„Itt bármit be lehet írni az alkotmányba”
Számos ponton élesen bírálta a kormányzatot Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, aki az alkotmányosság védelmére életre hívott, jogászokból álló, független Szalay László Kör szóvivőjeként lépett a pódiumra. Úgy fogalmazott: „a szakmai társaságok akkor szaporodnak el, amikor nagyon nagy a baj. Most pedig nagyon nagy a baj”. Ezért meg kell változtatni azt az alaptörvényt, amit a mostani hatalom politikai eszközként használ, a negyedik módosítás nyomán pedig minden alkotmányossági kontrollt kiküszöbölt –hangoztatta. „A negyedik módosítás után akár 25 évre is ki lehet terjeszteni egy parlamenti politikai ciklust. Bármit be lehet írni az alkotmányba” – fogalmazott Bárándy. A voltminiszter kitért arra is: egy kívánatos változás után új alkotmányt kell létrehozni, ám ehhez a „mi ízlésünk szerint” nem elegendő a kétharmad birtoklása, szükséges hozzá a társadalmi egyetértés is.
Nem voltak kevésbé kritikusak azok a jogászok, közgazdászok, akik kerekasztal-beszélgetésen a pénzügyi, gazdasági szektort érintő jogalkotási gyakorlatról vontak mérleget. Gadó Gábor, az egykori Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium volt szakállamtitkára szerint sokat elárul a jelenlegi állapotokról, hogy a kormányfő Budapest főpolgármesterének jelezte, egy törvénnyel visszaszerezné a balettintézetnek egykor otthont adó fővárosi épületet.
Az igazságszolgáltatás rendszeréről tartott kerekasztal-beszélgetésen Baka András, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke azt mondta: „nem történt igazságszolgáltatási reform, csak az igazgatási modell változott. Ettől pedig már csak azért sem várhattunk hatalmas sikereket, mert ilyen modell sehol nincs Európában”.