalmozott adóssága ellenében átírják rá F. önkormányzati lakásának bérleti jogát. F. volt az az ügyészség szerint, aki tájékoztatta Portikot és H. Istvánt, hogy mikor mennek a Ladik utcába. Majd amikor H. lelőtte Prisztást, hamis személyleírást adott a rendőröknek a támadóról. Hallgatásáért éveken át havi félmillió forintot kapott, s a lakást is megtarthatta.

A Terrorelhárítási Központ nyomozói vezetőszáron kísérték Portik Tamást a Nemzeti Nyomozó Irodába
A Terrorelhárítási Központ nyomozói vezetőszáron kísérték Portik Tamást a Nemzeti Nyomozó Irodába
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.