Olcsó helyi támogatás
„Az Ön által vezetett településen 2013. január 1-jétől Magyarország Kormányának köszönhetően fontos változások léptek életbe a lakossági villamosenergia- és földgázszolgáltatások területén az egyetemes szolgáltatással ellátott felhasználók által fizetendő árak vonatkozásában. A lakossági villamosenergia- és földgázszolgáltatások ára tíz százalékkal csökkent” – emlékezteti a Fejér megyei 3. számú országgyűlési egyéni választókerület településeinek polgármestereit Tessely Zoltán fideszes parlamenti képviselő. Ő Bicske településvezetője, kijelölt választókerületi elnök.
„Országgyűlési képviselőként feladatom, hogy a magyar polgárok érdekeit képviseljem, ezért felkérem, hogy a rezsicsökkentés mellett kiállva, településének április havi képviselő-testületi ülésén (…) támogassa a kormány intézkedéseit” – írja. A leveléhez határozati javaslatot is mellékelt, amely szerint a testület „kiáll Magyarország Kormányának rezsicsökkentéssel kapcsolatos intézkedései mellett”, s nem hagyja magát.
A levelet saját elhatározása alapján küldte el – mondta kérdésünkre Tessely –, s jelezte, hogy Bicskén és Kajászón a határozati javaslatot már elfogadták, míg a gárdonyi polgármester rendkívüli testületi ülést hív össze. A kezdeményezést mások is jó ötletnek tartják – tette hozzá –, így reméli, hogy kollégái a közeljövőben ugyancsak hasonló tartalmú felhívással fordulnak a polgármesterekhez.
A rezsicsökkentés nem zökkenőmentes folyamat, „Brüsszelben sem mindenki tapsol” – emelte ki a politikus. Ezért gondolta úgy, hogy amikor az intézkedést a miniszterelnöknek külföldön kell megvédenie, jól jöhet, ha azzal is érvelhet, hogy az önkormányzatok többsége is egyetért vele. Felvetésünkre, hogy egyes önkormányzatok nem szeretnének a kormányt támogató politikai nyilatkozatot tenni, a képviselő leszögezte: akinek ez zavart okoz, nézzen magába, hogy eddig miként képviselte a választók érdekeit.
Tessely azt sem osztja, hogy azoknak a településeknek, amelyek esetleg nem akarnak csatlakozni a kezdeményezéséhez, hátrányos következményekkel kellene számolniuk.
„Nem vagyok én olyan nagyhatalmú úr, hogy a pályázatok elbírálásába beleszólhatnék” – igyekezett eloszlatni az aggályokat. Hozzátette: „Már nem a Gyurcsány-kormány idején élünk.” A kabinet szándékai szerint a rezsicsökkentés az önkormányzati tulajdonú cégeket – távhőszolgáltatókat, vízműveket, szennyvíz- és hulladékkezelő társaságokat – is érintheti. Tessely állítja: ha helyben nem tudják elérni a működési költségek tízszázalékos csökkentését, nincs erkölcsi alapjuk másokat erre ösztönözni. Szerinte ahol a helyhatósági tulajdonban levő cégek eddig is a lakosság érdekeire figyelemmel állapították meg a tarifákat, ott nehézségek lehetnek. Bízik benne, hogy ilyen esetekben a kormány segítséget fog nyújtani.
Tessely leveléről a választókerület több településén is érdeklődtünk. Többen jelezték, hogy hallottak a kezdeményezésről, de csupán egyetlen polgármester mondta el a véleményét. Szerinte a képviselő kérése „szembemegy az önkormányzatiság eszméjével”, hiszen politikai okokból erőltetne a településekre olyan ügyet, ami nem helyhatósági hatáskör. Hozzátette: több folyamatban lévő pályázatuk van, azzal pedig minden településvezető tisztában van, hogy bármikor találhatnak egy apró hibát, amely miatt nyertesből vesztessé válik a falu.
A Fejér Megyei Közgyűlésben ugyancsak felvetődött a rezsicsökkentés ügye – tájékoztatott Iván János, a testület szocialista tagja. A Fidesz-frakció vezetője terjesztette elő, hogy a képviselőknek alá kellene írniuk a kormánypártok aláírásgyűjtő ívét, amit az MSZP elutasított.
Más megyékben is érdeklődtünk. „Nem kaptunk ilyen levelet, de jobb is, hogy kihagynak minket. Aljas húzás, hogy épp az a kormány próbál politikai tőkét kovácsolni a helyhatóságok felhasználásával, amely egyre kilátástalanabb helyzetbe sodorta a kistelepüléseket” – reagált egy dunántúli község független polgármestere. A Heves Megyei Közgyűlés – függetlenül Tesselytől – sürgősségi indítványra határozatot fogadott el arról, hogy támogatja a kormányzat rezsicsökkentési törekvéseit.