Becsukhatják a patikák harmadát
Lapunk úgy tudja: a szakállamtitkárság előzetes felmérése szerint a jelenleg működő több mint 2300 patikának több mint harmada nem felel meg a szeptembertől életbe lépő jogszabálynak. A néhány évvel ezelőtti patikanyitási láz így most a szabályozás szigorításával fordulhat a visszájára.
Az érdekvédők szerint az új jogszabály azért is betarthatatlan, mert a patikák jövedelmezősége sem ad lehetőséget arra, hogy bővítsék az ott dolgozók számát. Becslések szerint 2012-ben több mint tíz százalékkal csökkent a patikavállalkozások jövedelme a generikus programmal, mert valamennyi vaklicit után jelentős, a támogatásból éppen kieső készletek ragadnak a raktáraikban. Vannak egyéb bevételcsökkentő tételek is, így a Széll Kálmán Terv gyógyszerpiaci megszorításai miatt már a gyártók sem adnak grátisz (rabatt) gyógyszert, mint ahogyan ezt korábban tették.
A kiskereskedők pénzügyi nyűgeit már a lakosság is érzi: a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke, Mikola Bálint néhány hete azt nyilatkozta, hogy 30 százalék fölött van azoknak a betegeknek az aránya, akiknek vissza kell térniük a patikába a gyógyszerért, mivel az nincs raktáron. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy naponta 223 ezer embernek kell jó esetben csak kétszer elmennie a patikába egyetlen doboz gyógyszerért.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) április elejétől kampányol a sajtóban azért, hogy a kormány különféle intézkedésekkel javítsa a patikák jövedelmezőségét. Egyebek mellett a forgalmazható termékkör bővítését, az egészségpénztári kártya használatát a teljes termékkörre, valamint a marketingszabályok lazítását várják a kormánytól a nem tb-támogatott szereknél. Elvárják azt is, hogy az egészségügyi kormányzat módosítsa a többletlétszámot előíró jogszabályt.
Ez utóbbi szerint a patikák a heti 40 óra nyitvatartási idő alatt egy gyógyszerészt, míg heti 67 óra felett már négy gyógyszerészt és emellett négy szakasszisztenst kötelesek foglalkoztatni. Ha a beváltott vények száma meghaladja a havi kétezret, akkor kétezer vényenként további egy gyógyszerész vagy szakasszisztens foglalkoztatására kötelezik a tulajdonosokat. Amelyik üzlet nem felel meg a határidőre az előírásoknak, annak vagy a nyitvatartási idejét kell a meglévő szakemberek számához igazítani, vagy az országos tiszti főgyógyszerész visszavonja a működési engedélyét. Akárhogyan lesz is, a lakosság gyógyszerekhez való hozzáférése mindenképpen romlik majd.
Lapunk úgy tudja: a bezárással veszélyeztetett patikák közül több mint száz 50 ezer főnél nagyobb településen található, de van köztük többtucatnyi kispatika, ahol csak egyetlen gyógyszerész vagy szakasszisztens dolgozik. Így különösen vidéken fordulhat elő, hogy a legjobb szándékuk mellett sem tudnak majd a gyógyszertárak újabb szakembert szerezni, mert egész egyszerűen a település környékén egyetlen szabad szakembert sem találnak majd.
Lapunk kormányzati forrásból úgy értesült: a szakállamtitkárságon erős az eltökéltség, hogy egyetlen gyógyszertár bezárására se kerüljön sor. A megoldáshoz péntekig várják az érdekvédők, köztük a Magyar Gyógyszerész Kamara és a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének a véleményét is.